Młody jęczmień dla zdrowia
Preparaty Zdrowa żywność

Młody jęczmień – właściwości, przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Coraz większa liczba chorób cywilizacyjnych sprawiła, że zdecydowanie częściej zwracamy uwagę na produkty, które spożywamy. Staramy się eliminować te wysoko przetworzone i zastępować je naturalnymi zamiennikami. W większości wypadków decydujemy się również na zastosowanie suplementacji organizmu, która poprawi jego funkcjonowanie. Tym sposobem na popularności zyskało wiele produktów, a wśród nich również naturalny młody jęczmień.

Podczas licznych badań okazało się, że roślina ta obfituje w witaminy i minerały. Tym samym wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. To tylko potwierdziło, że z powodzeniem może zastępować sztuczne suplementy diety. Co więcej, jest to również znakomity produkt wspierający odchudzanie. Dowiedz się więcej, na ten temat. Poznaj właściwości młodego jęczmienia oraz przeciwwskazania do jego stosowania.

Czym jest naturalny młody jęczmień?

Jęczmień znany jest nam już od starożytności. Łatwość uprawy sprawiła, że obecnie spotkać go można w wielu krajach, w tym również w Polsce. Niestety nadal głównie upatruje się w nim jedynie możliwości pozyskiwania ziarna. Warto jednak zaznaczyć, że zdecydowanie zdrowszą formą tej rośliny jest zielony młody jęczmień. Pozyskuje się go z niedojrzałych pędów jęczmienia zwyczajnego, który jak większość zielonych produktów roślinnych zawiera dość duże ilości zdrowego chlorofilu. 

Co więcej, naturalny młody jęczmień to również bogactwo witamin i minerałów. Znajdziemy w nim między innymi witaminy z grupy B, a w szczególności kwas foliowy, witaminę C, E oraz K, a także beta-karoten, żelazo, cynk, magnez, krzem, potas, wapń, fosfor, chrom, jod, selen i mangan. Ciekawy jest przy tym fakt, że zawartość witaminy C znacznie przekracza ilość, jaką znajdziemy w soku pomarańczowym. Natomiast beta-karotenu jest o wiele więcej niż w zazwyczaj kojarzonej z nim marchewce.

Aminokwasy zawarte w młodym jęczmieniu

W kiełkach jęczmienia znajdziemy również aminokwasy. Ich pozyskiwanie wraz z pożywieniem jest bardzo ważne, gdyż ludzki organizm nie jest w stanie ich sam wyprodukować. Jednocześnie pełnią w organizmie szereg ważnych funkcji i tym samym umożliwiają prawidłowy przebieg wielu zachodzących procesów. Najważniejszą rolą aminokwasów są ich właściwości budulcowe. Dlatego też jest to główny składnik naszych mięśni.

Ponadto młody jęczmień zawiera kwasy tłuszczowe, naturalne hormony oraz bardzo dużą ilość błonnika pokarmowego, który odpowiada za wchłanianie tłuszczu w przewodzie pokarmowym. Tym samym produkt ten może być bardzo skuteczny w walce ze zbędnymi kilogramami.

Badania dowiodły, że młody jęczmień stanowi jeden z najzdrowszych suplementów. Wspiera nie tylko odchudzanie, ale również wspomaga pracę całego organizmu. Dodatkowym atutem tego preparatu jest naturalność, co wywiera duży wpływ na jego wysoką przyswajalność.

Jakie właściwości ma młody zielony jęczmień?

Naturalny młody jęczmień jest bardzo cennym produktem. Duża zawartość witamin, minerałów i antyoksydantów przekłada się bowiem na jego liczne właściwości prozdrowotne. Nie tylko wzmacnia organizm, ale również wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. 

Duża zawartość chlorofilu nadaje mu również właściwości antyoksydacyjne. Tym samym zwalczony zostaje nadmiar wolnych rodników, które wykazują negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. To właśnie one odpowiadają za starzenie się komórek oraz prowadzą do wielu różnych chorób, także nowotworów i schorzeń neurodegeneracyjnych. Zaburzenie równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami może być również przyczyną pojawienia się stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny przynosi pacjentowi między innymi takie dolegliwości jak bóle głowy, senność, przewlekłe zmęczenie, osłabienie, problemy z trawieniem, wysypka, a nawet stany zapalne. Długotrwałe przebywanie w tym stanie zwiększa z kolei ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej, zaburzeń wzroku, udaru mózgu oraz zawału serca. Z tego też powodu niezmiernie ważne jest włączenie do swojej diety produktów, które wykazują właściwości antyoksydacyjne.

