Żelazo jest jednym z kluczowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Pełni ono główną rolę w budowie czerwonych krwinek, tworząc hemoglobinę odpowiada za prawidłowy transport tlenu do każdej komórki w organizmie a jako kluczowy składnik mioglobiny, buduje mięśnie i odpowiada za magazynowanie w nich tlenu. Uważa się, że niedobory żelaza w niemowlęctwie mogą prowadzić do upośledzenia rozwoju intelektualnego i ruchowego dziecka, a niektóre z tych zmian mogą być nieodwracalne.
Przyczyny niedoboru żelaza u niemowląt
Noworodki posiadają zapas żelaza pobrany od matki w trakcie życia płodowego. Najefektywniejszy i największy pobór ma miejsce w ostatnim trymestrze ciąży, dlatego na niedobór żelaza najbardziej narażone są:
- dzieci urodzone przedwcześnie (im wcześniej tym większy niedobór),
- dzieci z ciąż mnogich,
- niemowlęta, u których w życiu płodowym występowały osłabione przepływy pępowinowe,
- dzieci o małej masie urodzeniowej i te, których matki cierpiały na anemię podczas ciąży.
Większość mieszanek mleka modyfikowanego zawiera żelazo, warto jednak dobrze sprawdzić skład i wybrać tę mieszankę, która jest jak najbardziej zbliżona do mleka kobiecego, a dodatkowo zawiera pro i prebiotyki, dla lepszej przyswajalności – jak na przykład mleko HiPP COMBIOTIK.
Zapas „płodowy” żelaza zwykle kończy się w 5-6 miesiącu życia i jest to dobry czas na to, aby dostarczyć dodatkową jego porcję. Zwłaszcza, jeśli niemowlę jest niejadkiem, cierpi na biegunki lub alergię – w tym wypadku zapotrzebowanie na dodatkowe żelazo może wystąpić wcześniej.
Żelazo w diecie niemowlęcia
Nieprzypadkowo zalecenia WHO wskazują, że najlepszym momentem na rozszerzenie diety dziecka jest okres około 6 miesiąca życia – można wtedy zacząć wprowadzać produkty, bogate w łatwo przyswajalne żelazo. Żelazo w kroplach dla niemowląt jest też jakimś rozwiązaniem, jednak często niesie ze sobą ryzyko zaparć, które są w tak młodym wieku bardzo kłopotliwe i często bolesne. Zamiast polegać na suplementach diety, warto rozszerzyć dietę o produkty bogate w żelazo.
Najlepszym jego źródłem w diecie są mięso i żółtko, określane czasem jako „bomby żelazowe” Te składniki mogą pomóc wyeliminować niedobór żelaza u dziecka. Najbardziej zdrowe i wartościowe żółtka mają jaja od wiejskich kur, warto więc się za nimi rozejrzeć. W przypadku mięsa, najbogatsze w żelazo są wołowina i cielęcina, dostępne w obiadkach dla niemowląt marki HiPP.