Twoja skóra po oczyszczaniu jest zaczerwieniona i napięta, powodując nieprzyjemne uczucie ściągnięcia oraz pieczenia? Masz wrażenie, że stosowane przez Ciebie kremy i serum wprost z niej wyparowują? A może jednocześnie Twoja cera ma skłonność do łojotoku, trądziku, zmian egzematycznych i innych niedoskonałości? Źródłem wszystkich tych problemów skórnych może być uszkodzona bariera hydro-lipidowa. Skoncentruj się na jej regeneracji i obserwuj, jak skóra przechodzi prawdziwy glow-up! W tym celu pomóc mogą nawilżające maseczki w płachcie.
Bariera hydro-lipidowa skóry – co to takiego?
Płaszcz hydro-lipidowy stanowi ochronną powłokę naskórka, czyli najbardziej wierzchnią warstwę skóry. Składa się z sebum i lipidów, których zdecydowanie nie należy się pozbywać. W odpowiedniej ilości są nam bardzo potrzebne. To dzięki nim skóra zyskuje cenną ochronę przed transepidermalną utratą wody (TEWL), a także przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów, odpowiadających na przykład za trądzik. Podsumowując, zdrowa bariera hydro-lipidowa ogranicza ryzyko występowania większości problemów skórnych.
Objawy uszkodzonej bariery hydro-lipidowej
Ze względu na uszkodzoną barierę hydro-lipidową problem przesuszonej i odwodnionej skóry może dotyczyć każdego rodzaju cery, także tej skłonnej do przetłuszczania i niedoskonałości. Wówczas można zaobserwować, że skóra stała się:
- ziemista,
- matowa
- szorstka,
- piekąca,
- zaczerwieniona,
- nadmiernie przetłuszczająca, z rozszerzonymi porami,
- podatna na podrażnienia i uszkodzenia.
Skutki uszkodzonej warstwy hydro-lipidowej
Skóra pozbawiona swojej naturalnej warstwy ochronnej jest bardziej narażona na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Może doznawać reakcji alergicznych na skutek stosowanych kosmetyków. Łatwiej uszkadza ją nadmierna ekspozycja na słońce, wiatr i mróz. Ulega przyspieszonym procesom starzeniowym, w wyniku których traci gęstość i elastyczność. Nadmierne rogowacenie naskórka przyczynia się do zatykania porów skórnych, powodując powstawanie zaskórników i aktywnych zmian zapalnych.
Przyczyny uszkodzonej bariery hydro-lipidowej
- kuracja dermatologiczna, na przykład retinoidami,
- nieprawidłowe stosowanie kosmetyków z mocnymi składnikami aktywnymi, na przykład kwasami,
- peelingi mechaniczne,
- nadmierna ekspozycja skóry na słońce (brak ochrony przeciwsłonecznej),
- niedbanie o prawidłowe pH skóry (stosowanie kosmetyków z alkoholem, mycie twarzy mydłem),
- pocieranie skóry (szczoteczki do mycia twarzy, demakijaż płatkami kosmetycznymi, wycieranie szorstkim ręcznikiem),
- przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach,
- niewystarczające nawodnienie organizmu.
Odbudowa bariery hydro-lipidowej
Na szczęście warstwa hydro-lipidowa Twojej skóry ma zdolność do regeneracji. Musisz jedynie umożliwić jej do tego odpowiednie warunki. Odbudowa bariery hydro-lipidowej stanowi długotrwały proces, który wymaga konsekwentnego działania z Twojej strony. Jak przywrócić skórze naturalną warstwę ochronną?
Prosta pielęgnacja
- Zrezygnuj ze stosowania kosmetyków o agresywnym składzie.
- Zamiast peelingów mechanicznych stosuj łagodne peelingi enzymatyczne, nie częściej niż raz w tygodniu.
- W miarę możliwości wyklucz również kosmetyki z potencjalnie drażniącymi składnikami, na przykład z substancjami zapachowymi.
- W zamian stosuj łagodne produkty myjące, takie jak pianki oraz emulsje, najlepiej hipoalergiczne.
