Wprowadzone w latach 2008 oraz 2015 ustawy i rozporządzenia nakładają na placówki medyczne obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Takie rozwiązania mają na celu przyspieszenie i polepszenie organizacji pracy gabinetów i przychodni medycznych oraz szpitali. By jednak było to możliwe, niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie do gabinetu lekarskiego. Czym powinno się charakteryzować, by ułatwiło pracę?
Oprogramowanie do gabinetu lekarskiego – najważniejsze cechy
Dobry program do obsługi gabinetu lekarskiego powinien być wszechstronny i upraszczać formalności związane z prowadzaniem placówki medycznej. Przede wszystkim umożliwiać proste i wygodne prowadzenie i wyszukiwanie informacji w elektronicznej dokumentacji medycznej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zawierają one wiele istotnych danych, które można podzielić na:
- dokumentację zbiorową – czyli wszelkie rejestry, karotki i rejestry pacjentów,
- dokumentację indywidualną – czyli historie choroby, skierowania, opinie medyczne, opisy badan poszczególnych pacjentów itd.
Inteligentne oprogramowanie medyczne dla przychodni pozwala na tworzenie jednolitych kart pacjentów, co ułatwia śledzenie historii zdrowia i choroby. Dodatkowo dają one możliwość pozyskiwania danych z zewnętrznych placówek medycznych, np. szpitali, czy wizyt u specjalistów, dzięki czemu lekarze, mając dostęp do kartoteki, uzyskują pełen obraz choroby i przebiegu jej leczenia.
Integracja z systemami eWUŚ, ZUS oraz NFZ daje dostęp do danych o ubezpieczeniu pacjenta, oraz umożliwia wystawienia elektronicznych recept, e-ZLA oraz elektronicznych skierowań, które są obowiązkowe od tego roku.
Oprogramowanie medyczna – skuteczna ochrona danych
Niezwykle ważną kwestią przy wyborze dobrego oprogramowania do gabinetu są kwestie bezpieczeństwa. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na dwa zabezpieczenie informacji przed ich zaginięciem lub usunięciem oraz ochronę przed kradzieżą danych poufnych.
W wyniku uszkodzenia dysku lub serwera może dojść do skasowania kartotek pacjentów. Nie trudno sobie wyobrazić, jakim poważnym może być to problemem dla każdej placówki medycznej. Szczególnie że są one często trudne do odtworzenia. Dlatego tak istotną kwestią jest by oprogramowanie dla gabinetu lekarskiego, tworzyło kopie zapasowe przechowywane na oddzielnych serwerach. Dzięki czemu ryzyko ich utraty jest znacznie mniejsze.
Program dla gabinetu medycznego powinien również posiadać specjalne zabezpieczenie przed włamaniem i kradzieżą danych poufny, jakimi są informacje medyczne o pacjentach. Są to między innymi
- szyfrowane połączenia SSL, takie jak w elektronicznej obsłudze bankowej;
- szyfrowanie danych;
- wieloetapowe logowanie użytkowników do kont.
Chmura czy desktop – jakie rodzaj oprogramowania do gabinetu jest lepsze
Przed wyborem oprogramowania do gabinetu lekarskiego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy będzie system medyczny na desktopa, czy w chmurze.
Korzystając z oprogramowania medycznego na desktopa, z pewnością ograniczamy znacznie dostęp do danych osobom trzecim. Wszelkie informacje zapisywane są na dysku komputerowym lub serwerze przychodni. Oczywiście wymaga to nie tylko umiejętności obsługi samego programu, ale także dbania o wszelkie kwestie związane z ich bezpieczeństwem, w tym robienia kopii zapasowych, o których była już mowa. Kolejną wadą tej opcji jest ograniczony dostęp do oprogramowania. Ponieważ nie można z nich korzystać online.
Korzystanie z aplikacji medycznych w chmurze daje lekarzom znaczną swobodę działania, ponieważ mają dostęp do potrzebnych informacji również poza gabinetem, np. podczas wizyt domowych. Co więcej, takie rozwiązanie umożliwia również wystawianie recept, czy zwolnień lekarskich online.
Udogodnienia w oprogramowaniu dla przychodni
To jednak nie wszystko. Specjalistyczne oprogramowanie dla przychodni ułatwia również zarządzanie placówką. Aplikacje medyczne w chmurze dają pacjentom możliwość samodzielnego rejterowania się na wizyty lekarskie online, a elektroniczny kalendarz wizyt w takim momencie aktualizuje się automatycznie. Dodatkowo systemy medyczne dla przychodni posiadają usługę wysyłania SMS-ów do pacjentów z przypomnieniem o wizycie z możliwością szybkiego jej odwołania w razie potrzeby. Te wszystkie informacje aktualizowane są na bieżącą, dzięki czemu dostępne terminy są cały czas aktualizowane, co znacznie zmniejsza kolejki do lekarzy.
To jednak nie wszystko integracja z aktualnymi bazami leków ułatwia wystawianie recept oraz informacje o wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w refundacjach.
Dobre oprogramowanie dla przychodni zdecydowanie przyspiesza i ułatwia organizację pracy w mniejszych oraz większych placówkach medycznych.