Kapusta o waściwościach zdrowotnych
Choroby Zdrowa żywność

Okłady z kapusty – kiedy i jak stosować?

XXI wiek jest czasem niesamowitego postępu medycyny. Dzięki temu dostępnych jest coraz więcej specjalistycznych leków. Jednak pacjenci, obawiają się tego, jak substancje farmakologiczne wpływają na zdrowie. Dlatego raz za razem doceniają wartości lecznicze naturalnych metod. Jednym z przykładów roślin stosowanych w celach medycznych jest kapusta. Jej liście użytkuje się jako okład m.in. przy obrzękach. To warzywo zaczęło przeżywać swój renesans szczególnie w ostatnich latach! A to za sprawą badań naukowych analizujących działanie okładów z kapusty.

Okłady z kapusty — tradycyjny lek

Kapusta była stosowana do leczenia różnych problemów prawdopodobnie już w starożytności. Dla starszych mieszkańców Europy stosowanie kapusty w stanach zapalnych było czymś naturalnym. Sposobem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Na porządku dziennym używano dostępnych roślin i ziół do rozwiązywania problemów zdrowotnych. Jednym ze stosowanych rozwiązań były okłady z liści kapusty. W zamierzchłych czasach nie rozumiano wpływu okładów z kapusty na zdrowie. Jednak powszechna była świadomość, że to najlepsza pomoc na wszelkie stany zapalne i opuchliznę. Dawny styl życia powodował występowanie wielu urazów. Ciężka praca w gospodarstwie powodowała obrzęki stawów. Gospodynie domowe, a nawet lekarze zalecali wtedy zrobić okład z liści kapusty rozbitych tłuczkiem. Innym przykładem zastosowania były sytuacje, kiedy pojawiały się obrzęki piersi u kobiet karmiących.

Natura — wpływ na zdrowie

Dzięki rozwojowi nauki wiemy coraz więcej o tym, jak różne substancje wpływają na zdrowie. Naukowcy poświęcają coraz większą uwagę substancjom naturalnym. Ludzie mają coraz większą świadomość, że wszystko, czego nam potrzeba możemy znaleźć w naturze. Konsumenci i pacjenci coraz bardziej świadomie zauważają obciążający wpływ leków na ich organizmy. Powoduje to zdecydowany spadek zainteresowania lekami chemicznymi. Pacjenci szukają rozwiązań płynących z natury. A jak wiadomo, popyt kreuje podaż. Dzięki temu naukowcy coraz chętniej analizują, z czego dokładnie wynikają właściwości lecznicze różnych roślin.

Ten trend dodatkowo napędza 'moda’ na ekologię. Codziennie pojawiają się kolejne informacje o tym, jak zły wpływ na środowisko ma działalność człowieka. Przez dziesiątki lat uciekaliśmy od natury, szukając sztucznych zamienników. To powodowało powstawanie dużych ilości toksycznych odpadów. Firmy farmaceutyczne produkują różne okłady. Plastry zawierające środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak nie są one tak skuteczne, jak okłady z kapusty, których działanie wychwalają pacjenci.

Zastosowanie okładów z kapusty

Warzywo, któremu się przyglądamy, ma mnóstwo korzystnych działań. Dlatego jednym z przykładów zastosowania są obrzęki. Działanie okładów z kapusty ma zbawienny wpływ na dolegliwości różnych tkanek łącznych. Niezależnie od tego, czy dolegliwości wywołane są urazem, czy chorobą. Dlatego działanie okładów z kapusty doceniają osoby skarżące się na ból o różnym pochodzeniu. Przykładami zastosowania są różne sytuacje:

  • Urazy: pojawienie się dolegliwości bólowych spowodowanych zbieraniem płynów w okolicach stawów. Tego typu sytuacje mają miejsce na przykład w wyniku skręceń, zwichnięć. Podobne objawy pojawiają się m.in. po przeciążeniu stawów w wyniku uprawiania sportu bez rozgrzewki. U pacjentów z obrzękami wystarczy zrobić okład z liścia kapusty. Sok tego warzywa wnikając przez skórę, łagodzi problem zdrowotny. Chociaż nie udowodniono, w jaki dokładnie sposób działa, stosowanie takich kompresów w zauważalny sposób redukuje opuchliznę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ obrzęki znacznie utrudniają gojenie tkanek.
  • Choroby na tle reumatycznym. Przy tego typu dolegliwościach ból jest wyjątkowo dotkliwy. Źle działający organizm, źle traktuje własne tkanki, co objawia się bólami stawów. Takie źródło problemów zdrowotnych jest znacznie bardziej uciążliwe niż urazy. Choroby reumatyczne są przewlekłe, a ich zaleczenie wymaga rygorystycznej diety lub silnego leczenia. Niestety często, zanim uda się zlokalizować bezpośrednie źródło problemu, mija wiele czasu. Dlatego w podejrzeniu bóli reumatycznych liść kapusty też może przynieść ulgę.

W jakich jeszcze problemach zdrowotnych warto stosować okłady z kapusty?

