Kobieta stosująca domowe sposoby na porost włosów
Preparaty Uroda

Oto 10 domowych sposobów na porost włosów

Mówi się, że włosy to najpiękniejsza ozdoba każdej kobiety. Z kolei mężczyznom gęste i bujne włosy dodają uroku. Stąd marzenie wielu osób o długich i zagęszczonych włosach. Nie każdy niestety został obdarzony taką fryzurą. Wiele osób dodatkowo boryka się z problemem, jakim jest wypadanie włosów. Jak zatem sprawić, aby włosy rosły, były długie i gęste? Jest na to kilka sposobów.

Na samym początku warto wiedzieć, że aby włosy rosły zdrowo, należy działać zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Kluczowym elementem w walce o porost włosów jest również dbanie o włosy na całej ich długości, a także o skórę głowy. Aby rzeczywiście efekt był widoczny, trzeba też zadbać o to, aby włosy nie wypadały. W przeciwnym wypadku wszelkie podjęte działania będą mijały się z celem. Poniżej przedstawiamy sposoby na porost włosów.

1. Domowe sposoby na porost włosów: Dieta na porost włosów

Aby mieć zdrowe i gęste włosy oraz przyspieszyć ich wzrost należy zapewnić organizmowi dawkę niezbędnych witamin (A, C, E, B1, B2, B5, B6, B7), mikroelementów (cynk, żelazo, miedź) oraz białka.

Skóra głowy jest często pomijana w procesie pielęgnacji włosów, a to duży błąd. Stąd wyrastają włosy i jeżeli organ ten będzie zaniedbany, nie osiągniemy upragnionego efektu. Dlatego właśnie organizm potrzebuje białka, czyli budulca. Białko jest potrzebne do budowy niemal każdej tkanki. Ma także wpływ na budowę skóry głowy, zatem dobrze jest spożywać je w odpowiednich ilościach i dobrej jakości. Ten makroelement najlepiej przyswaja się, gdy jest podany w lekkostrawnej formie. Warto zatem wprowadzić do swojej diety mięso (tylko dobrej jakości i ze sprawdzonego źródła), jaja, nabiał, strączki oraz ryby.

Ważne witaminy

Witamina A w przypadku włosów odpowiada za pobudzanie mieszków włosowych do wzrostu. Bez niej włosy stają się suche, łamliwe, a ich końcówki rozdwajają się. Tą substancję znaleźć można np. w marchwi, kapuście, brokułach, owocach dzikiej róży, natce pietruszki, pomidorach, wątróbce i dyni. Podobnie działa witamina E, która dodatkowo odpowiada za nawilżenie włosów poprzez regulację pracy gruczołów łojowych. Zawierają ją m.in. jajka, orzechy, warzywa zielone. Natomiast dołączenie do diety papryki, jagód, malin, owoców cytrusowych oraz jarmuż czy szpinaku sprawi, że włosy nie będą się łamać i rozdwajać, a cebulki będą działały prawidłowo. Poprawi się także krążenie w skórze głowy. Wszystko za sprawą witaminy C zawartej w tych produktach.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są bardzo ważnym składnikiem mającym wpływ na produkcję aminokwasów. W bardzo dużym skrócie, dzięki witaminom B1, B2 i B6 dochodzi do przyrostu włosów. Znaleźć je można w botwince, szpinaku, marchwi i buraku. Witamina B5 natomiast oprócz bezpośredniego wpływu na przyrost włosów odpowiada również za ich sprężystość. Witamina ta zawarta jest m.in. w fasoli, kapuście, pomarańczach, rybach morskich.

Najpopularniejszą witaminą z grupy B, odpowiadającą za ograniczenie wypadania włosów oraz biorącą udział w ich budowaniu to witamina B7, znana jako biotyna. Biotyna ma także wpływ na ograniczenie łupieżu oraz zapobiega łojotokowi. Witaminę B7 zawierają drożdże, kalafior, żółtka jaj, drób i kilka innych produktów.

