Spływ kajakami górnym odcinkiem rzeki
Ruch

Nurt rzeki i trudność a dobór kajaka, sprawdź jak przygotować się na spływ górnym odcinkiem rzeki a jak na dolnym

Wybierasz się pierwszy raz na spływ kajakowy i nie wiesz jak się przygotować? A może jesteś profesjonalnym kajakarzem i zastanawiasz się nad doborem odpowiedniego sprzętu na spływ? W tym artykule przybliżymy, dlaczego ważne jest, aby zaznajomić się z warunkami panującymi na odcinku rzecznym, którym zamierzamy płynąć oraz jaki względem tego wybrać sprzęt.

Rodzaje kajaków i ich przydatność na różnych rzekach

Kajaki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a każdy typ jest przeznaczony do różnych rodzajów dróg wodnych. Na przykład kajaki turystyczne są długie i zgrabne, co czyni je idealnymi do eksploracji rzek i jezior. Są również stosunkowo stabilne i łatwe w manewrowaniu, dzięki czemu są dobrym wyborem dla początkujących kajakarzy. Kajaki Whitewater, przeznaczone do spływów górskich są krótsze i szersze, dzięki czemu cechują się duża lepszą zwrotnością na burzliwych wodach. Mają również wiele cech, takich jak podwyższone siedzenia i pasy na uda, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo w trudnych warunkach. W rezultacie, kajaki whitewater są najlepszym wyborem do radzenia sobie z wartkim nurtem i innymi wyzwaniami na rzece. Dobrym wyborem może okazać się kajak pompowany, który cechuje się większą odpornością na uszkodzenia przez co zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa i jest bardziej uniwersalny. Do tego łatwiej można go przetransportować w odpowiednie miejsce na początek spływu. Bez względu na to, jaki rodzaj kajaka wybierzesz, pamiętaj jednak, aby poświęcić trochę czasu na ćwiczenie wiosłowania w spokojnych wodach, zanim wyruszysz.

Trudność różnych odcinków rzeki – czego można się spodziewać?

Rzeka podzielona jest na trzy różne odcinki, z których każdy ma charakterystyczną trudność. Dolny odcinek jest powolny i meandrujący, z ewentualnymi małymi przeszkodami. Ten odcinek jest idealny dla początkujących, ponieważ daje szansę na oswojenie się z rzeką i kajakiem, zanim kajakarstwo stanie się zbyt dużym wyzwaniem. Środkowy odcinek rzeki to miejsce, w którym wszystko nabiera tempa. Zatory są tu większe i częstsze, zdarzają się też przeszkody, które mogą stanowić trudność podczas spływu. Ten odcinek powinien być pokonywany tylko przez doświadczonych kajakarzy, którzy czują się komfortowo z prądami rzecznymi. Górny odcinek rzeki jest zdecydowanie najtrudniejszy, mogą pojawić się tutaj niewielkie wodospady i zdradliwe prądy. Ten odcinek powinien być pokonywany tylko przez doświadczonych kajakarzy, z użyciem profesjonalnego sprzętu i zabezpieczenia.

Co zabrać na wycieczkę i jak przygotować się do bezpiecznego i przyjemnego spływu

Kajakarstwo to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Ważne jest również aby odpowiednio przygotować się na spływ. Po pierwsze, upewnij się, że ubierasz się odpowiednio do pogody i wybierasz ubrania, które mogą zamoknąć. Po drugie, koniecznie zabierz ze sobą dużo wody i przekąsek, a także apteczkę na wszelki wypadek. Po trzecie, będziesz potrzebował kamizelki ratunkowej dla każdej osoby w kajaku, a także gwizdka, aby w razie potrzeby zasygnalizować pomoc. Wreszcie, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z trasą, którą będziesz płynął i bądź świadomy wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Wiedząc już jaka jest zależność pomiędzy biegiem rzeki a trudnością w jej pokonywaniu, udaj się na spływ i baw się dobrze! Kajakarstwo nie musi być już zarezerwowane tylko dla ekspertów! Wystarczy wybrać poziom trudności odpowiedni do Twoich umiejętności. Jeśli nie posiadasz swojego kajaku nie ma czym się przejmować. Istnieje wiele miejsc, gdzie można go wypożyczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.