Nesperas to dziwny owoc, który w Polsce stopniowo zyskuje na popularności. Warto o tym wspomnieć, nie tylko ze względu na ciekawy smak, ale także bardzo dobre składniki. Jak Nesperas wpływa na nasze zdrowie? Jak go zjeść? Czy można go uprawiać w klimacie umiarkowanym? O tym już dziś!
Nesperas (nieśplik japoński) – charakterystyka
Nesperas (inne nazwy to kolcowój japoński, kolcowój japoński, ptasie mleczko, winogrono japońskie) to owoc drzewa o tej samej nazwie (należącego do rodziny Rose) i można go spotkać w warunkach naturalnych w południowo-wschodnich Chinach. Owoce mogą być owalne, okrągłe lub w kształcie gruszki.
Nesperas jest mały – jego długość zwykle nie przekracza 5 cm. Może być żółty, pomarańczowy (czasem z czerwonym rumieńcem). Niektóre owoce mają gładką skórkę, inne pokryte są puchem. Miąższ żółty, soczysty i bardzo aromatyczny. Jego smak można określić jako słodko-kwaśny. Nesperas ma pięciokomorowe gniazdo nasienne z dużymi brązowymi nasionami. Owoce są często używane w kuchni, a jednocześnie mają właściwości lecznicze. Od najdawniejszych czasów kolcowój był uprawiany w Chinach i Japonii. Ma prawie 800 odmian. Nesperas to lecznicza roślina, która działa skutecznie przy różnych dolegliwościach.
Nieśplik japoński – wartości odżywcze
Owoce pokrewne jabłkom. Zawierają duże ilości cukrów prostych (głównie fruktozy i glukozy) oraz błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Aromatyczne owoce są również źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz minerałów (m.in.magnez i potas). Pamiętaj, że zawartość składników odżywczych może się różnić w zależności od odmiany, z którą masz do czynienia.
Owoce są bardzo niskokaloryczne – około 47 kalorii na 100 gramów. Ponadto dostarczają również błonnika, który jest bardzo ważny dla diety redukcyjnej. Dzięki zawartości potasu pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu (jest to ważne dla osób, które zmagają się z obrzękami i cellulitem wodnym). Jedyną wadą Nesperasa wydaje się być wysoka zawartość cukru, więc w rozsądnych ilościach należy po niego sięgać. W większości przypadków (dieta i osoby chore na cukrzycę powinny je porzucić, ale nie ma przeciwwskazań, aby od czasu do czasu sobie odpuścić i skosztować ten smaczny owoc).
Nesperas – wpływ na zdrowie
Lecznicze właściwości owoców Nesperas zostały odkryte w starożytnych Chinach i mają działanie wykrztuśne i przeciwzapalne. Podaje się je osobom z zapaleniem górnych dróg oddechowych (przy produkcji syropu na kaszel) lub zaburzeniami trawienia. Działają kojąco na jelita i żołądek. Warto wiedzieć, że owoce i liście nieśplika japońskiego mają właściwości lecznicze. Czasami wywar wodny przygotowany z suszonych liści pomarańczy ma silne działanie przeciwzapalne (nakładaj go zewnętrznie na skórę).
Nieśplik japoński – uprawa
Nieśplik japoński nie może być uprawiany w Polsce, ponieważ nie jest odporny na mróz (temperatury poniżej zera mogą spowodować zamieranie dojrzałych roślin w ciągu kilku dni). W klimacie umiarkowanym owoce zwykle nie dojrzewają.
W Polsce trudno o świeże owoce Nesperas, ponieważ są one bardzo trudne w transporcie (owoce zbiera się dopiero wtedy, gdy są w pełni dojrzałe). Przygotowane z nich preparaty coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach. Nesperas to bardzo różnorodna roślina – liczy około 800 gatunków.
Najpopularniejsze to:
- Champagne (odmiana japońska) charakteryzuje się podłużnymi owocami różnej wielkości i twardą ciemnozłotą skórką. Miąższ tej odmiany jest miękki i słodki (czasem lekko kwaśny). Doskonale nadaje się do długotrwałego przechowywania.
- Tanaka (to odmiana chińska i jednocześnie bardzo popularna w Japonii). Charakteryzuje się dużymi owocami, soczystym i słodko-soczystym miąższem oraz lepszą niż inne odmiany tolerancją na niskie temperatury.
- Itaquera (Preace de Itaquera) to bardzo popularna odmiana w Brazylii. Jej symbolem jest owoc w kształcie gruszki o barwie ciemnopomarańczowej. Owoce są małe, a miąższ słodko-kwaśny.
- Wolfe to odmiana o żółtej skórce i typowym puchu. Owoce są słodkie, soczyste i bardzo aromatyczne.
- Owoce Advance są duże, w kształcie gruszki i mają grubą, żółtą skórkę. Miąższ jest również żółty.