Ciąża to okres szczególnie obciążający dla organizmu. Dlatego w jej trakcie należy troszczyć się zarówno o odpowiedni rozwój płodu, jak i o zdrowie przyszłej mamy. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca dbałość o dietę bogatą w najważniejsze składniki. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie do jadłospisu można włączyć suplementy dla kobiet w ciąży. Dostarczą one organizmowi wszystkich niezbędnych składników, jakich w tym okresie potrzebują przyszła mama i jej dziecko. W naszym poradniku podpowiadamy, czego nie powinno w nich zabraknąć.
Kiedy powinno się przyjmować suplementy dla kobiet w ciąży?
Wiadomość o ciąży w wielu przypadkach pojawia się niespodziewanie, jednak po pozytywnym wyniku kobieta powinna jak najwcześniej udać się na kontrolę oraz znaleźć się pod opieką ginekologiczną i położniczą. Po badaniach, jeśli zaistnieje taka potrzeba, otrzyma odpowiednie suplementy dla kobiet w ciąży. Osoby starające się o potomstwo powinny wykonać badania, które mogą wskazać niedobory. Większość z nich można bowiem łatwo uzupełnić na tym etapie, podczas gdy w trakcie ciąży wymaga to stosowania większych dawek. Na jakie składniki zwrócić uwagę, wybierając preparat na ten okres?
Kwas foliowy
Wśród najbardziej znanych składników, jakie należy uzupełniać jeszcze na etapie planowania ciąży, znajduje się kwas foliowy, będący jedną z witamin z grupy B. Już w pierwszym trymestrze jej niedobór może prowadzić do rozwinięcia się wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Przyjmowanie kwasu foliowego należy kontynuować aż do zakończenia 27. tygodnia ciąży.
Żelazo
Suplementy diety dla kobiet w ciąży mogą zawierać żelazo, jednak nie zawsze muszą. Uzupełnienie tego pierwiastka ma kluczowe znaczenie, gdy badania wykazują jego niedobory. Jeśli jednak nic takiego nie ma miejsca, dodatkowy pobór żelaza nie jest wskazany. Jako składnik hemoglobiny żelazo w niewystarczającej ilości może doprowadzić do anemii u przyszłej mamy, a także może wpłynąć na rozwój układu nerwowego dziecka. Odpowiednią dawkę ustala lekarz po wykonaniu badań.
Witamina D
Witamina D, nazywana również „witaminą słońca”, jest odpowiedzialna za utrzymanie równowagi wapniowej i fosforanowej. Znajdujący się w komórkach skóry cholesterol reaguje na działanie promieni słonecznych, co powoduje dostarczenie energii potrzebnej do wytworzenia przez organizm witaminy D. W krajach klimatu umiarkowanego powinna być suplementowana przez wszystkich, dotyczy to oczywiście również ciężarnych. Niedobór może skutkować cukrzycą ciążową oraz powodować stan przedrzucawkowy u kobiety, a u dziecka prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju układu kostnego.
Kwasy DHA
Podobnie jak w przypadku witaminy D, również suplementacja kwasu DHA należącego do grupy kwasów omega-3 bywa zalecana całej populacji danego regionu. Ma to związek z dostępem do ryb morskich żywiących się algami, naturalnym źródłem kwasów omega-3. Zapotrzebowanie zwiększa się w ciąży, a dawkę uzależnia się od jego ilości w pożywieniu. Suplementy dla kobiet w ciąży stosuje się u osób wykluczających ryby z jadłospisu. Szukając produktu z kwasem DHA, dobrze jest zwrócić uwagę na podane w opisie źródło pochodzenia – olej rybi może wzmagać mdłości, lepszym wyborem będzie substancja pozyskana z alg morskich.