Kilka kolorowych mat do jogi
Ruch

Pierwsza mata do jogi i jak ją wybrać?

Nowe hobby zawsze wiąże się z ekscytacją – nie pozwól jednak aby utrudniła ona dobór odpowiedniego wyposażenia do praktyki jogi. Jeśli przed Tobą wyzwanie w postaci wyboru pierwszej maty do jogi, dobrze trafiłeś. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby dane akcesorium służyło jak najlepiej podczas nauki i dalszego rozwoju umiejętności.

Pierwsza mata do jogi – wybierz z głową

Wizyta w sklepie z wyposażeniem sportowym i szybka konsultacja ze sprzedawcą to jeden ze sposobów na dobór osprzętowania do danej aktywności fizycznej. Nie zawsze jednak taka metoda okaże się najlepsza. Zanim więc wybierzesz się na łowy lub rozpoczniesz przeszukiwanie ofert sklepów internetowych, sprawdź, o czym powinieneś zdecydować przed kupnem maty do jogi.

Przed wyborem maty do jogi zastanów się:

 • gdzie będziesz najczęściej praktykować (w domu, w studiu czy na wyjazdach),
 • jaki typ praktyki jest dla Ciebie najbardziej interesujący,
 • nad rodzajem materiału, z jakiego będzie wykonana mata,
 • jaki jest Twój budżet.

Na początku warto także przeprowadzić wstępną selekcję wśród dostępnych modeli i zwrócić uwagę na maty, które mają przynajmniej 6 mm grubości. Taka mata sprawdzi się dobrze na początek i posłuży uniwersalnie, przy różnych typach praktyki.

Istotna jest także długość maty – powinna wynosić min. 10 cm więcej niż nasz wzrost, dzięki czemu podczas wykonywania kolejnych asan i przejść pozostanie nam dość miejsca, bez konieczności przetaczania się na podłogę.

Z jakich materiałów powstają maty do jogi

Warto wiedzieć, że w sprzedaży można natknąć się na maty wykonane z różnorodnych materiałów, takich jak m.in.:

 • PVC,
 • pianka termoplastyczna TPE,
 • naturalny korek,
 • naturalny kauczuk,
 • syntetyczny kauczuk NBR (kauczuk nitrylowy),

oraz mat wykonanych z połączenia wymienionych powyżej surowców. Dzięki temu dana mata odznaczać się może różnymi właściwościami, być odpowiednio odporna na zużycie, ścieranie lub łatwa w konserwacji. Dla wielu użytkowników nie bez znaczenia pozostaje także to, czy dany materiał jest przyjazny dla środowiska lub możliwy do recyklingu. Uwzględnienie tych parametrów umożliwi Ci podjęcie decyzji w kwestii zakupu.

Za najbardziej trwałe i łatwe do utrzymania w dobrej kondycji są maty do jogi wykonane w całości lub częściowo z PVC, pianki EVA, PU czy TPE. To materiały polimerowe, które wykazują dobrą odporność na ścieranie oraz czynniki takie jak wilgoć.

Maty wykonane z kauczuku (lub materiału imitującego jego strukturę) to rozwiązanie polecane najczęściej dla osób szukających dobrego podparcia i ochrony przed ślizganiem się dłoni i stóp. Są one bardzo mięsiste i elastyczne, ale ze względu na ich ciężar, najlepiej korzystać z nich w domowym zaciszu. Mogą okazać się nieco bardziej problematyczne do regularnego transportowania.

Maty korkowe do jogi – wszechstronne, trwałe i bezpieczne dla skóry

W naszym poradniku poświęcimy moment na omówienie zalet konkretnej grupy akcesoriów. Maty korkowe do jogi to produkty łączące w sobie cechy wcześniej już wymienionych, a zatem:

 • trwałość,
 • łatwość czyszczenia,
 • funkcjonalność w czasie ćwiczeń,

a do tego piękny wygląd i relatywnie niewielką wagę. Co więcej, nie sposób pominąć tutaj wspomnianej już łatwości pielęgnacji korka. To naturalna kora, której właściwością jest antybakteryjność. Nie jest ona atrakcyjnym habitatem także dla grzybów i roztoczy, dzięki czemu mata z naturalnego korka uznawana jest przez wielu za idealną opcję dla alergików i posiadaczy wrażliwej skóry! Struktura korka jest przyjemna w dotyku oraz ułatwia naukę asan, zapewniając dobrą przyczepność.

Wszystko to sprawia, że korkowa mata do jogi może okazać się bardzo trafionym wyborem dla osób poszukujących swojej pierwszej maty. Wybór mat wykonanych z naturalnego korka, a także kauczuku i innych tworzyw znaleźć można m.in. w ofercie Sklepu Jogina. Asortyment możesz z łatwością sortować według konkretnych parametrów, dzięki czemu szybko możesz trafić na matę zgodną z Twoimi potrzebami.

W razie problemów z wyborem odpowiedniej maty w danym sklepie, warto zasięgnąć porady sprzedawcy. Znając konkretne wymagania znacznie łatwiej (i trafniej) będzie można dobrać odpowiedni typ maty, który umożliwi Ci naukę oraz dalsze zgłębianie tajnik jogi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.