Najczęściej polecanym mikroelementem w kontekście wzmocnienia włosów jest cynk. Nic w tym dziwnego, ponieważ niedobór tej substancji prowadzi właśnie do wypadania włosów. Podobnymi skutkami charakteryzuje się niedobór żelaza oraz miedzi. Dlatego warto jeść produkty bogate w te mikroelementy, takie jak gorzka czekolada, wołowina, ostrygi (źródła cynku), mak, sardynki, kasza jaglana (źródła żelaza), kakao, natka pietruszki, ziarna słonecznika (źródła miedzi).

W celu wzmocnienia włosów warto zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych, które działają niekorzystnie na cały organizm. Do takich produktów należą: fastfoody, przekąski typu chipsy, słodycze i wysoko przetworzone dania gotowe. Ponadto, należy wyeliminować ze swojej diety cukier biały oraz metale ciężkie.

2. Picie drożdży

Poza wprowadzeniem do swoich posiłków odpowiednich składników można pokusić się o dodatkowe wzmocnienie. Tutaj z pomocą pojawią się drożdże, zawierające dużą ilość biotyny oraz wielu innych składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na porost włosów, a także na skórę i paznokcie. Ze względu na ich niekorzystny smak, drożdże polecane są do spożycia w formie płynnej. Jest to dobry sposób na szybki porost włosów.

Jak przygotować taki napój?

Wystarczy zalać 0,25 kostki rozkruszonych drożdży gorącą wodą i wymieszać. Do takiego napoju można dolać odrobinę mleka, aby poprawić jego walory smakowe. Nie należy pić tej mikstury na gorąco. Trzeba jednak użyć gorącej wody, aby drożdże sparzyć i wypić dopiero po ostudzeniu.

Napój z drożdży powinno spożywać się raz dziennie przez maksymalnie kilka tygodni (nie więcej niż półtora miesiąca) ze względu na możliwe skutki uboczne, jakie mogą wystąpić. Jest to jednak popularny, domowy sposób na porost włosów i stosowany z umiarem nie powinien zaszkodzić.

3. Picie ziół

Wśród osób interesujących się pielęgnacją włosów bardzo popularnym napojem jest tak zwana skrzypokrzywa. Jest to nic innego jak herbata z pokrzywy i skrzypu zaparzona w jednym naczyniu. Skrzypokrzywa zadziała na włosy od wewnątrz, przyspieszając ich porost oraz zmniejszając ich wypadanie. Dodatkowo włosy będą rosły mocniejsze oraz zyskają blask. Herbata ta poprawi również jakość cery oraz wzmocni paznokcie.

Należy jednak wspomnieć, że stosowanie tego napoju nie powinno trwać dłużej, niż 3 miesiące, ponieważ mimo pozytywnego wpływu wypłukuje on także niektóre witaminy. Dlatego doskonałym uzupełnieniem do tego typu herbaty będzie wspomniany wyżej napój z drożdży. Jeżeli występuje zainteresowanie naturalnymi sposobami na porost włosów, to picie ziół sprawdzi się idealnie.

4. Suplementacja

Witaminy pochodzące z naturalnych źródeł charakteryzują się różnym poziomem przyswajalności. Dlatego warto swoją dietę wzbogacić o suplementy, które te niedobory uzupełnią. Przy wyborze suplementów należy kierować się ich składem. Przede wszystkim powinny zawierać potrzebne nam substancje w jak największych dopuszczalnych ilościach. W składzie jak najmniej powinno być jednak substancji chemicznych. W sprzedaży jest wiele suplementów z zastosowaniem głównie na włosy oraz na włosy, skórę i paznokcie. Półka cenowa również jest rozbieżna, ponieważ preparaty na włosy można kupić od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za 30 tabletek. Znaleźć można również tabletki dla wegan oraz suplementy w postaci płynnej. Można zatem dostosować ofertę do swoich wymagań.

5. Prawidłowe oczyszczanie skóry głowy

Aby sposoby na szybszy porost włosów się sprawdziły, konieczne jest zwrócenie uwagi na skórę głowy. Jak już wspomniano, to z niej wyrastają nasze włosy i musi ona być w bardzo dobrej kondycji, aby wszelkiego rodzaju preparaty na porost lub inne sposoby zadziałały.

Jak zatem postępować, aby skóra głowy się odwdzięczyła, a włosy szybciej rosły?

Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Szampon powinien odpowiadać na potrzeby właśnie skóry głowy, a nie włosów. Oprócz tego nie może być za mocny, ponieważ skóra głowy potrzebuje dokładnego, ale też delikatnego oczyszczenia. Dlatego warto na to zwrócić uwagę podczas następnych zakupów.

Jeżeli stosowane są preparaty na porost włosów, kluczową kwestią jest stosowanie peelingu do skóry głowy, który poprawi krążenie, a także dokładnie wyczyści to delikatne miejsce. Dostępne są peelingi mechaniczne oraz enzymatyczne. Peelingi mechaniczne pozwalają na fizyczną kontrolę nad oczyszczaniem oraz nie wymagają nakładu czasu do ich zastosowania.

Natomiast możliwe jest, że po umyciu głowy we włosach zostaną drobinki i pozostałości po tego rodzaju preparacie. Peelingi enzymatyczne z kolei czyszczą delikatniej i dokładniej, są także polecane przez trychologów. Nie pozostawiają też drobinek we włosach. Minusem tego rodzaju peelingów jest fakt, że należy odczekać kilka minut, aż preparat zacznie działać i dopiero wtedy go zmyć. Zwykle peelingi enzymatyczne są także droższe od tych mechanicznych. Warto jednak wybrać dla siebie odpowiedni rodzaj peelingu i go stosować. Dobrze oczyszczona i ukrwiona skóra głowy będzie bardziej podatna na działanie jakiegokolwiek preparatu.

6. Nawilżanie skóry głowy

Oprócz oczyszczania równie ważną kwestią jest nawilżanie skóry głowy. Dobrze nawilżona skóra nie produkuje nadmiaru łoju, a przez to nie zapycha mieszków włosowych. Nawilżanie skóry głowy jest zatem bezpośrednio połączone z oczyszczaniem i nie należy tego kroku pomijać w czasie pielęgnacji.

Istnieje kilka specjalistycznych preparatów nawilżających, takich jak maski czy sera do skóry głowy. Dobrą i stosunkowo tanią opcją jest nakładanie bezpośrednio na skórę głowy żelu aloesowego.

7. Stosowanie szamponów i odżywek na porost włosów

Kobieta stosująca domowe sposoby na porost włosów
Źródło: Freepik.com

Wiele marek oprócz szamponów typowo oczyszczających oferuje również szampony wzmacniające włosy i przyczyniające się do ich wzrostu, a także odżywki tego typu. Są to preparaty zawierające specjalistyczne składniki, które rzeczywiście mogą mieć pozytywny wpływ i przyspieszyć porost włosów. Nie należy jednak rezygnować ze stosowania szamponów oczyszczających. Ponadto, zaleca się na monitorowanie stanu skóry głowy po zastosowaniu tego typu szamponu czy odżywki, ponieważ nieodpowiednio dobrane do skóry mogą ją wysuszyć lub zapchać.

8. Wcierki

Stosowanie wcierek do skóry głowy, połączone z jej masażem to doskonały sposób na szybszy porost włosów. Wcierki zawierają skoncentrowane witaminy i minerały niezbędne w procesie wzrostu włosów. Masaż dodatkowo potęguje ich działanie.

Do wyboru są wcierki płynne lub olejowe. To od konsumenta zależy, którą z nich wybierze, ponieważ jest to kwestia przede wszystkim wygody użytkowania. Ważna natomiast jest systematyczność i obserwacja. Zaleca się korzystanie ze wcierek przez co najmniej 3 miesiące codziennie. Masaż może być wykonywany opuszkami palców, istnieją także specjalne do tego masażery. Podobnie jak w przypadku szamponów i odżywek, należy zwracać uwagę na zmieniający się stan skóry głowy, bowiem zawarty w niektórych wcierkach alkohol może powodować jej wysuszenie, a wcierki olejowe mogą zapychać skórę głowy.

Domowym sposobem na porost włosów jest zastosowanie wcierki z kozieradki. Jest to jeden z naturalnych sposobów na to, aby włosy szybciej rosły, natomiast jego minusem jest zapach wcierki. Kozieradka to ceniona przyprawa sprawdzająca się do wielu dań, a pachnie jak kurczak lub jak rosół. Jeżeli zapach nie przeszkadza, to takiej wcierki również warto używać codziennie. Przepis jest prosty. Wystarczy zalać łyżeczkę zmielonych nasion kozieradki gorącą wodą (około 100 ml) i poczekać, aż mikstura ostygnie, a następnie wetrzeć w skórę głowy i wykonać masaż.