- Wybieraj silnie nawilżające i regenerujące kremy, które zawierają ceramidy, kolagen, skwalan, mocznik, hydromanil czy ekstrakt z wąkroty azjatyckiej.
- Dbaj o prawidłowe pH i mikrobiom cery, stosując łagodne toniki lub hydrolaty.
- Niezależnie od pory roku każdego dnia aplikuj na skórę krem z filtrem, najlepiej SPF 50+. Pamiętaj o reaplikacji ochrony przeciwsłonecznej, szczególnie podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.
- Zamień demakijaż płatkami kosmetycznymi na specjalne olejki do demakijażu, które rozprowadza się palcami.
- Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.
- Zadbaj o zdrowe odżywianie. Uwzględnij w swoim jadłospisie źródła kwasów omega-3 i omega-6, witaminy A, witaminy C oraz cynku. Ogranicz spożycie cukru i wysoko przetworzonej żywności.
Nawilżające maski w płachcie na odbudowę bariery hydro-lipidowej
Chcesz przyspieszyć regenerację warstwy hydro-lipidowej swojej skóry, zapewniając sobie natychmiastową ulgę w uczuciu pieczenia i ściągnięcia suchej cery? Świetne rozwiązanie stanowi wzbogacenie pielęgnacji w nawilżające maseczki do twarzy, koniecznie w formie płachty. Mają one wiele atutów względem podrażnionej skóry, która wykazuje skłonność do nadmiernej, transepidermalnej utraty wody:
- Działają jak kompres – tkanina nasączona serum ułatwia wtłaczanie składników nawilżających oraz odżywczych w głąb skóry. Ogranicza TEWL, która może dotyczyć innych rodzajów maseczek, kremów czy serum.
- Są delikatne – miękkie w dotyku płachty umożliwiają łatwą aplikację, wystarczy rozłożyć je na skórze. Zdejmowanie maseczki nie wiąże się z koniecznością odrywania czy żmudnego domywania formuły na skórze.
- Zawierają składniki nawadniające – takie jak kwas hialuronowy, aloes, kwas mlekowy czy śluz ślimaka.
- Mają w składzie substancje okluzyjne – między innymi glicerynę, oleje roślinne czy wosk pszczeli.
- Nie wymagają zmywania – stosowane w ramach pielęgnacji wieczornej, mogą pozostać na Twojej skórze. Wystarczy zdjąć płachtę po upływie czasu określonym przez producenta i delikatnie wklepać resztki serum.
Chcesz wybrać maskę w płachcie o najlepszym składzie dla swojej wymagającej cery. Sprawdź najlepsze maseczki nawilżające do twarzy w zestawieniu przygotowanym przez doświadczoną kosmetolożkę. Znajdziesz w nim wnikliwe porównanie produktów dostępnych w popularnych drogeriach stacjonarnych i internetowych.
Co jeszcze warto wiedzieć o maseczkach w płachcie?
- Są łatwe w użyciu – nie wymagają rozrabiania i odmierzania. Zawierają idealną ilość serum do jednokrotnego użycia.
- Możesz stosować je poza domem – zajmują niewiele miejsca w bagażu i łatwo aplikować je na przykład w pokoju hotelowym.
- Masz szeroki wybór produktów do dyspozycji – nawilżające maseczki w płachcie to popularne kosmetyki, które są dostępne w wielu korzystnych dla skóry recepturach. Możesz wybierać także biodegradowalne tkaniny.
O tym pamiętaj przed użyciem maseczki nawilżającej!
- Nie przetrzymuj maski na twarzy – stosuj się do czasu aplikacji rekomendowanego przez producenta. W przeciwnym razie możesz osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego i doprowadzić do przesuszenia skóry.
- Jeśli maseczka wysycha, zdejmij ją wcześniej – najwidoczniej Twoja skóra wypiła już całe serum zawarte w tkaninie.
- Zdejmij maseczkę z twarzy, jeżeli czujesz dyskomfort – skóra z uszkodzoną barierą hydro-lipidową jest bardziej podatna na podrażnienia i nie należy tego bagatelizować. Wybieraj hipoalergiczne, nawilżające maski w płachcie, które nie stwarzają ryzyka podrażnień.