Kupowanie produktów do pielęgnacji ciała, wyłącznie na podstawie ładnego opakowania mogło być w przeszłości dopuszczalne. Jednak dzisiejsi entuzjaści pielęgnacji skóry chcą dokładnie wiedzieć, co znajduje się w ich produktach. Głównym celem jest unikanie stosowania potencjalnie niebezpiecznych związków na rzecz podstawowych, aktywnych substancji. Potrzeba naturalnej, skutecznej pielęgnacji skóry i opracowanie preparatów spełniających te wymagania powinny iść w parze. Najlepszą opcją w tym wypadku jest stosowanie naturalnych składników.
Olej z czarnuszki ma zastosowanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Chwalą go nie tylko naukowcy, ale także pacjenci cierpiący na alergię, zapalenie skóry, choroby żołądka i płuc, nowotwory czy przeziębienia. Olej z nasion czarnuszki zasługuje na miejsce w Twojej kolekcji. Przyznajemy, że olejki nie są nową kategorią w dziedzinie naturalnego piękna. Argan, kokos, awokado i jojoba zasłużyły na swoje miejsce na listach składników produktów do pielęgnacji skóry. W poniższym artykule odkryjemy wszystko, co można wiedzieć o oleju z nasion czarnuszki.
Czym jest czarnuszka?
Wiele osób nie jest zaznajomionych z czarnuszką. Niezwykle wyglądające nasiona mają wyrazisty smak, który nadaje smakowity zapach każdemu posiłkowi, do którego są dodawane. Czarne nasiona są używane w różnych indyjskich potrawach, w tym curry, a nawet pikantnych przekąskach, takich jak samosy. Są również wykorzystywane do przyprawiania i aromatyzowania różnych indyjskich podpłomyków. Czarne nasiona są także całkiem zdrowe i są wykorzystywane w celach medycznych. Te aromatyczne czarne nasiona są bogate w przeciwutleniacze, dzięki czemu oferują wiele korzyści estetycznych.
Olej z czarnuszki można stosować miejscowo na twarz, skórę i włosy. Można go także spożywać w leczeniu różnych chorób. Uważa się, że olej ma właściwości zwalczające cholesterol, a także może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i kontroli wagi. Jednak jest również bardzo popularny wśród Indian w leczeniu różnych problemów estetycznych.
Czarnuszka jest znana już od czasów starożytnych. Olej z nasion czarnuszki to legendarny sekret bogiń, takich jak Kleopatra i Nefertiti, które wykorzystywały go jako część codziennej pielęgnacji. Substancja ta pochodzi z rośliny znanej jako czarny kminek lub kwiat kopru włoskiego. Jest to roślina znana również jako kminek egipski lub kolendra siewna. Nasiona czarnuszki znalazły zastosowanie zarówno w kuchni, jak i kosmetyce, a nawet medycynie naturalnej. W miarę, jak zachodni rynek kosmetyczny przesuwa się w stronę kosmetyków naturalnych i organicznych, olej z nasion czarnuszki zyskuje na popularności.
Skład oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki ma nieco gorzki smak i mocny, korzenny zapach. W większości – 85% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. W swoim składzie zawiera również witaminę E, beta-karoten, biotynę oraz inne minerały. Olejek eteryczny i thymoquinone znajdujące się w oleju z czarnuszki to dwa najważniejsze i niezbędne składniki. Dzięki nim olejek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także przeciwnowotworowe oraz chroniące nerki i wątrobę.
Właściwości oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki znajduje wiele zastosowań, także tych mniej oczywistych, niż nam się wydaje. Należy pamiętać, iż najwięcej składników mineralnych zawierać będzie olej z czarnuszki tłoczony na zimno. Nasiona czarnuszki są doskonałym składnikiem medycyny i kosmetyków. Według badań, olej z czarnuszki ma następujące właściwości:
- antybakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwzapalne,
- przeciwutleniające.
Właściwości bakteriobójcze. Olejek jest naturalnie antybakteryjny. Po nałożeniu na skórę może pomóc w zapobieganiu trądzikowi poprzez zwalczanie infekcji skórnych. Aby zmniejszyć rozwój trądziku, nałóż na skórę rozcieńczony roztwór olejku z czarnuszki.
Hojna kompozycja przeciwutleniaczy. Olej pomaga skórze i włosom, neutralizując wolne rodniki w organizmie. Dzięki temu olejek z czarnuszki stosowany na twarz jest pomocny w zwalczaniu stanów zapalnych. Zachowuje świeży, młody i przede wszystkim zdrowy wygląd skóry.
