Paluch koślawy
Zdrowie

Paluch koślawy – przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia

Paluch koślawy, zwany także haluksem, to deformacja stopy, która charakteryzuje się odchyleniem palucha w kierunku pozostałych palców. Jednakże, nie jest to jedynie problem stawu palucha – paluch koślawy to złożona deformacja przodostopia, mogąca spowodować inne deformacje, takie jak płaskostopie poprzeczne, palce młotkowate, neuralgię Mortona i inne problemy zdrowotne. Poznaj główne przyczyny, objawy oraz nowoczesne metody leczenia palucha koślawego.

Przyczyny palucha koślawego

Paluch koślawy może mieć różnorodne przyczyny. Jedną z głównych jest genetyczna predyspozycja, gdzie istnieje rodzinna skłonność do powstawania tej deformacji. Ponadto, noszenie niewygodnego obuwia, zwłaszcza o wąskich czubkach i na wysokim obcasie, sprzyja powstawaniu palucha koślawego. Inne czynniki to płaskostopie, zwiększone napięcie ścięgna Achillesa, osłabienie aparatu więzadłowego stopy, przeciążanie oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Więcej informacji o przyczynach znajdziesz na stronie: www.cmmedicum.com/ortopedia/chirurg-stopy/haluksy/

Objawy palucha koślawego

Najbardziej charakterystycznym objawem palucha koślawego jest powiększający się guzek u podstawy palucha, wraz z odchyleniem palucha w kierunku pozostałych palców. To jednak nie tylko defekt kosmetyczny – u większości pacjentów paluch koślawy wywołuje dolegliwości bólowe, utrudnienia w doborze obuwia i ograniczenia w uprawianiu sportów.

Kto jest narażony na paluch koślawy?

Przede wszystkim kobiety są bardziej narażone na rozwój palucha koślawego, aż 75% przypadków dotyczy pań. Czynniki genetyczne także odgrywają istotną rolę, świadcząc o rodzinnej skłonności do deformacji. Mimo że klasycznie kojarzy się to z płcią żeńską, paluch koślawy dotyka także mężczyzn, stanowiąc ok. 10% przypadków.

Diagnoza palucha koślawego

Lekarz dokonuje diagnozy na podstawie badania stopy, oceniając stopień deformacji, lokalizację bólu oraz sprawdzając obecność innych deformacji. Istotnym elementem diagnostyki jest również badanie rentgenowskie stopy, umożliwiające określenie kątów deformacji oraz wybór odpowiedniej metody leczenia operacyjnego.

Metody leczenia palucha koślawego

Zachowawcze metody leczenia:

  • Fizjoterapia: obejmująca terapię manualną stopy i stawu skokowego, taping, kinezyterapię i fizykoterapię.
  • Używanie produktów korygujących: wkładki ortopedyczne, półwkładki, separatory
  • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Najczęściej operacyjne leczenie haluksów obejmuje:

  • Osteotomię – chirurgiczne nacięcie i przywrócenie pozycji stawu.
  • Artrodezę – usztywnienie stawu, który ma zaawansowany stopień deformacji.

Operacje te połączone są z naprawą ścięgien i więzadeł palucha.

Rehabilitacja po operacji palucha koślawego

Po operacji palucha koślawego, kluczową rolę odgrywa rehabilitacja. Fizjoterapeuci prowadzą pacjentów przez różne etapy usprawniania, pomagając w powrocie do pełnej sprawności. Zaleca się także noszenie specjalnego obuwia odciążającego oraz unikanie niewygodnych butów.

Wczesna diagnoza, odpowiednio dobrane obuwie oraz regularne badania mogą pomóc w zapobieganiu paluchowi koślawemu. Długość rehabilitacji zależy od postępów pacjenta, a pełna sprawność jest zazwyczaj osiągana po 3 miesiącach od operacji.

Podsumowanie

Podsumowując paluch koślawy to schorzenie, które można skutecznie leczyć zarówno metodami zachowawczymi, jak i operacyjnymi. Dzięki nowoczesnym metodom operacyjnym, pacjenci doświadczają szybszego powrotu do sprawności i lepszych wyników kosmetycznych. Profilaktyka, świadomość oraz skuteczne leczenie mogą poprawić komfort życia osób dotkniętych paluchem koślawym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.