Monstera- egzotyczna roślina szturmem wdarła się na salony, i króluje na nich już od jakiegoś czasu. Hodowca czy miłośnik roślin domowych chętnie sięga po tę roślinę, która zachwyca swoją soczystą zielenią, łatwością w uprawie i spektakularnym wyglądem. Uprawa roślin to umiejętność, którą należy doskonalić i rozwijać, tak aby każdy ogrodnik cieszył się efektem swojej pracy w domowej dżungli.
Ameryka Południowa i takie kraje jak Meksyk, Gwatemala, czy Panama brzmią egzotycznie i osobliwie. Dlatego roślina taka jak monstera, który właśnie pochodzi z tych krajów, wzbudza zaciekawienie i chęć przeniesienia jej w nasze rodzime warunki. Monstera to roślina tropikalna, która w wilgotnych i gorących lasach równikowych osiąga największe rozmiary nawet do 20 metrów, a liście mogą rozrastać się nawet do 100 cm. Monstera jest rośliną pnącą lubiącą lasy mgliste, gdzie występuje bardzo duża wilgotność, a podporą którą wykorzystuje monstera są palmy do których przyczepia się za pomocą korzeni powietrznych, które z czasem drewnieją. W przyrodzie występuje około 40 odmian monstery, a ich klasyfikacja przedstawia się imponująco, oto kilka odmian najbardziej rozpoznawalnych i popularnych w obecnych aranżacjach wnętrz.
- monstera dziurawa – duże obłe liście o sercowatym kształcie
- monstera Adansona (monkey mask) – liście mniejsze o podłużnym kształcie z dużą ilością dziur
- monstera Madison (minima) – liście w jasnym zielonym kolorze z dużymi przerwami
- monstera Variegata – roślina kolekcjonerska o podwójnym wybarwieniu liści
- monstera Thai Constellation -liście o podwójnym wybarwieniu w kolorze kremowo- zielonym
- monstera Dubia- liście pełne o żyłkowatej strukturze w ciemnozielonym kolorze
- monstera siltecepana – liście o łezkowatym kształcie o srebrzystym pajączkowym wybarwieniu
Uprawa i warunki dla monstery w domu
Aby zacząć swoją przygodę z uprawą monstery należy zacząć od przygotowania właściwego podłoża i ziemi. Ziemia do monstery powinna być przepuszczalna i wymieszana z torfem i korą. Ziemia do monstery powinna również zawierać perlit, keramzyt i piasek. Takie podłoże zapewni utrzymanie odpowiedniej wilgoci i zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wody, której monstera w nadmiarze nie lubi. Warunki w jakich lubi monstera przebywać to takie, w których nie ma dużo przeciągów, mocnego intensywnego światła słonecznego (preferuje rozproszone) a idealna temperatura to około 20 stopni Celsjusza. Warto zadbać aby monsterę przesadzać raz na 2 lata, w doniczkę większą o 2-3 cm.
Pielęgnacja
Podlewanie to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych monstery. Monsterę podlewamy wtedy kiedy zewnętrzna powłoka ziemi jest sucha. Dbamy o to aby nie podlewać jej zbyt często, gdyż prowadzi to do gnicia korzeni i obumarcia rośliny. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wycieranie kurzu z liści i nawilżanie jej za pomocą mgiełki wodnej. Monstera jest rośliną pnącą, więc umieszczenie podpory do złudzenia przypominającej pień palmy pod postacią plika z mchem stworzy idealne warunki do jej prawidłowego wzrostu. Ważną czynnością pielęgnacyjną jest również nawożenie monstery za pomocą nawozów w płynie, długo działających z zawartością potasu i mikroelementów.