Niesamowity wpływ czarnuszki dla skóry i włosów
Olejek z czarnuszki warto jest stosować regularnie. Dzięki temu wpływ czarnuszki na stan naszej skóry i włosów znacznie się poprawi. Wynika to z terapeutycznych właściwości czarnuszki dla naszego zdrowia i atrakcyjności. Czarnuszka rewitalizuje cały organizm dzięki wysokiej zawartości witamin A i E. Zawiera także mnóstwo przeciwutleniaczy spowalniających procesy starzenia oraz bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Zastosowanie oleju z nasion czarnuszki na twarz
Istnieje wiele zastosowań oleju z czarnuszki – oto najważniejsze z nich w pielęgnacji skóry.
Zwalcza trądzik, zatkane pory i stany zapalne. Jedną z najbardziej atrakcyjnych zalet tego egzotycznego czarnego eliksiru są jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zmniejszają zatkane pory i kontrolują nadmierne wydzielanie sebum. Łagodzą także zaczerwienienia i zmniejszają podrażnienia.
Wypełnia drobne linie i zmarszczki. Olej jest bardzo odżywczy. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Należą do nich witaminy z grupy A, B i C. Są one znane z zachowania odpowiedniego nawilżenia skóry. Pomagają także zachować elastyczność i zwalczać szkodliwe wolne rodniki, które powodują szybsze starzenie. Oprócz tego zawiera krople kwasów tłuszczowych. Przyczyniają się one do zmniejszenia widoczności drobnych linii i zmarszczek.
Zmniejsza ciemne plamy i przebarwienia. Przy konsekwentnym stosowaniu olej z nasion czarnuszki może zmniejszyć widoczność ciemnych plam i przebarwień. Zazwyczaj plamy te spowodowane są starzeniem się, hormonami i uszkodzeniami słonecznymi. Dzięki witaminie A, aminokwasom i kwasom tłuszczowym, które współpracują w regeneracji komórek skóry, olejek z czarnuszki pomaga zmniejszyć przebarwienia.
Zwalcza egzemę. Właściwości lecznicze zawarte w oleju z czarnuszki pomagają w zwalczaniu egzemy. Jedno z badań wykazało szybką poprawę wyglądu dłoni wśród osób, które stosowały go miejscowo dwa razy dziennie przez cztery tygodnie.
Pielęgnacja włosów olejem z czarnuszki
Olej z czarnuszki to produkt, który zawiera wiele dobroczynnych składników. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6, Omega-3 i Omega-9. Nie są powszechnie spotykane w diecie. Zawiera również witaminę E, beta-karoten, biotynę i przeciwutleniacze. Wszystko to wskazuje na to, że olejek z czarnuszki jest niezwykle korzystny dla skóry głowy i włosów.
Wiele kobiet cierpi na różnego rodzaju problemy z włosami. Włosy zbyt suche lub łamliwe, zbyt tłuste lub podatne na wypadanie. Wiele z tych problemów zostanie złagodzonych dzięki zastosowaniu oleju z czarnuszki. Na jakie włosy powinien być stosowany? Niewątpliwie pomoże zniszczonym i osłabiającym się pasemkom. Twoje włosy zregenerują się, nawilżą, odżywią i będą rosły znacznie szybciej, jeśli będziesz używać olejku regularnie.
Oczywiście olejek możemy stosować nie tylko wtedy, gdy mamy problemy. Warto go używać także, gdy chcemy po prostu poprawić wygląd naszych włosów lub je odżywić. Składniki odżywcze zawarte w czarnuszce wzmacniają cebulki i sprawiają, że pasma są mocniejsze i bardziej się błyszczą. Ten olejek jest bardzo korzystny dla skóry głowy. Jest idealny na łupież, stany zapalne i inne drobne problemy, które można szybko wyleczyć.
Jak nakładać olejek na włosy, aby uzyskać najlepsze efekty?
Istnieje wiele opcji. Jednym z nich jest dobrze znane olejowanie włosów. Zabieg ten należy wykonać przed myciem włosów. Polega on na wmasowaniu olejku w mokre pasemka na całej ich długości oraz w skórę głowy, a następnie pozostawienie go na 30 minut. Kolejno włosy powinny być dokładnie umyte. Jeśli mamy czas, możemy zostawić produkt na noc. Taka terapia powinna być wykonywana trzy do czterech razy w miesiącu.
Inną opcją jest wykonanie maski do włosów z olejkiem z czarnuszki, który wzmacnia i przyspiesza wzrost włosów. Aby to zrobić, wymieszaj łyżeczkę oleju z czarnuszki z 2 łyżeczkami białej herbaty. Taką mieszankę należy wetrzeć w skórę głowy, pozostawić na około 2-3 godziny, a następnie zmyć szamponem.