Za co jeszcze warto docenić młody jęczmień?

Chlorofil, zawarty w jęczmieniu, wspiera również funkcjonowanie układu immunologicznego oraz odpowiada za wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu może stanowić wsparcie w leczeniu anemii oraz przyspieszyć gojenie się ran. Następuje także stymulacja wytwarzania komórek odpornościowych, dzięki której znacząco podnosi się poziom leukocytów. Proces ten jest bardzo pozytywny, gdyż to one w głównej mierze wpływają na szybkość zwalczanej infekcji. Możliwe jest również przyspieszenie procesów regeneracyjnych.

Wsparty zostaje również układ pokarmowy. Złagodzeniu ulegają bóle brzucha i żołądka. Dzięki dużej zawartości błonnika szybsze staje się również trawienie. Proces ten pobudza nasze jelita do działania, co pozwala całkowicie wyeliminować problem nawracających zaparć. Składniki zawarte w młodym jęczmieniu działają również ochronnie na okrężnicę, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. Co więcej, wspomaganie przemiany materii, może mieć również pozytywny wydźwięk w funkcjonowaniu wątroby, która zostaje odciążona.

Ponadto młody jęczmień doskonale radzi sobie z różnego rodzaju schorzeniami skórnymi. Duża zawartość selenu korzystne wpływa na zmniejszenie jej napięcia, redukcję zmęczenia oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Sprawdzi się również przy leczeniu trądziku oraz owrzodzeń. W tym wypadku może być stosowany zarówno w formie doustnej, jak i jako maseczka.

Młody jęczmień a stany zapalne

Dzięki młodemu jęczmieniowi skutecznie możemy również wyeliminować ból, który wynika z pojawienia się stanu zapalnego. Możliwość tą uzyskujemy dzięki przeciwzapalnym właściwościom tej rośliny. Preparat jest bardzo skuteczny, zwłaszcza na ból stawów. Działanie przeciwbakteryjne może natomiast zniwelować nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Z kolei działanie przeciwnowotworowe to nie tylko skutek zwalczenia nadmiaru wolnych rodników, lecz również wynik obecności lunazyny. Przeciwdziała ona rakowi piersi oraz trycyny hamującej syntezę melaniny, co działa na rozwój czerniaka.

Badania dowiodły również, że naturalny młody jęczmień ma zdolność obniżania złego cholesterolu. Może to być istotne zwłaszcza w redukcji chorób serca i układu krążenia, a także w przypadku zapobiegania bądź łagodzenia skutków miażdżycy. Jednocześnie podniesiony zostaje poziom dobrego cholesterolu.

Młody jęczmień odgrywa też istotną rolę w funkcjonowaniu układu psychicznego. Nie tylko zwalcza stres, ale również może skutecznie zapobiegać depresji oraz wystąpieniu innych zaburzeń psychicznych. Przyjmowanie preparatu na bazie tej rośliny dodatkowo wzmacnia działanie leków przeciwdepresyjnych.

W jaki sposób stosować zielony jęczmień?

Wzrastająca popularność młodego zielonego jęczmienia sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele preparatów zawierających tę roślinę. Nie wszystkie jednak mogą spełnić nasze oczekiwania. Istotna jest tutaj nie tylko forma, ale również jakość produktu.

Najbogatszym źródłem cennych składników pochodzących z jęczmienia jest sok. Niestety jest bardzo trudno dostępny, dlatego też należy szukać jak najlepszej alternatywy. Do wyboru mamy zatem wysuszoną trawę bądź sproszkowany sok.

