Kobieta po plastyce małżowin nosowych
Uroda

Plastyka małżowin nosowych – po co ją wykonywać?

Artykuł partnera.

Małżowiny nosowe są to zgrubienia skóry biegnące równolegle do siebie wzdłuż jamy nosowej. Choć z pozoru nieistotne, pełnią one ważną funkcję w ludzkim organizmie. Wraz z zatokami i jamą nosową odpowiadają m.in. za swobodny przepływ tlenu, a także za filtrowanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, zanim trafi ono do płuc.

Problem przerośniętych małżowin nosowych nie jest więc kwestią wyłącznie estetyki, ale oddziałuje też na funkcjonowanie układu oddechowego. W takich przypadkach należy wykonać plastykę małżowin nosowych poprzez przeprowadzenie zabiegu konchoplastyki.

Przerost małżowin nosowych – powikłania

Przerośnięte małżowiny nosowe mogą doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu oddechowego, a w konsekwencji wpływać również na stan ogólny.

Objawami przerośniętych małżowin nosowych są:

  • Utrudnione oddychanie przez nos,
  • Naprzemienne uczucie zatkania nosa raz z prawej, a raz lewej strony,
  • Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • Przewlekły katar,
  • Jedno lub obustronna utrata powonienia,
  • Chrapanie lub bezdech senny.

Zaniedbanie powyższych dolegliwości wiąże się nie tylko z trwającym dyskomfortem. Nawracające infekcje grożą poważnymi powikłaniami włącznie z ryzykiem zakażenia dolnych partii układu oddechowego, a także zakażenia w obrębie narządu wzroku czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Bezdech senny, nieustannie „przytkany” nos i oddychanie przez usta mogą nie tylko zmniejszać dopływ tlenu, ale też nadwyrężać błony śluzowe w innych partiach układu oddechowego.

Wymienione problemy stanowią wskazanie do wykonania plastyki małżowin nosowych dolnych – zabiegu zwanego także mukotomią lub częściej konchoplastyką.

Na czym polega konchoplastyka?

Jak podaje klinika laryngologiczna w Warszawie – Medical Esthetic, „konchoplastyka jest zabiegiem polegającym na korekcie małżowin nosowych. Operacja odbywa się poprzez wykorzystanie radio fal (RF). Biopolarne elektrody wbite podśluzówkowo podgrzewają przyległe struktury powodując ich kontrolowane sparzanie ( koagulację ). W efekcie przeprowadzonego zabiegu powstają zmiany bliznowate, które obkurczają, ściągają bądź usztywniają operowane tkanki. Przewidziany czas zabiegu to około godzina co przekłada się również na krótki czas znieczulenia ogólnego”.

Zabieg konchoplastyki często łączony jest z septoplastyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.