Szklarnia to obiekt, który wyróżnia się dość niestandardowym mikroklimatem. W szklarni jest gorąco, wilgotno i – co najważniejsze – znajdujące się w niej powietrze tylko w ograniczonym stopniu podlega cyrkulacji. Oznacza to, że zastosowanie klasycznych metod nawadniania raczej nie wchodzi tutaj w grę.
Jak (bezpiecznie) nawadniać rośliny szklarniowe?
W zamkniętym, szklarniowym ekosystemie nawadnianie roślin za pomocą klasycznych zraszaczy raczej nie wchodzi w grę. Problemem jest ciasna, mocno rozgrzana przestrzeń, w której wilgoć (pod każdą postacią) tworzy idealne warunki do rozmnażania się grzybów i pleśni. Nawiasem mówiąc, metoda zraszania sprawdza się na dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie ekosystem jest otwarty, wentylacja bardzo dobra, a poziom wilgotności zdecydowanie mniejszy. Na tym przykładzie doskonale widać, że nawadnianie szklarni za pomocą klasycznych metod raczej nie wchodzi w grę. Lepszym rozwiązaniem jest podlewanie kropelkowe szklarni.
Naturalne nawadniane kropelkowe
Jak najlepiej podlewać rośliny szklarniowe? Odpowiedź jest prosta – wykorzystując do tego celu naturalne metody. To z kolei oznacza podanie wody tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, czyli bezpośrednio do gruntu szklarni. W tym celu stosuje się metodę nawadniania kropelkowego. Polega ona na nawadnianiu kilku grządek jednocześnie (zależnie od modelu urządzenia), przy czym intensywność podawania wody jest tu regulowana za pomocą specjalnego systemu dozującego. System nawadniania kropelkowego może być zasilany wodą wodociągową, wodą ze studni, a także deszczówką zbieraną do przygotowanego wcześniej zbiornika. Ważnym elementem całego systemu jest filtr, który (zwłaszcza w przypadku deszczówki) ogranicza ryzyko zatkania systemu nawadniającego.
Elastyczny system modułowy
Zaletą systemu nawadniania kropelkowego jest jego modułowa konstrukcja. Długość systemu dozującego wodę można łatwo dostosować do długości grządki. Dzieje się tak, ponieważ system ten może być na bieżąco rozbudowywany o nowe elementy. Układ nawadniający grządkę składa się z części o długości 2 metrów każda, które można dokładać do istniejącej instalacji. Dzięki temu użytkownik systemu może go łatwo dopasować nie tylko do długości szklarni, ale też do sposobu usytuowania grządek i ich wymiarów. Jest to idealne narzędzie dla osób, które amatorsko zajmują się uprawą i dostosowują swoje uprawy pod kątem bieżących potrzeb.
Podsumowując – kropelkowe nawadnianie szklarni to metoda bardzo często praktykowana w systemach szklarniowych, i to niezależnie od sposobu wykonania określonego obiektu.