W przypadku tego pierwszego ususzoną trawę przerabia się na proszek. Niestety proces ten pozbawia preparat wielu cennych właściwości, Może to zatem sprawić, że nie będzie dla nas już tak bardzo atrakcyjny. Zwłaszcza w przypadku, kiedy młody jęczmień miał być dla nas sposobem na poprawę naszego zdrowia. Jeżeli jednak chodzi nam jedynie o poprawę funkcjonowania układu pokarmowego oraz wsparcie procesu odchudzania, to produkt ten może okazać się wystarczający. Nadal zawiera bowiem duże ilości cennego błonnika pokarmowego.

Sproszkowany jęczmień przeciwwskazania
Źródło: Freepik.com

Sproszkowany sok z jęczmienia

Myśląc o naszym zdrowiu, powinniśmy jednak postawić na sproszkowany sok. Wyciska się go z rośliny, po czym poddaje procesowi suszenia. Pod dużym ciśnieniem odparowuje się wodę. Proces ten jest bardzo skomplikowany, co niestety wpływa na cenę tego produktu. Dla zauważenia pozytywnych rezultatów wystarczy jednak regularne stosowanie niewielkiej ilości proszku. Możemy go dodawać do wielu dań i napoi lub po prostu mieszać go z wodą w celu uzyskania napoju. Pamiętajmy jednak o tym, aby pić go od razu po rozpuszczeniu.

Mało osób decyduje się jednak na to rozwiązanie, gdyż preparat zawiera bardzo specyficzny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Warto zatem połączyć go z produktami, które to zniwelują. Może to być zarówno mleko roślinne, jak i miód czy cytryna. Zwróćmy jednak uwagę na to, że produkt ten ma dla nas właściwości zdrowotne, a nie smakowe.

Jeżeli jednak uważamy, że w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zaakceptować tego produktu smakowo, możemy pokusić się o dołączenie go do sporządzanych przez nas dań, np. ulubionych płatków śniadaniowych. Powinniśmy jednak przy tym bardzo uważać, gdyż w przypadku sproszkowanego soku z młodego jęczmienia, przeciwwskazane jest poddawanie go obróbce termicznej oraz działaniu promieni słonecznych. Może to bowiem wpłynąć na utratę jego właściwości.

Próbując rozróżnić czy do czynienia mamy z suszonymi liśćmi trawy, czy sproszkowanym sokiem z młodego jęczmienia wystarczy przeprowadzić mały eksperyment. Dodajemy proszek do szklanki wody. W przypadku soku otrzymamy napój, natomiast suszone liście nie rozpuszczą się w pełni. Zaobserwujemy rozwarstwianie się płynu. Co więcej, będzie on również bardziej mętny i przezroczysty.

Tabletki z młodego jęczmienia

Tabletki z młodego zielonego jęczmienia
Źródło: Freepik.com

Na rynku znajdziemy również naturalny młody jęczmień w formie tabletek bądź kapsułek. Jest to znakomita alternatywa dla osób, które cenią sobie wygodę oraz smak. Wystarczy popić produkt szklanką wody. Nie musimy zatem kombinować, do czego dodać proszek, aby zniwelować jego smak.

Wybierając tabletki, zwróćmy jednak uwagę na to, czy w ich składzie jest na pewno sproszkowany sok. Informacja ta powinna być zawarta na opakowaniu. Znajdziemy również na nim adnotację na temat dawkowania preparatu. Pamiętajmy jednak, że nie ważna jest ilość, lecz większe znaczenie ma regularność stosowania.

Przeciwwskazania do stosowania młodego jęczmienia

Mimo faktu, że młody jęczmień jest bardzo zdrowy, u niektórych osób jego działanie może wywierać negatywny skutek. Przeciwwskazania do stosowania młodego jęczmienia mają osoby z tendencją do reakcji alergicznych. Należy pamiętać, że jęczmień jest zbożem, a więc szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, u których zdiagnozowano wrażliwość na trawy i zboża.

Nie jest to również dobry produkt dla osób z nietolerancją pokarmową oraz tych z wrażliwym żołądkiem. W związku z tym, że roślina jest cennym źródłem błonnika, po jej zastosowaniu mogą pojawić się biegunki. W takim wypadku warto zmniejszyć ilość preparatu, a jeżeli to również nie przynosi rezultatów, całkowicie odstawić produkt.

