Mężczyzna siedzi na rowerze na ścieżce leśnej
Ruch

Podczas wyboru roweru kieruję się jego wyglądem. Czy to źle?

Wybór roweru nie jest taki łatwy, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. W sklepach rowerowych można znaleźć szeroką gamę rowerów, które różnią się od siebie rodzajami, modelami oraz poszczególnymi parametrami technicznymi. Czym trzeba kierować się podczas wyboru roweru. Czy wygląd jest najważniejszy? Poniżej kilka szczegółów.

Co trzeba brać pod uwagę wybierając rower?

Chyba każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem, że rower powinien służyć nam przez jak najdłuższy czas. Żeby jednak tak się stało, to podczas jego zakupu powinno kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Odpowiadając na pytanie tytułowe, to aspekt związany z wyglądem jest ważny, ale nie najważniejszy. Istnieje wiele więcej czynników, które najpierw powinno wziąć się pod uwagę. Jednak o tym za chwilę. Na samym początku powinieneś/-aś zdecydować, po jakim terenie chciałbyś/chciałabyś poruszać się rowerem. A to dlatego, że od tego aspektu będą zależały dalsze kroki. Teraz możemy powrócić już do głównej myśli. Co trzeba brać pod uwagę, wybierając rower? Jeśli już określiło się teren, po jakim będzie się poruszać, to następnie trzeba wybrać typ roweru, który będzie dopasowany do takiej nawierzchni. Potem to już z górki. Trzeba dostosować pod niego swój rozmiar i wagę oraz wybrać niezbędne wyposażenie. A zatem po kolei. Trzeba wybrać odpowiednią ramę roweru, odpowiednią wielkość kół, a także hamulce, ilość przełożeń czy też amortyzację. Nie można zapominać też o cenie, która przez wielu uznawana jest za jeden z ważniejszych aspektów.

Rodzaje rowerów, w których funkcjonalności są ważniejsze od wyglądu

Tak naprawdę to nie ma roweru, w którym kładłoby się aż tak duży nacisk na wygląd. Zdecydowana większość osób przy wyborze roweru patrzy na funkcjonalności oraz dodatkowe wyposażenie. Zwraca uwagę na to, czy jazda rowerem będzie dla nich komfortowa i co ważniejsze – bezpieczna. Wiele rodzajów rowerów to modele wyspecjalizowane, dlatego też patrzenie na wygląd podczas ich wyboru byłoby bardzo złym pomysłem. Rowery górskie, szosowe czy trekkingowe muszą spełniać swoje funkcje użytkowe.

Wygląd nie jest taki ważny!

Tak jak zostało wspomniane wyżej, wygląd roweru nie jest najważniejszy. Dlatego też nie powinno najpierw patrzeć się na jego estetykę, a dopiero później na parametry techniczne, tylko odwrotnie. To parametry techniczne są o wiele ważniejsze. Dlatego, jeśli dotychczas wybierałeś cokolwiek ze względu na wygląd, to jest to raczej zła praktyka. Coś, co wygląda pięknie, nie zawsze musi być w pełni funkcjonalne. Wygląd to tylko dodatkowa kwestia. Dlatego zapamiętaj! W przypadku roweru najpierw patrzy się na sprawność/funkcjonalność, a dopiero później na wygląd i jego estetyczne aspekty. Nigdy na odwrót, tym bardziej wtedy, kiedy zależy Ci na tym, aby rower posłużył Ci przez dłuższy okres czasu. W ofertach sklepów rowerowych można znaleźć rowery kross męskie oraz damskie. Tak właściwie to pomiędzy nimi nie widać takich większych różnic. Ze względu na coraz bardziej wyspecjalizowane modele, rowery kross męskie są bardzo podobne do damskich. Jedyną różnicą może być kolor oraz rozmiar i waga roweru (chociaż powinno ustalać się te czynniki według indywidualnych zapotrzebowań).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.