dzieci myją zęby specjalną pastą
Rodzicielstwo

Pasty do zębów dla dzieci – od jakiej pasty zacząć?

Kiedy ciężki, wyczerpujący okres ząbkowania jest już za Tobą i Twoim dzieckiem, to czas zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Produkty, które zostaną wybrane przez Ciebie na samym początku, będą odpowiedzialne za pozytywne lub negatywne skutki pielęgnacji zębów Twojego dziecka; dlatego tak ważne jest, aby wybór był dobrze przemyślany, a produkty dobrane do potrzeb malucha. Jakie pasty najlepiej sprawdzą się na dzieci?

Od kiedy można stosować kosmetyki do pielęgnacji jamy ustnej?

Na próżno szukać informacji o pierwszej pielęgnacji jamy ustnej dziecka. Informacje zazwyczaj są sprzeczne lub głoszą, że wszystko zależy od gotowości Twojego malucha. Natomiast stomatolodzy zachęcają do pielęgnacji jamy ustnej już od pierwszych tygodni życia. Oczywiście bez pomocy szczoteczki do zębów- która powinna zostać wprowadzona przez Ciebie dopiero po wyrośnięciu pierwszych zębów mlecznych.Tak samo jest w przypadku pasty do zębów; powinna zostać wprowadzona przez Ciebie, dopiero kiedy Twoje dziecko posiadać będzie przynajmniej cztery mleczaki. Przed tym, jama ustna wymaga tylko i wyłącznie przemywania gazikiem nasączonym wodą lub rumiankiem.

Pasta dla niemowląt

Pamiętaj, że zęby mleczne charakteryzują się inną budową niż zęby stałe. Wymagają one również innej pielęgnacji oraz produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Pasta do zębów dla niemowląt posiada zmieniony skład, zazwyczaj nie zawiera fluoru lub posiada go w bardzo małych ilościach. Twoje dziecko może połykać małe ilości pasty do zębów podczas pielęgnacji jamy ustnej. Oczywiście nie robi tego specjalnie.

Pasty do zębów dla niemowląt dostępne na rynku posiadają różne smaki. Taki zabieg ma zachęcić Twoje dziecko do regularnego szczotkowania zębów mlecznych.  Produkty posiadające ciekawe aromaty, takie jak jabłko, czy guma balonowa wpływają na sprawność pielęgnacji jamy ustnej. Dziecko zachęcone różnymi smakami częściej wykazuje chęci do umycia zębów mlecznych. 

Skład pierwszej pasty do zębów

Przed zakupem pasty do zębów dla dziecka, sprawdź dokładnie jej skład. Może Cię zaskoczyć specjalistyczne nazewnictwo, ale spokojnie- wszystkie definicje znajdziesz w internecie. Niektóre produkty do pielęgnacji jamy ustnej zawierają substancje słodzące takie jak: Xylitol, Sorbitol, Sodium Saccharin, Sucralose, Saccharin, Isomalt. Staraj się unikać w składzie tzw. pomocników- nie powinny one znaleźć się w paście Twojego dziecka. Do najczęściej spotykanych substancji niekorzystnych dla dziecka należą: Phenoxyethanol, DMDM Hydantoin, Diazolidinyl Urea, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3, Triclosan, Sodium Lauryl Sulfate.

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą pastę?

Przede wszystkim zwróć uwagę na ilość jonów fluoru- powinna być ona dopasowana do wieku Twojego maleństwa. Przed zakupem zapoznaj się ze składem INCI. Niektórzy producenci nie są chętni do pokazywania tego składu, ponieważ uważają, że tylko składniki aktywne są ważne. Pamiętaj również, że nie tylko fluor jest odpowiedzialny za niepowstawanie próchnicy- są inne, ciekawe substancje. Można go zastąpić na przykład ksylitolem. Staraj się unikać bardzo słodkich past, ponieważ mogą one wpływać na niechęć do wypluwania produktu przez Twoje dziecko.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://ziaja.com/c/do-zebow-dla-dzieci-982

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.