Mikroskop stomatologiczny stoi w gabinecie
Choroby

Mikroskop stomatologiczny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Mikroskop stomatologiczny wykorzystywany jest w nowoczesnych klinikach. W takich miejscach wykonywanie zabiegów odbywa się przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się więcej na ten temat.

Jak zbudowany jest mikroskop stomatologiczny?

Ten przyrząd do wykonywania zabiegów wyglądem przypomina też inne mikroskopy laboratoryjne bądź operacyjne. Mikroskop z jednej strony posiada okular, dzięki któremu doktor patrzy w odpowiednie miejsce. Wyposażony jest również w pokrętła, które mają regulować ostrość. Urządzenie posiada wygodne uchwyty, dzięki  którym można zmieniać położenie.

Budowa mikroskopu pozwala na jego zawieszenie na suficie bądź ścianie, tak że ramię mikroskopu jest w zasięgu palców operatora. Dzięki temu specjalista stomatologii nie musi zmieniać swojego położenia. Obraz z mikroskopu przesyłany jest do komputera, a następnie zapisywany w celu dalszej diagnostyki. Lekarz ma też możliwość zobaczenia na większym obrazie wszystkich szczegółów.

Mikroskop używany do wykonywania zabiegów

Nowoczesne urządzanie, jakim jest mikroskop, wykorzystane jest do zbadania trudno dostępnych miejsc. Obiektyw umożliwia powiększenie nawet bardzo małych obszarów. Jest niezbędny w stomatologii przy leczeniu kanałowym zębów. Powiększenia są również potrzebne w chirurgii stomatologicznej, periodontologii czy leczeniu chorób przyzębia błony śluzowej. Z pomocą mikroskopu można obejrzeć kanały korzeniowe oraz ich wypełnienia. Poza tym skontrolowanie efektów leczenia również może być o wiele precyzyjne używając tego produktu. W profesjonalnym gabinecie dentystycznym nie może zabraknąć tego podstawowego urządzenia.

W jaki sposób dobrać urządzenie do własnych potrzeb?

Mikroskop stomatologiczny powinien być dobrany pod operatora tego urządzenia, tak by mógł on przyjąć ergonomiczną postawę. Dzięki temu nie będzie ona sprawiała, że stomatolog będzie zmęczony. Dodatkowo nie wpływie na rozwój chorób zawodowych, które wynikają z wymuszonej postawy ciała podczas wykonywania pracy.

W wyposażeniu mikroskopu musi znaleźć się binokular o zmiennym kącie pochylenia oraz szerokim zakresie. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie obiektywu o zmiennej ogniskowej, czyli z możliwością regulowanej odległości pracy. Najlepiej, by wszystkie elementy pozwalające na powiększenia, natężenia światła były w zasięgu palców operatora maszyny. To pozwala na jego użycie bez pomocy odrywania oczu od binokularu. Mikroskop należy do dość prostych urządzeń, dlatego lepiej jest unikać urządzeń, które mają mnóstwo przełączników oraz pokręteł, które mogą rozproszyć uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.