ziemia w dłoniach
Dom i ogród

Najlepsze podłoże do uprawy roślin. Które wybrać?

Miłośnicy samodzielnie pielęgnowanych plonów muszą posiadać wiedzę na temat właściwego podłoża – takiego, które pozwoli rozwijać się hodowanym roślinom. To właśnie grunt jest fundamentem, na którym będą wzrastały owoce, warzywa i krzewy. Od niego wszystko się zaczyna, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego podłoża dla upraw. Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu tego rodzaju decyzji? Które podłoże pozwoli na maksymalizację korzyści? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Torf, włókno kokosowe, kora – to tylko niektóre podłoża wykorzystywane do upraw. Wybór jest duży, ale większość entuzjastów ogrodnictwa zgodzi się, że to właśnie ziemia stanowi najlepsze podłoże do uprawy roślin. Za takim poglądem kryje się wiele specyficznych cech ziemi, istotnych w kontekście prawidłowego rozwoju plonów.

Stosowanie ziemi do uprawy roślin jest najbardziej naturalnym rozwiązaniem. Dlaczego właśnie ziemia?

Mikroorganizmy, czyli naturalne wsparcie dla roślin

Glebę licznie zamieszkują mikroorganizmy, takie jak między innymi grzyby, bakterie i dżdżownice. To właśnie one pełnią istotną rolę w kontekście rozwoju roślin. Odpowiadają za właściwe ukształtowanie podłoża, wpływają pozytywnie na jego jakość i nie dopuszczają do nadmiernego wysuszenia ziemi.

Bakterie glebowe odpowiedzialne są za uwalnianie składników odżywczych niezbędnych dla zdrowego rozwoju roślin – między innymi fosforu i potasu. Z kolei grzyby powodują większą podatność rośliny na wchłanianie wody. Dzięki temu plony odznaczają się wysoką jakością.

Załącznik:
podłoże-do-uprawy-roślin.jpg

Obecność dżdżownic w glebie sprawia, że poprawia się jej jakość. Elementy odżywcze – istotne dla rozwoju upraw – są lepiej absorbowane przez rośliny po przetrawieniu ich przez dżdżownice.

Mikroorganizmy obecne w ziemi stymulują rozwój roślin w sposób naturalny, co pociąga za sobą wiele korzyści wskazanych powyżej. Tylko jaką ziemię do uprawy roślin wybrać?

Po pierwsze – rodzaj rośliny

Odpowiedź na pytanie postawione wyżej brzmi: to zależy. Od czego? Między innymi od tego, co będzie uprawiane. Każda roślina, aby mogła zdrowo się rozwijać, wymaga odpowiednich, specyficznych warunków. W zależności od tego, jakie warzywa i owoce zamierzamy uprawiać, czy hodowla będzie obejmowała zioła, czy kwiaty, warto zwrócić uwagę na rodzaj ziemi, która dedykowana jest wybranym typom roślin.

W tym celu należy sprawdzić, jakie substancje odżywcze oraz w jakiej ilości znajdują się w danym typie ziemi. Na szczęście na rynku dostępne są podłoża o wielowymiarowym działaniu – takie, które służą dobrze różnym gatunkom roślin, bez ograniczenia do jednego wybranego rodzaju.

Po drugie – ilość ziemi

Kolejną sprawą jest odpowiednia ilość ziemi pod uprawę wybranych roślin. Zasada jest prosta – jeśli roślina jest duża, będzie potrzebowała więcej elementów odżywczych, a zatem więcej ziemi. Odwrotnie w przypadku mniejszych sadzonek.
Warto wiedzieć również, że rośliny, które znajdują się dopiero na etapie kiełkowania, będą potrzebowały ziemi z niedużą ilością elementów odżywczych.

Podsumowując, jeśli zależy nam na zdrowych i urodzajnych plonach, ziemia do uprawy roślin – jako podłoże o charakterze naturalnym – stanowi najlepsze rozwiązanie. Tymczasem życzę powodzenia początkującym i zaawansowanym ogrodnikom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.