Kobieta podczas badania wzroku
Zdrowie

Pierwsze oznaki pogarszania się wzroku

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować stopniowy spadek jakości widzenia. Nierzadko jest to nieprawidłowa higiena oczu, postępujący wiek lub uwarunkowania genetyczne. Nie można lekceważyć pogarszania się wzroku i reagować na świadczące o tym sygnały. Podpowiadamy, jakie objawy powinny skłaniać do odwiedzenia specjalisty.

Mrużenie oczu

Jest to zupełnie naturalne zachowanie w czasie skupiania wzroku na jednym punkcie. Nie powinno niepokoić, kiedy obiekt jest niewielkich rozmiarów lub znajduje się w dużej odległości. Inaczej jest w sytuacjach, w których mrużenie oczu jest konieczne w czasie wpatrywania się w konkretny punkt, który znajduje się niedaleko przy dobrej widoczności. Jest to niemal pewny objaw pogarszania się widzenia, który powinien motywować do jak najszybszej wizyty u okulisty.

Niewyraźne widzenie

Kolejny dość oczywisty sygnał, który świadczy o stopniowym spadku jakości widzenia. Niestety jest on często bagatelizowany, zarówno przez osoby, które nie miały problemów ze wzrokiem, jak i te noszące okulary korekcyjne lub soczewki. Często jest odbierany jako wynik przepracowania, niewyspania, złego oświetlenia lub po prostu ogólnego przemęczenia. Niewyraźne widzenie nie jest normalną sytuacją i myślenie, że problem minie wraz końcem okresu przemęczenia, jest błędne. Może on się tylko pogłębiać, a zmiany higieny życia lub warunków pracy nie zatrzymają tego procesu. Dlatego, nieustanne widzenie zamazanego obrazu wymaga profesjonalnej korekcji wzroku.

Nadmierne zmęczenie

Zwiększony wysiłek wynikający z intensywniejszego skupiania wzroku prowadzi to poczucia coraz większego zmęczenia. Oczy próbują się przystosować do zapewnianych im warunków, niestety nie zawsze są one odpowiednie. Taki stan rzeczy prowadzi do zmniejszenia efektywności pracy i innych wykonywanych czynności, jak również do nieustannego poczucia dyskomfortu.

Zwiększona wrażliwość na światło

Oślepiające poranne światło zdaje się czymś zupełnie zwyczajnym, jednak kiedy takie sytuacje zdarzają się nagminnie i towarzyszy im ból nie można zwlekać z wizytą u okulisty. W przypadku wysokiej jakości widzenia reakcja na nagłe pojawienie się intensywnego źródła światła wymaga zmrużenia oczu, ale trwa zaledwie kilka chwil. Jeżeli jest to dłuższy okres, warto poszukać sprawdzonego rozwiązania w postaci soczewek lub okularów korekcyjnych.

Pogarszanie jakości widzenia po 40-tym roku życia

Prezbiopia to dolegliwość dotykająca wiele osób, które ukończyły 40-ty rok życia. Tak zwany „syndrom długich rąk” jest związany z naturalnym procesem starzenia, co nie oznacza braku konieczności reagowania na taki problem. Starczowzroczność objawia się wyżej wymienionymi symptomami. Może uniemożliwiać odczytywanie tekstów, na przykład w książce lub na ekranie komputera. Ponadto, utrudnia prowadzenie samochodu, w szczególności po zmierzchu i w czasie panowania złych warunków atmosferycznych. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty, który zaleci stosowanie takich rozwiązań jak odpowiednie okulary korekcyjne lub soczewki progresywne. Wybór szkieł progresywnych zapewnia lepsze widzenie na każdą odległość i zwalnia z konieczności zakupu kilku par okularów.

Pogarszanie się jakości widzenia objawia się różnymi symptomami. Do najczęstszych należą: niewyraźne widzenie, częste mrużenie oczu, poczucie nadmiernego przemęczenia i zwiększona wrażliwość na światło. Są to sygnały, których nie można bagatelizować i w przypadku ich występowania, warto się umówić na wizytę u specjalisty. W przeciwnym razie wymienione objawy mogą się pogłębiać i utrudniać codzienną egzystencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.