Terapia pomaga uporządkować niedokończone sprawy
Psychologia

Najpopularniejsze metody terapii stosowane w warszawskich gabinetach

Na psychoterapię uczęszcza coraz więcej osób. Terapeuci stosują zróżnicowane metody, warto się z nimi zapoznać.

Psychoterapia

Psychoterapia polega na regularnym kontakcie pacjenta z terapeutą i oddziaływaniu na tego pierwszego metodami psychologicznymi w celu udzielenia mu pomocy w zbudowaniu dobrych relacji z otoczeniem, a przede wszystkim – dobrej relacji z samym sobą. Różne są metody, jakimi posługują się psychoterapeuci.

Metoda Gestalt

Terapia może być przeprowadzana metodą Gestalt. W tej metodzie najważniejsza jest świadomość pacjenta i to nią ukierunkowane są działania terapeuty względem pacjenta. Chodzi o to, aby przy pomocy terapeuty, pacjent odnalazł w sobie te mechanizmy, za pomocą których kontroluje swoją świadomość, swoje wybory. Dzięki temu nastąpić ma rozwój osobowości i lepsze zrozumienie siebie i swoich reakcji. Terapia Gestalt skupia się na osobistym doświadczeniu jednostki, a także socjologicznym kontekście jej życia.

Terapia behawioralna

Terapia behawioralna skupia się na zachowaniach pacjenta. Najistotniejsze są jego spontaniczne reakcje na zewnętrzne bodźce, a nie doświadczenia z przeszłości.Terapia skupia się na metodach treningowych, które mają pomóc w opanowaniu takich reakcji, jak na przykład lęk czy agresja. Terapeuta doradza i przeprowadza pacjenta przez etapy leczenia, jednak to osoba poddająca się terapii musi nauczyć się kontrolować swoje zachowania.

Trening personalny

Wiele osób psychoterpię wyobraża sobie jak w amerykańskich filmach – pacjent leży na kozetce i rozmawia z psychoterapeutą. Jednak, specyficzną odmiana terapii, nie kojarzonej raczej z pomocą psychologiczną jest trening personalny. Trener personalny to nie tylko osoba, która pilnuje nas na siłowni, abyśmy wykonali odpowiednią liczbę powtórzeń danego ćwiczenia. To także osoba, która pracuje na motywacją, zaangażowaniem i samoooceną swojego podopiecznego. Dodatkową zaletą w tym przypadku jest terapeutyczne działanie sportu, który wyzwala endorfiny, poprawia nastrój i koncentrację.

Psychoanaliza

Kolejną metodą jest psychoanaliza. Dla pacjenta ta metoda może być trudna, jednakże bardzo skuteczna. W czasie leczenia, terapeut odwołuje się bowiem do dawnych przeżyć, niejednokrotnie traumatycznych, które rzutują na dalsze życie pacjenta, nawet w sposób nieuświadomiony. Psychoanaliza jest metodą wyjaśnienia objawów nerwicowych zauważalnych u pacjenta.

Terapia pomaga uporać się z różnymi problemami, pracować na więziami, jakie budujemy z otoczeniem. Na stronie www.dobrewiezi.pl możemy zapoznać się z Pracownią Psychoterapii DobreWiezi.pl. Za pośrednictwem portalu możemy skontaktować się z psychoterapeutami i umówić na indywidualne spotkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.