Wybrane odpowiednie naczynie przeponowe
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę wybierając naczynie przeponowe?

Ogrzewanie to niezwykle istotny proces, który jest szczególnie ważny w kontekście zapewnienia komfortu cieplnego w mieszkaniu. Według najprostszej definicji odbywa się to dzięki dostarczeniu energii termicznej do pomieszczeń, dzięki czemu temperatura może być utrzymywana na tym samym poziomie lub stopniowo zwiększana. Przeważnie ciepło jest dostarczane za pomocą czynnika grzejnego, np. wody, oleju lub innej substancji. Ten istotny czynnik znajduje się w instalacji c.o. (centralne ogrzewanie) lub c.w.u. (ciepła woda użytkowa). Sprawdź, w jaki sposób dobrać odpowiednie naczynie przeponowe do cwu, tak aby zapewnić sobie oraz pozostałym domownikom komfort termiczny.

Czym są naczynia wzbiorcze?

Większość osób zapytana o najważniejszy element systemu centralnego ogrzewania zapewne odpowiedziałaby, że jest to kocioł lub grzejniki. To urządzenia, które jako użytkownicy widzimy najczęściej, jednak zdecydowanie najistotniejszą częścią całej instalacji jest coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorne – naczynie wyrównawcze. To właśnie ten produkt nie dopuszcza do nadmiernego wzrostu ciśnienia cieczy. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, w związku z tym, że woda po podgrzaniu zwiększa swoją objętość, cała instalacja uległaby rozszczelnieniu.

Naczynia wyrównawcze dzielą się na naczynia przeponowe oraz otwarte. Drugi z wymienionych typów instalacji jest stosowany w systemach zasilanych z kotła na paliwa stałe. Są one montowane w najwyższym punkcie obiegu wody, dzięki czemu skutecznie absorbują nadmiar cieczy.

Naczynia przeponowe składają się dwóch części – komory wodnej oraz gazowej. Jeśli objętość wody się zwiększa, powietrze ulega sprężeniu, dzięki czemu nie wzrasta ciśnienie. Ten rodzaj naczyń stosuje się w instalacjach zamkniętych, czyli takich, gdzie stosowane są kotły gazowe lub olejowe. Naczynia przeponowe to również najczęstszy wybór w przypadku systemów c.w.u.

Jak dobrać odpowiednie naczynie przeponowe do cwu?

Wybór naczynia przeponowego nie jest prostą decyzją, ponieważ jego wymiary muszą być dopasowane do charakterystyki konkretnego systemu c.w.u. Na parametry danego modelu wpływa np. pojemność instalacji wodnej (objętość naczynia powinna stanowić 4% objętości wody znajdującej się w kotle, grzejnikach oraz rurach).

Na jakie jeszcze parametry powinno się zwracać uwagę podczas dobierania naczynia przeponowego do cwu?

  • Pojemność całkowita naczynia;
  • pojemność całej instalacji wodnej;
  • przyrost objętości wody;
  • gęstość wody w temperaturze spoczynkowej;
  • ciśnienie wstępne.

Pojemność naczynia przeponowego powinna być taka, aby bez problemu zmieściła się w nim woda, która zwiększyła swoją objętość o 4% w stosunku do całej instalacji. Specjaliści doradzają wybrać urządzenie nieco większe, tak aby mieć pewność, że w żadnym przypadku instalacja nie ulegnie rozszczelnieniu.

Szczególnie ważne jest odpowiednie umieszczenie naczynia przeponowego w instalacji. Można je bowiem ulokować w kotłowni, jednak należy pamiętać, aby nie zablokować sobie dostępu do zaworów oraz tabliczki znamionowej.

Podczas dobierania odpowiedniego naczynia trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować tę kwestię z doświadczonymi projektantami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.