aparaty słuchowe
Choroby

Od czego zależy cena aparatu słuchowego?

Ceny aparatów słuchowych nie należą do najniższych. Wbrew pozorom nie wynika to jedynie z wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego tych niewielkich urządzeń. Duże znaczenie ma również wewnętrzna polityka cenowa sklepu oraz sposób prowadzenia działalności. Od czego zatem zależy cena aparatu słuchowego i co zrobić, by kupić go taniej, nie rezygnując z jakości?

Cena aparatu słuchowego – podstawowe kryterium doboru urządzenia

Pacjenci z niedosłuchem często odwlekają decyzję o zakupie aparatu słuchowego i to mimo wyraźnie nasilających się problemów z odbiorem dźwięków powodujących utrudniony kontakt z otoczeniem. Jednym z powodów, dla których osoby niedosłyszące stronią od wizyty u protetyka słuchu jest przeświadczenie o wysokich cenach aparatów słuchowych. Choć dynamiczny rozwój rynku sprzętów wspomagających słyszenie i wzrost konkurencyjności branży sprawił, że w ostatnich latach ceny urządzeń tego typu uległy zmniejszeniu, pacjenci w dalszym ciągu wychodzą z założenia, że koszty dalece wykraczają poza możliwości ich domowego budżetu.

W związku z tym nierzadko pada decyzja o wyborze aparatu najniższej klasy, którego cena oscyluje w granicach 1000 zł. Takie rozwiązanie może jednak okazać się niewystarczające. Najtańsze aparaty wyposażone są jedynie w podstawowe funkcje. Mogą przynieść poprawę słyszenia przy niewielkim ubytku słuchu i najlepiej sprawdzają się w komfortowych warunkach akustycznych, np. gdy otoczenie nie jest zanieczyszczone hałasem, w pomieszczeniu nie występuje pogłos, a wąskie grono rozmówców znajduje się w bliskiej odległości od niedosłyszącego.kobieta wybiera aparat słuchowy

Zdecydowanie nie jest to zatem najlepsze wyjście. Aby rehabilitacja słuchu przynosiła oczekiwane rezultaty, aparat powinien zostać precyzyjnie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika i posiadać funkcje odpowiadające jego oczekiwaniom wynikającym choćby z prowadzonego trybu życia. Cena powinna być najmniej znaczącym kryterium. Czy to jednak możliwe?

Aparaty słuchowe – cenny w sklepie specjalistycznym

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że w przypadku aparatów słuchowych ceny u różnych dystrybutorów mogą znacznie się różnić, nawet jeśli w grę wchodzi identyczny model tego samego producenta. Z czego to wynika?

Asortyment sklepów specjalizujących się w sprzedaży aparatów słuchowych jest zazwyczaj ograniczony do jednego typu produktu. Tymczasem, jak w przypadku prowadzenia każdej innej działalności sprzedażowej, konieczne jest poniesienie szeregu zróżnicowanych kosztów związanych m.in.: z wynagrodzeniem pracowników, opłatami administracyjnymi, marketingiem firmy etc. Dodatkowo istotny jest, rzecz jasna, wymierny zysk firmy. Koszty te, siłą rzeczy, wchodzą w skład ceny aparatu słuchowego. Jednocześnie punkty tego typu nie są nadmiernie oblegane – tygodniowo sprzedawanych jest nie więcej niż kilka aparatów – ich cena tym bardzie musi zostać podniesiona.

Ceny aparatów słuchowych w sklepie medycznym

Rozkład wspomnianych kosztów wygląda zupełnie inaczej w sklepach dysponujących szerszą ofertą, tak jak ma to miejsce np. w sklepach z zaopatrzeniem medycznym.

– W sklepach, które posiadają duże i bogate portfolio produktów, koszty działalności można równomiernie rozłożyć na cały sprzedany towar. Nawet jeśli na przestrzeni kilku dni nie pojawi się zbyt wielu klientów po aparat słuchowy, w tym czasie zostanie kupionych wiele innych produktów, zatem nie ma obawy, że zyski firmy zostaną narażone na szwank. Pozwala to zachować zrównoważoną i atrakcyjną politykę cenową – mówi specjalista BRANDvital, sklepu zajmującego się sprzedażą aparatów słuchowych, ale także sprzętów rehabilitacyjnych oraz ortopedycznych.

Warto zatem dokładnie sprawdzać ceny aparatów słuchowych i szukać najbardziej atrakcyjnych ofert. Dobra decyzja dotycząca miejsca zakupu może pozwolić nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Po skorzystaniu z dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia, które przysługuje na aparaty słuchowe (o ile dany punkt ma podpisaną umowę z NFZ), może się okazać, że ostateczny koszt aparatu – nawet tego w najwyższym standardzie – jest całkowicie w naszym zasięgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.