Mięśnie Kegla ćwiczyć powinny nie tylko kobiety przygotowujące się do porodu. Odpowiednia gimnastyka i stymulacja tych mięśni jest równie ważna dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Odpowiednia profilaktyka pozwala zdecydowanie poprawić ich funkcjonowanie, a w konsekwencji zatrzymać nieprzyjemne dolegliwości, jak choćby nietrzymanie moczu.
Mięśnie dna miednicy — nie lekceważ
Mięśnie dna miednicy przydają się nie tylko przy porodzie. Ich dobre funkcjonowanie to nie tylko większa szansa na satysfakcję w życiu seksualnym. To przede wszystkim jeden z ważnych stabilizatorów dla naszych organów wewnętrznych. Mięśnie Kegla podtrzymują od spodu narządy jamy brzusznej. Wpływają także na odpowiednie funkcjonowanie zwieraczy. W końcu stanowią także cenny stabilizator kręgosłupa. Ich odpowiednia kondycja chroni nas przed różnego rodzaju dolegliwościami. Z kolei osłabione i niećwiczone mięśnie Kegla mogą powodować problemy z nietrzymaniem moczu, na które obecnie cierpi prawie 45% kobiet, a także szereg innych dolegliwości, w tym te wynikające ze zbyt słabego podparcia dla kręgosłupa.
Kiedy i jak ćwiczyć?
O ćwiczeniach na mięśnie dna miednicy przeczytać można najczęściej w kontekście przygotowań do porodu siłami natury. O mięśnie Kegla powinni jednak dbać wszyscy. Tego typu gimnastyka jest w stanie zarówno kobiety, jak i mężczyzn uchronić przed bardzo niekomfortową dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu. Warto podkreślić, że ćwiczenia tego typu są stosunkowo proste. Przykłady konkretnych ćwiczeń możesz znaleźć tutaj: ortomedico.pl/w-jaki-sposob-prawidlowo-cwiczyc-miesnie-dna-miednicy/. Wykonywanie tego typu ćwiczeń polega przede wszystkim na odpowiednio mocnym napinaniu mięśni i ich rozluźnianiu. Już kilkutygodniowa praktyka tego typu ćwiczeń jest w stanie przynieść bardzo konkretne i zauważalne efekty. Ważne jest jednak, aby ćwiczenia wykonywać dokładnie, we właściwej pozycji, powoli, z zachowaniem kontroli nad każdym ruchem. Ćwiczenia na mieście dna miednicy można wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia, nie trzeba na to jednak poświęcać szczególnie dużo czasu. Warto go znaleźć, ponieważ silne mięśnie Kegla to nie tylko łatwiejszy poród, ale i ochrona przed problemami z wypadaniem macicy i pochwy, mniejsze zagrożenie hemoroidami, brak problemów z nietrzymaniem moczu. Regularne ćwiczenia na mięśnie Kegla u mężczyzn zmniejszą przerost gruczołu krokowego. Tego typu trening tego typu zaleca się także pacjentom po operacji usunięcia prostaty, której powikłaniem może okazać się nietrzymanie moczu.