Ostrożność powinny zachować również pacjenci zmagający się z celiakią. Co prawda, młody jęczmień jest produktem bezglutenowym, lecz jego śladowe ilości mogą przedostawać się do gotowych produktów. Równocześnie trafić możemy również na soje oraz seler. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt zawiera oznaczenie produktu bezglutenowego.

Pomimo tego, że badania wykluczyły szkodliwość młodego jęczmienia, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest to produkt dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nadal posiadamy zbyt mało informacji na temat wpływu rośliny na płód. Przed zdecydowaniem się na wdrożenie go do swojej codziennej diety, powinniśmy zatem skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Szkodliwy skutek może nam przynieść przedawkowanie preparatu. Pojawiają się wówczas zawroty głowy oraz problemy z jelitami. Nie należy jednak mylić tego z naturalną reakcją organizmu na detoks. W przypadku odtruwania początkowo pojawiają się bóle głowy. Dolegliwość ta jednak powinna ustąpić samoistnie w ciągu dwóch tygodni.

Naturalny młody jęczmień, a odchudzanie

Młody jęczmień zyskał swoją popularność głównie dzięki swoim właściwościom odchudzającym. Bardzo dużo osób zawdzięcza mu utratę wagi. Potwierdziły to również badania. Okazało się, że osoby stosujące zielony jęczmień tracą o 8% wagi więcej. To wszystko dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego, który na bardzo długo zapewnia nam uczucie sytości. Zapobiega również szybkiemu opróżnianiu żołądka, wspiera trawienie oraz pobudza jelita do działania. Dzięki temu nie mamy potrzeby podjadania, zwiększa się również częstotliwość wypróżnień, a dokuczające nam zaparcia odchodzą w nie pamięć.

Przyspieszony zostaje również metabolizm tłuszczu, a nasza dieta staje się bardziej odżywcza. Dostarczamy do organizmu duże ilości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów.

Musimy jednak pamiętać, że celem młodego jęczmienia jest jedynie wsparcie procesu odchudzania, a nie jego całkowite zastąpienie. Do tego niezbędna jest bowiem odpowiednia aktywność fizyczna oraz przede wszystkim deficyt kaloryczny.

Młody jęczmień i jego wpływ na układ odpornościowy

Młody jęczmień skutecznie poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Ma to wpływ na szybkość oraz skuteczność zwalczania chorób i infekcji. Jest to możliwe dzięki obfitej zawartości substancji odżywczych, które sprzyjają wytwarzaniu komórek odpornościowych. W szczególności obserwujemy wzrost poziomu białych krwinek, czyli leukocytów. Ma to również wpływ na gojenie się ran.

Potrzebny detoks organizmu? Postaw na młody jęczmień!

Każdy z nas wie, jak ważny jest detoks organizmu. W dobie wysoko przetworzonych produktów nie trudno o to, aby doszło do nadmiernego zanieczyszczenia. Stan ten wpływa na osłabienie funkcjonowania wszystkich zachodzących procesów oraz pojawienie się przykrych dolegliwości z tym związanych np. bólu głowy. Oczyszczanie ma na celu wyeliminować ten problem.

Młody jęczmień okazuje się doskonałym preparatem detoksykującym. Zawarty w nim chlorofil oraz beta-karoten przyczyniają się do wydalania metali ciężkich, oraz innych toksyn. Poprawia się funkcjonowanie wątroby oraz układu pokarmowego. Co więcej, wolne rodniki zostają unicestwione przez przeciwutleniacze.

Roślina ta sprawdzi się również przy odkwaszaniu. Przywraca bowiem w organizmie równowagę pH. Wraz z tym procesem, znikają także dokuczające nam nieprzyjemne dolegliwości takie jak zmęczenie, czy niewysypianie się.

Zielony jęczmień idealny dla cukrzyka

Młody jęczmień zaleca się także cukrzykom. Badania potwierdziły, że regularnie stosowany zmniejsza wahania cukru we krwi. Już po pierwszym zastosowaniu obniża się stężenie glukozy. Zawarte w jęczmieniu składniki zwiększają lepkość treści pokarmowej. Działanie to zmniejsza szybkość wchłaniania glukozy w jelicie cienkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.