Mężczyzna ma na uchu aparat słuchowy
Choroby

Najczęstsze urazy laryngologiczne

Artykuł partnera.

Laryngologia jest niezwykle obszerną dziedziną medycyny, która zajmuje się nie tylko leczeniem uszu oraz gardła – to dyscyplina obejmująca m.in. choroby nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej, krtani, a także schorzenia szyi, zaburzenia głosu oraz słuchu. A jakie są najczęstsze urazy laryngologiczne? Poznaj niektóre z nich!

Najczęstsze urazy nosa

Nos zbudowany jest z elementów o dużej sprężystości, dlatego drobne uderzenie nie wywoła poważnych konsekwencji – inaczej jest jednak w przypadku większych obrażeń. One zazwyczaj kończą się pęknięciem bądź złamaniem stałych elementów nosa, co objawia się jego zniekształceniem, przemieszczeniem do boku bądź powstaniem zagłębienia w górnej jego części.

Przyczyny urazów nosa

Wśród najczęstszych przyczyn urazów nosa można wymienić obrażenie mechaniczne podczas uprawiania aktywności fizycznej – zwykle sportów kontaktowych – oraz wypadki samochodowe, motocyklowe czy rowerowe. Mogą być one również wynikiem uczestnictwa w bójce. Urazy nosa zdarzają się także wskutek codziennych wypadków w pracy.

Objawy urazu nosa

Obrażenia w obrębie nosa zazwyczaj obejmują część chrzęstną przegrody nosowej, tkanki miękkie oraz tkanki kostne budujące nos. W przypadku poważniejszych wypadków może dojść również do urazu nosa obejmującego żuchwę, szczękę, gałki oczne, a nawet jamę ustną.

Najczęstsze objawy urazy nosa to:

  • silny ból w obrębie nosa,
  • przemieszczenie się struktur kostnych,
  • obrzęk wokół uderzonego miejsca,
  • intensywne krwawienie z nosa,
  • kłopoty z oddychaniem przez nos,
  • zasinienie twarzy,
  • łzawienie oczu,
  • zaburzenia widzenia.

Postępowanie w razie urazu nosa

Niezwykle ważne jest, aby w ciągu 24-48 godzin od urazu nosa udać się na konsultację laryngologiczną – specjalista dokona oceny jego warstw oraz rozważy konieczność wykonania repozycji kości nosa.

Aby możliwe było przeprowadzenie wszelkich niezbędnych procedur i jednoczesne zagwarantowanie pacjentom najwyższego poziomu bezpieczeństwa, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie gabinetu laryngologicznego. Narzędzia najwyższej jakości dostępne są tutaj: mercant.pl/laryngologia,c116,pl.html.

Jeśli uraz nosa wiąże się z powstaniem rany, wskazane jest jej jak najszybsze chirurgiczne opracowanie. Z kolei nieustępujące samoistnie krwawienie oznacza konieczność zgłoszenia się na oddział ratunkowy.

Najczęstsze urazy w obrębie uszu

Ucho stanowi narząd słuchu, który odpowiada za zmysł równowagi oraz odbieranie fal dźwiękowych, początkowo przekształcanych w mechaniczne drgania, a następnie w impulsy nerwowe.

Przyczyny urazów uszu

Mechaniczne urazy w obrębie uszu mogą być wynikiem nawet prostych, codziennych czynności – m.in. czyszczenia uszu z czopów woskowych przeprowadzanego w nieprawidłowy i nieostrożny sposób. Jedną z metod dbania o higienę uszu zdecydowanie odradzaną przez laryngologów jest czyszczenie ich patyczkami – chociaż najczęstszą konsekwencją jest przesunięcie woskowiny w głąb ucha, to niekiedy zdarza się także uraz błony bębenkowej. Jest to sytuacja, która wymaga nadzoru nad pacjentem i przepisania antybiotyku. Jeśli błona bębenkowa nie zabliźni się w miesiąc, niestety konieczne jest przeprowadzenie zabiegu myringoplastyki.

Wśród najczęstszych urazów możemy wymienić także przewlekły uraz akustyczny, stanowiący trwałe uszkodzenie słuchu – jest on konsekwencją długotrwałej ekspozycji na hałas. Ta forma występuje znacznie częściej niż ostra – stanowi ona najczęstszą chorobę zawodową w Polsce.

Objawy urazu akustycznego

Wśród symptomów przewlekłego urazu akustycznego wymienia się:

  • szumy uszne, świsty, brzęczenie, piski,
  • uczucie ciśnienia w uchu i głowie,
  • zaburzenia koncentracji,
  • stopniowe obustronne upośledzenie wrażliwości na bodźce charakteryzujące się częstotliwością powyżej 4 kHz.

Warto wspomnieć, że nasilenie powyższych dolegliwości zależy od natężenia hałasu, czasu ekspozycji na niego, a także indywidualnej wrażliwości na słuchowe bodźce.

Niektóre osoby mogą się zmagać z ostrym urazem akustycznym – jest on wynikiem upośledzenia słuchu z powodu krótkotrwałego oddziaływania hałasu o wysokim natężeniu. Jego objawami są m.in. ból ucha, szum i pisk w uszach, krwawienie z ucha, a niekiedy nawet głuchota.

Problemy ze słuchem – postępowanie

Jeśli zmagamy się z problemem ze słuchem, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad oraz niezbędne badania – wśród nich kluczowe znaczenie ma badanie otolaryngologiczne oraz audiometryczne.

Laryngologia to niezwykle szeroka dziedzina medycyny. Specjaliści w tej dyscyplinie zajmują się nie tylko rozpatrywaniem chorób, ale i leczeniem urazów – m.in. uszu, szyi czy nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.