Ołuskane pestki dyni o niesamowitych wartościach odżywczych
Zdrowa żywność

Pestki dyni – przeciwwskazania, wartości odżywcze, wpływ na zdrowie

Pestki dyni są ważnym źródłem witamin i minerałów, a także zdrowych olejów roślinnych zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Pestki dyni są bardzo bogate w kalorie – 100 gramów suszonych pestek dyni ma około 560 kalorii i zawiera prawie 50 gramów tłuszczu. Dlatego osoby odchudzające się nie powinny spożywać ich w nadmiarze. Dziś słów kilka na temat wartości odżywczych pestek dyni, ich wpływu na zdrowie, a także możliwych przeciwwskazaniach.

Pestki dyni – cenne właściwości odżywcze

Pestki dyni zawierają witaminę E, witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, witaminę B6 oraz witaminy A i K. Zawierają również cenne minerały, takie jak cynk, wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas. Ponadto mają jednonienasycone kwasy tłuszczowe i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na organizm człowieka.

Pestki dyni – korzyści

Mężczyźni szczególnie polecają jedzenie pestek dyni. Witamina E obecna w pestkach dyni ma korzystny wpływ na płodność oraz produkcję i jakość nasienia. Pestki dyni są również bogatym źródłem cynku, który może poprawić sprawność seksualną mężczyzn, a zwłaszcza pomóc w chorobach prostaty. Niedobór cynku u mężczyzn może prowadzić do rozwoju wielu chorób i schorzeń, a nawet prowadzić do spadku liczby nasienia i plemników oraz spadku płodności. Jedzenie pestek dyni to dobry sposób na uzupełnienie cynku.

Dieta ta nie tylko pozytywnie wpływa na zachowania seksualne mężczyzn, ale także wpływa pozytywnie na wygląd mężczyzn (niedobór cynku obniży poziom męskiego hormonu płciowego – testosteronu). Zapobiega również stanom zapalnym i przerostowi prostaty. Spożywanie pokarmów bogatych w cynk, w tym pestek dyni, jest również ważne dla sportowców i osób aktywnych, ponieważ cynk jest powiązany z tkanką mięśniową.

Pestki dyni zawierają również kwas omega 3 i dużo steroli roślinnych. Dlatego są nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe: obniżają poziom cholesterolu LDL we krwi oraz zapobiegają rozwojowi miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych. Mają również działanie przeciwutleniające, które wspomagają organizm i opóźniają procesy starzenia oraz mogą zapobiegać nowotworom.

Uwolnienie od chorób

Nieołuskane pestki dyni w miseczce na stole
Źródło: Pixabay.com

Jedzenie pestek dyni jest również bardzo dobre dla nastroju człowieka. Zawarty w nim magnez i potas może poprawiać pracę układu nerwowego, łagodzić depresję i lęk oraz bóle głowy, w tym migreny. 

Pestki dyni są również naturalną i pozbawioną skutków ubocznych metodą, która może pozbyć się robaków w przewodzie pokarmowym, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pestki dyni zawierają substancję zwaną kaburbitacyną, która atakuje układ nerwowy pasożytów w układzie pokarmowym – a następnie wydala je z kałem.

Jedzenie pestek dyni pomoże pozbyć się pasożytów, takich jak uzbrojone i nieuzbrojone tasiemce, owsiki, ludzie i tęgoryjce dwunastnicy. Cucurbitacyna nie podrażnia żołądka i błony śluzowej jelit, ani nie jest wchłaniana do organizmu ludzkiego z przewodu pokarmowego. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jedzenie pestek dyni może również pomóc w leczeniu cukrzycy, ale te doniesienia nie zostały potwierdzone. Oczywiście dodanie pestek dyni do codziennej diety wzmocni organizm i wpłynie pozytywnie na narządy chore na cukrzycę. Pestki dyni przeciwwskazania – czy są takie?

Pestki dyni przeciwwskazania

Pestki dyni przeciwwskazania dostępne są na wielu stronach internetowych. Nie powinniśmy codziennie spożywać więcej niż 30 gramów pestek dyni. Chociaż produkt ten jest niezwykle cenny dla naszego zdrowia, to ze względu na wysoką zawartość kalorii, jego nadmierne spożycie może powodować przyrost masy ciała. Pestki dyni przeciwwskazania dotyczą więc osób, które chcą zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.

Pestki dyni można podawać nawet małym dzieciom. Na przykład w postaci zdrowych przekąsek lub suplementów zup. Tylko ci, którzy są zmuszeni wykluczyć jeden ze składników zawartych w pestkach dyni ze swojej diety, z powodu progresji choroby lub stosowania niektórych leków, powinni unikać pestek dyni. Pestki dyni przeciwwskazania są niewielkie, co oznacza że produkt jest pełnowartościowy i może być spożywany przez większość osób.

Reasumując – przeciwskazania dotyczą następujących osób:

  • osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów,
  • noworodków,
  • osób uczulonych na składniki zawarte w pestkach dyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.