Wpływ czarnuszki na włosy możemy także uzyskać stosując ją doustnie. Olejek z tej rośliny zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych. Spożywanie go pozytywnie wpływa na cały organizm, w tym jakość włosów. Ważne jest, aby zastosować odpowiednią kurację. Polega ona na przyjmowaniu około 1 łyżeczki olejku dwa razy dziennie. Jeśli będziesz robić to regularnie, bez wątpienia zobaczysz świetne efekty. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto połączyć oba zabiegi — wewnętrzne i zewnętrzne.
Zalety pielęgnacyjne oleju z czarnuszki
W przypadku kłopotliwych problemów skórnych olej z czarnuszki ma wiele zastosowań i korzyści. Wiele sklepów ze zdrową żywnością i aptek sprzedaje olej. Przykłady zastosowań kosmetycznych i skórnych obejmują:
- Leczenie trądziku. Regularne stosowanie olejku pomaga zmniejszyć zatkane pory oraz wyregulować nadmierne wydzielanie sebum. Łagodzi zaczerwienienia i zmniejsza podrażnienia.
- Nawilżenie włosów. Olej z czarnuszki może być stosowany do zmiękczania i nabłyszczania włosów.
- Leczenie łuszczycy. Wykazano, że stosowanie oleju z czarnuszki zmniejsza występowanie blaszek łuszczycowych.
- Nawilżenie skóry. Dzięki zawartości wielu cennych witamin pomaga zachować elastyczność i nawilżenie skóry.
- Gojenie się ran. Stosowanie oleju z czarnuszki w celu zmniejszenia stanu zapalnego i obecności zarazków pomaga w gojeniu się ran. Chociaż wydaje się, że nie pomaga w tworzeniu nowych włókien kolagenowych, stymuluje inne czynniki wzrostu, które pomagają organizmowi w tworzeniu nowej, zdrowej skóry.
Zastosowanie właściwości oleju z czarnuszki w medycynie naturalnej
Olej z czarnuszki posiada szereg właściwości. Warto wykorzystać go w leczeniu lub łagodzeniu różnych chorób. Ze względu na swoje właściwości może znaleźć zastosowanie w leczeniu astmy, wysokiego ciśnienia, a nawet infekcji grzybiczych.
Przyjmowanie ekstraktu z nasion czarnuszki przez dwa miesiące obniża wysokie ciśnienie krwi u osób z nieznacznie podwyższonym ciśnieniem krwi.
Olej z czarnuszki obniża także poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Jego stosowanie może wpływać na zahamowanie wielu schorzeń układu naczyniowo-sercowego. Zawiera wiele korzystnych kwasów tłuszczowych, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Kwasy linolowy i kwas oleinowy to dwa przykłady tych kwasów tłuszczowych.
Zmniejsza objawy zapalenia stawów. Doustne przyjmowanie oleju z czarnuszki może pomóc złagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.
Właściwości przeciwzapalne oleju z czarnuszki można wykorzystać do złagodzenia objawów astmy. Jego zdolność do zmniejszania stanu zapalnego w drogach oddechowych jest pomocna w leczeniu objawów zapalenia oskrzeli.
Olej z czarnuszki zmniejsza rozstrój żołądka. Spożywanie czarnuszki lub oleju z czarnuszki wiąże się ze zmniejszeniem dyskomfortu i skurczów żołądka. Olej może również pomóc zmniejszyć gazy, wzdęcia żołądka i występowanie wrzodów.
Przyjmowanie czarnuszki przez dwa miesiące zmniejsza objawy alergii. Wspomaga układ odpornościowy w obronie przed chorobami. Może nawet zwalczać anemię. Czarnuszka zwiększa poziom hemoglobiny i erytrocytów.
Uważa się, że olej z czarnuszki ma również właściwości przeciwnowotworowe. Stosowany miejscowo może pomóc w walce z rakiem skóry. Wykazano, że thymoquinone, składnik oleju z czarnuszki, hamuje rozwój guza u szczurów laboratoryjnych. Olej może również pomóc w zmniejszeniu niszczących tkanki skutków promieniowania używanego do niszczenia komórek rakowych. Jednak te odkrycia nie zostały przetestowane na ludziach. Olej z czarnuszki nie powinien być stosowany zamiast ustalonych terapii przeciwnowotworowych.
Skutki uboczne oleju z nasion czarnuszki
Nie są znane żadne skutki uboczne związane ze stosowaniem oleju z nasion czarnuszki na skórę. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich olejków w pielęgnacji skóry warto zachować umiar w aplikacji. Zacznij od niewielkiej ilości i dodaj warstwy w razie potrzeby, aby uniknąć nadmiaru substancji. Ponadto każdy produkt stosowany miejscowo może wywołać reakcję alergiczną, szczególnie u osób o wrażliwej skórze. Jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, wykonaj test płatkowy.