Kapusta pomocna będzie także w sytuacji:

  • Choroby żył. Tkanki łącze są w każdej części ludzkiego organizmu. Kolejnym elementem ciała, w którym dokuczają stany zapalne, są żyły. W przeciwieństwie do stawów nie możemy ograniczyć ich używania. Dlatego w przypadku występowania żylaków bardzo często można usłyszeć rady by stosować liście jako okład. Takie rozwiązanie, podobnie do innych dolegliwości powoduje redukcję stanów zapalnych. Dzięki temu pacjenci odczuwają zmniejszenie bólu.
  • Stany zapalne piersi. Ten rodzaj dolegliwości pojawia się głównie na początku karmienia piersią. Burza hormonów po porodzie sprawia, że rusza produkcja mleka. To powoduje m.in. duże rozciąganie tkanek. Zanim dziecko nauczy się prawidłowo ssać, często dochodzi do zastojów pokarmu. Ten stały ucisk na tkanki, na początku powoduje reakcje organizmu- więc pojawiają się stany zapalne. Jednak nie jest konieczne karmienie piersią do powstania w nich stanu zapalnego. Czasami wystarczą wysokie zmiany temperatur. Jednym ze źródeł takich problemów może być bezpośredni nawiew klimatyzacji w upały. Niezależnie od tego, co spowoduje pojawienie się stanu zapalnego piersi, liść kapusty po raz kolejny może pomóc. Jego dodatkowym atutem jest kształt, który naturalnie pasuje do obrzękniętej piersi.
  • Infekcje gardła. Kolejnym zupełnie niewyjaśnionym sposobem działania kapusty jest redukowanie stanów zapalnych gardła. Zamiast atakować organizm antybiotykami, wystarczy zastosować liście kapusty jako okład. Zastosowanie takiego kompresu na noc powinno odczuwalnie zmniejszyć dolegliwości.

Działanie okładów z kapusty

Powszechnie znane dobroczynne działanie okładów z kapusty przyciągnęło uwagę naukowców. W Europie kapusta była stosowana od wielu wieków. Jednak dla amerykańskich lekarzy propozycja tej metody leczenia w The BMJ była szokująca. Do tego stopnia, że redakcja otrzymała kilka opinii medyków. Z Europy pisano o tym, że to zbyt pospolita metoda, żeby być publikowana w prestiżowym piśmie. Amerykanie uważali, że to pomysły zakrawające o szamaństwo. To zamieszanie miało pozytywny efekt. Ponieważ wykonano kolejne badania naukowe nad tą rośliną.

Analizy naukowców nie potwierdziły, żeby liście, jako okład wykazały działanie lecznicze. Jednak kapusta jest niezwykle bogata w różne składniki. Jej skład wykazuje nawet działanie przeciwnowotworowe, m.in. dzięki wysokiej zawartości witaminy C czy flawonoidów. Są to substancje, którym przypisuje się właściwości przeciwutleniające. Każdy liść kapusty jest też bogaty, w wiele innych cennych witamin mających bardzo dobry wpływ na zdrowie.

Chociaż badania nie wykazały, aby okłady z kapusty działały leczniczo, pacjenci zgłaszają ich skuteczność. Kapuście wyjątkowych właściwości nie odmawiają też lekarze, którzy chętnie polecają swoim pacjentom stosowanie właśnie liści jako okłady.

Liście jako okład

Kapusta z której wykonywane są okłady
Źródło: Freepik.com

Wiadomo już, że okład z liścia kapusty, może uratować osobę cierpiącą na bóle różnego pochodzenia. Stosowanie tej jeżyny jest nie tylko bardzo skuteczne, ale też niezwykle proste. Większość źródeł podaje taki sam sposób przygotowania układu z liścia kapusty. Ważne, żeby warzywo wyło świeże. Im więcej czasu minie od zbioru, tym więcej cennych składników zniknie. Świeży liść kapusty myjemy i osuszamy. Następnie przy pomocy tłuczka należy delikatnie rozbić wcześniej przygotowany liść kapusty. Ważne jest jednak, żeby uważać. Kompres ma jedynie puścić sok. Liść powinien zachować swoją formę, nie zmienić się w papkę. Tak przygotowany okład trzeba umieścić w pobliżu źródła ciepła. W tym celu najlepiej sprawdzi się grzejnik. Jednak latem można użyć na przykład suszarki. Kiedy liść kapusty zmieni temperaturę, przykładamy go, do bolącego miejsca.

Stosowanie liścia jako okład, można praktykować w różnym wymiarze czasu. Najlepiej, żeby leczenie było ciągłe. W miarę możliwości możemy zmieniać okład w dzień nawet co 15 -30 minut. Dzięki temu, na bieżąco będą dostarczane kolejne porcje drogocennych składników. Jednak na noc, wystarczy założenie jednego kompresu. Nie należy poświęcać snu, na zmianę okładów z liści kapusty. Przy wystąpieniu każdych problemów zdrowotnych najważniejsze jest zapewnienie organizmowi regeneracji. Wypoczęte ciało ma znacznie więcej siły do walki z każdym pogorszeniem stanu zdrowia. Dlatego niezależnie od wybranej metody radzenia sobie z bólem, obrzękami czy infekcją, nie można przekładać podawania stosowanych środków ponad sen. Chyba że lekarz zaleci inaczej. Jednak na miarę możliwości trzeba zapewnić organizmowi warunki do tego, żeby mogło korzystać z ochrony, jaką zapewnia nam natura.

Przyszłość w naturze?

Czyżby wszystko wskazywało na to, że człowiek nie jest w stanie przewyższyć osiągnięć natury? Badacze próbują naśladować różne naturalne mechanizmy, jednak coraz częściej okazuje się, że niepotrzebnie. Same okłady liści kapusty są doskonałym potwierdzeniem tego, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.