pielęgniarka przy łóżku dziewczynki
Choroby

Pielęgniarstwo – zdecyduj się na zawód pełen perspektyw

Pielęgniarka i pielęgniarz to zawód, który ma coraz większe perspektywy i cieszy się dużą popularnością. Jest to też zawód uniwersalny, który można wykonywać praktycznie w każdym zakątku świata. Oparty jest na zaufaniu społecznym, a poprzez zwiększanie uprawnień dla osób, wykonujących ten zawód, jest on coraz bardziej renomowany. Dlatego coraz więcej młodych ludzi decyduje, że to właśnie pielęgniarstwo będzie kierunkiem, który wybiorą na studiach.

Podstawowe zadania pielęgniarki i pielęgniarza

Szereg czynności medycznych, które obejmuje ten zawód, jest naprawdę imponujący. Osoba zajmująca się pielęgniarstwem towarzyszy pacjentom niemal na każdym etapie diagnostyki i leczenia. Przyznane pielęgniarkom i pielęgniarzom  uprawnienia sprawiają, że mogą oni w pewnym zakresie zarówno diagnozować, jak i leczyć pacjentów, np. przepisując odpowiednie lekarstwa. Jednym z ważniejszych zadań jest też edukacja pacjentów, aby wiedzieli, w jaki sposób funkcjonować ze swoją chorobą, ale też, w jaki sposób zapobiegać powstawaniu schorzeń.

W jaki sposób zostać pielęgniarką lub pielęgniarzem?

W związku z faktem, że pielęgniarka czy pielęgniarz są pracownikami ochrony zdrowia, to ich praca jest regulowana odpowiednimi przepisami prawa. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. 2017, poz. 497) określony jest nie tylko szczegółowy zakres odpowiedzialności osób wykonujących ten zawód. Widnieje tam też konkretna informacja, że czynności te mogą być wykonywane „zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami nabytymi po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej lub szkoły położnych”. Zatem wzięcie udziału w naborze na studia licencjackie pielęgniarskie i otrzymanie dyplomu potwierdzającego ich ukończenie jest podstawowym wymogiem, który należy spełnić. Obecnie, aby zostać studentem studiów licencjackich pielęgniarskich, należy jedynie wypełnić odpowiednie formularze rekrutacyjne i dostarczyć komplet dokumentów wymaganych na danej uczelni.

Dlaczego warto zapisać się na studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo?

Studia te trwają 3 lata, aby uzyskać stopień licencjata i 2 lata, aby obronić tytuł magistra. Dostęp do edukacji w zakresie pielęgniarstwa jest na wysokim poziomie. Jednak aby mieć pewność, że zdobyło się wykształcenie na najwyższym poziomie trzeba zdecydować się na renomowaną uczelnię jaką jest Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie, która właśnie rozpoczęła nabór na ten kierunek.

Studia pielęgniarskie charakteryzują dużą liczbą zajęć praktycznych. Dodatkowo w ich trakcie należy odbyć dużą liczbę godzin praktyk, dzięki czemu już w trakcie edukacji nabiera się odpowiedniego doświadczenia. Program studiów skonstruowany jest tak, żeby każdy absolwent posiadał szczegółową wiedzę z zakresu pielęgniarstwa, ale też miał ogólną wiedzę z zakresu innych nauk medycznych. Dodatkowo każdy absolwent zna regulacje prawne, normy etyczne i  deontologii, odnoszące się do wykonywania tego zawodu.

Wszystko to jest niezbędne, aby w przyszłości osoba, która zdecyduje się wykonywać ten zawód, cechowała się nie tylko odpowiednią wiedzą medyczną, ale tez wykonywała swój zawód z zachowaniem najwyższej jakości i bezpieczeństwa dla pacjentów.

Pielęgniarstwo to bardzo przyszłościowy kierunek. Zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz większe zapotrzebowanie społeczeństwa na wykwalifikowaną opiekę medyczną. Jest to więc duża szansa na zyskanie nie tylko renomowanego, ale też rentownego zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.