Mężczyzna posiadający kaloryfer brzucha
Ruch Uroda

Męski kaloryfer – jak wypracować i utrzymać kaloryfer na brzuchu?

Kaloryfer na brzuchu to marzenie wielu osób, które starają się regularnie ćwiczyć, zdrowo odżywiać i kształtować swoje mięśnie brzucha. Pod pojęciem tym kryje się charakterystyczny kształt, przyjmowany przez wzmocnione mięśnie korpusu ciała, które odznaczają się pod powierzchnią skóry. Krata na brzuchu jest wynikiem odpowiedniej muskulatury tkanek wchodzących w skład korpusu.

Kaloryfer na brzuchu

Popularny w nomenklaturze sportowej „core” tworzą mięśnie proste, skośne wewnętrzne, skośne zewnętrzne oraz poprzeczne brzucha. W zależności od poziomu zarysowania się mięśni, uwzględniane są w niektórych przypadkach również mięśnie zębate przednie. Wszystkie wyżej wymienione tkanki stanowią budulec kaloryfera tułowia. Oczywiście występują również uwarunkowania osobnicze, które decydują o indywidualnym wyglądzie tego elementu budowy ciała.

Decydującą rolę odgrywa również poziom tkanki tłuszczowej. Otóż od jej ilości zależy przebijanie się warstw mięśni spod skóry. W przypadku osób z wysokim poziomem tłuszczu kaloryfer na brzuchu nie będzie widoczny, nawet w przypadku dobrze rozwiniętej muskulatury. Opinie na temat posiadania kaloryfera są zróżnicowane, natomiast krata na brzuchu wciąż stanowi jedno z największych marzeń mężczyzn i kobiet na całym świecie.

Mężczyzna ćwiczący kaloryfer na brzuchu
Źródło: Pixabay

W jaki sposób ćwiczyć mięśnie aby mieć męski kaloryfer na brzuchu?

Męski kaloryfer nie jest efektem odpowiedniego odżywiania lub wykonywania określonego zawodu, lecz wynikiem ciężkiej pracy na siłowni. Wypracowanie męskiego kaloryfera jest związane z wieloma godzinami ćwiczeń, poprawiających muskulaturę tej okolicy ciała.

Aktywność fizyczna związana z pobudzaniem do wysiłku mięśni korpusu jest jedną z najtrudniejszych, co jest związane z biomechaniczną budową ciała człowieka.

W jaki sposób należy zatem ćwiczyć mięśnie brzucha, aby móc się cieszyć imponującą kratą?

Ćwiczenia mięśni tułowia, które są ukierunkowane na wypracowanie męskiego kaloryfera, polegają w większości na wykonywaniu ruchów zgięcia korpusu, a także dołączenia do tych wzorców skrętów ciała. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń, kształtujących mięśnie brzucha, jest tak zwany plank, czyli podpór na przedramionach. Utrzymanie tej pozycji wymaga napięcia większości mięśni głębokich brzucha. Dlatego ćwiczenie to znakomicie kształtuje zdrową sylwetkę. Spowodowane jest to również napięciem izometrycznym struktur, które budują popularny kaloryfer. Ten rodzaj obciążenia skutkuje szybkim przyrostem masy mięśniowej i zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej w tej okolicy.

Czy same ćwiczenia wystarczą do posiadania efektownego kaloryfera?

Według niektórych kulturystów, trudniejsze od zrobienia kaloryfera jest jego utrzymanie. Co należy zatem praktykować, aby móc się cieszyć na dłużej kratą na brzuchu?

Podstawą jest dieta, czyli kontrolowanie kaloryki przyjmowanej w posiłkach. Kaloryfer na brzuchu powstaje poprzez widoczne zarysowanie się mięśni brzucha, dlatego w przypadku nadmiaru tłuszczu oraz ogólnej masy ciała, pojawienie się kaloryfera na brzuchu będzie niemożliwe. Sylwetka niektórych osób predysponuje do odkładania się zbędnych kalorii w okolicach klatki piersiowej i pośladków. Jest to charakterystyczne zwłaszcza u dziewczyn i kobiet, dlatego przedstawicielki płci żeńskiej mają większe trudności z wypracowaniem kraty na brzuchu. Ćwiczenia angażujące mięśnie tej okolicy oraz wysiłek fizyczny, nacelowany na zrzucenie zbędnych kilogramów, to podstawa procesu wypracowywania męskiego kaloryfera.

Ile czasu zajmuje wypracowanie męskiego kaloryfera na brzuchu?

Mężczyzna ćwiczący kaloryfer na brzuchu
Źródło: Freepik.com

Czas potrzebny na wypracowanie męskiego kaloryfera zależy od indywidualnych predyspozycji osoby ćwiczącej. U dziewczyn i kobiet, które posiadają statystycznie większy procent tkanki tłuszczowej w obrębie tułowia, czas trwania będzie zdecydowanie dłuższy niż w przypadku intensywnie trenujących mężczyzn. Opinie dotyczące tego, ile czasu zajmuje wyćwiczenie efektownego męskiego kaloryfera, są uzależnione również od rodzaju uprawianej aktywności fizycznej.

Ze względu na różne komponenty ruchów, poszczególne dyscypliny sportowe charakteryzują się mniejszym lub większym udziałem mięśni brzucha w całościowym wysiłku. Nie bez znaczenia pozostają również ćwiczenia dedykowane wypracowaniu kraty na brzuchu. Męski kaloryfer pojawia się znacznie szybciej u osób, które regularnie wykonują brzuszki, planki, nożyce i inne ćwiczenia na mięśnie brzucha. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy będzie można spodziewać się kaloryfera na swoim brzuchu. Zmienność osobnicza i predyspozycje konkretnych osób odgrywają tak duże znaczenie w efektywności treningu, że niemal niemożliwe jest oszacowanie wymaganego czasu.

Mam kaloryfer na brzuchu! Jakie są zalety posiadania męskiego kaloryfera?

Znając już budowę tak zwanego „sześciopaka” i sposób trenowania warto zastanowić się nad największymi zaletami jego posiadania. Od wielu lat silne mięśnie brzucha są symbolem męskości, który pragnie osiągnąć wiele osób na całym świecie. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ stanowi on definicję atrakcyjności. Uważa się, że mężczyźni posiadający dużą muskulaturę tej okolicy ciała, charakteryzują się cechami, które czynią ich pociągającymi. Statystycznie rzecz biorąc, kobiety częściej wybierają mężczyzn, którzy mogą pochwalić się kaloryferem pod koszulką. Inną zaletą posiadania męskiego kaloryfera jest również wpływ, jaki wywiera na wizerunek mężczyzny. Osoby posiadające silne mięśnie brzucha, uważane są za dbające o swój wygląd i zdrowie, co przekłada się na większe zainteresowanie, które wzbudzają u przedstawicielek płci przeciwnej.

Mężczyzna prezentujący kaloryfer na brzuchu
Źródło: Pixabay

Kaloryfer na brzuchu jest zatem z pozoru nic nieznaczącym elementem muskulatury ciała, który w szerszym znaczeniu staje się pewnym symbolem męskości. Przedstawiciele tej płci dążą do osiągnięcia sylwetki gwiazd filmowych i muzycznych, u których bardzo często można zaobserwować silnie rozbudowane mięśnie brzucha. Posiadanie kaloryfera to fenomen, który niełatwo zrozumieć. Jednak większość ludzi na świecie musi zaakceptować fakt, że ideał męski w oczach kobiet posiada najprawdopodobniej na swoim brzuchu kaloryfer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.