Inne naturalne sposoby na szybszy porost włosów to wcieranie wody brzozowej czy skrzypokrzywy.

9. Domowe sposoby na porost włosów: Olejek eteryczny miętowy

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej dodany do szamponu bądź wcierki to kolejny domowy sposób na szybki porost włosów. Olejek ten przyspiesza wzrost włosów oraz hamuje ich wypadanie. Ma przyjemny miętowy zapach i fantastycznie odświeża. Wystarczy zastosować kilka kropli razem z szamponem do włosów kilka razy w tygodniu lub dodać go do wcierki i czekać na efekty. Trzeba zwrócić jednak uwagę, aby olejek był eteryczny, a nie zapachowy. Ponadto, zanim zastosuje się go na skórę głowy, warto wykonać test na małym kawałku skóry, czy nie uczula. UWAGA! Olejków eterycznych nigdy nie nakłada się na skórę bezpośrednio.

10. Zadbane końcówki kluczem do sukcesu

Dbanie o porost włosów to jedno, a zadbane włosy na całej długości to już druga sprawa. Jednakże, aby efekty ciężkiej pracy i długiego zapuszczania były widoczne, konieczne jest pilnowanie kondycji końcówek. Nieważne bowiem jak dobrego i naturalnego sposobu na szybszy porost włosów się użyje, efekty nie będą widoczne, jeśli końcówki włosów będą w złym stanie. Dlaczego? Otóż w przypadku rozdwojonych, pokruszonych lub połamanych końcówek istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zniszczenia będą postępować w górę włosów. W takich sytuacjach często zniszczenia postępują szybciej niż przyrost. Dlatego właśnie warto pilnować stanu końcówek i nie dopuszczać do takich sytuacji.

Zniszczone końcówki włosów nie są niestety do odratowania, żadne specjalistyczne preparaty ich nie odbudują i trzeba je koniecznie ściąć. Właśnie stąd wzięło się przekonanie, że włosy trzeba podcinać regularnie. Ma to na celu zapobieżenie dalszym zniszczeniom.

Jak dbać o włosy, aby na ich końcach nie powstawały zniszczenia? Domowe sposoby na porost włosów

Istotną kwestią jest dbanie o to, aby włosom dostarczone były zarówno składniki emolientowe (olejowe), humektantowe (nawilżające) oraz proteinowe (budujące włosy). Zapewnienie tej równowagi pozwoli na wzmocnienie włosów i możliwe będzie uniknięcie zniszczeń, również tych mechanicznych.

Ważne jest też bezpośrednie zabezpieczanie końcówek. W tym celu stosuje się różne sera oraz olejki. Zapobiegną one nadmiernemu rozdwajaniu się i pomogą w ochronie przed zniszczeniami. Dodatkowym plusem tego typu preparatów jest ich piękny zapach.

Dobrym sposobem na ochronę włosów przed zniszczeniami jest ich związywanie. Dotyczy to zarówno upinania na co dzień, jak i na noc. Związane włosy są mniej podatne przede wszystkim na zniszczenia mechaniczne, np. zgniecenia. Jednak należy pamiętać, aby włosów nie spinać zbyt ciasno i używać do tego odpowiednich przyborów niezawierających metalowych elementów. Bardzo popularnymi ostatnimi czasy stały się tzw. scrunchies, czyli grube gumki do włosów wykonane z bezpiecznych dla włosów materiałów.

Sposobów na szybki porost włosów, również tych naturalnych jest wiele. Wszystko sprowadza się natomiast do jednego, czyli do dbania o siebie, swoje zdrowie i kondycję włosów, dzięki czemu odwdzięczą się one szybszym porostem i naturalnym blaskiem. Warto działać z wielu stron, czyli od wewnątrz i na zewnątrz. Zaprezentowane metody to zaledwie podstawy, ale są kluczowe, aby przyspieszyć porost włosów. Za wprowadzenie powyższych rad w życie podziękują nie tylko włosy, ale także skóra i paznokcie. Pozostaje jedynie wybrać najwygodniejsze metody i działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.