Kobieta stoi na trawie wśród kwiatów bosymi stopami
Zdrowie

Podologia – Co powinno się wiedzieć?

Nasze stopy są niesamowicie ważne. Dopóki nie dotknie nas problem, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotne jest ich całkowite zdrowie. Podologia to dziedzina medycyny, która skupia się na diagnozowaniu, leczeniu i profilaktyce różnorodnych schorzeń stóp. Można trafić zarówno na gabinety podologiczne, jak i odpowiednie usługi w różnego rodzaju salonach urody.

Podologia i jej zadania

Podologia to kierunek, który ma na celu zarówno leczenie stóp, jak i profilaktykę schorzeń, które mogą je dosięgnąć.  W trakcie wizyty podolog może zrobić dokładne badania stóp, aby zidentyfikować potencjalne problemy, takie jak odciski, modzele, wrastające paznokcie czy stany zapalne skóry. Na podstawie diagnozy podolog może skierować nas na różnego rodzaju leczenie i terapie. W tym rehabilitację, masaże, drobne zabiegi np. w celu usunięcia wrośniętych paznokci, a także leczenie farmakologiczne różnych schorzeń skóry. Więcej o tym można przeczytać na https://www.elleclinic.pl/oferta/podologia/.  Jako specjalista może też pomóc w doborze wkładek do butów czy innych potrzebnych akcesoriów. Dzięki temu podologia pomaga utrzymać zdrowe stopy, poprawić komfort chodzenia i zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Co najczęściej leczą podolodzy?

Jednym z głównych zadań podologii jest łagodzenie bólu i dyskomfortu związanego z różnymi dolegliwościami stóp. Podolodzy leczą odciski, modzele, wrastające paznokcie, grzybicę stóp, a także wspomagają w leczeniu innych schorzeń, takich jak czy paluch koślawy, czy płaskostopie. Poprzez zastosowanie odpowiednich terapii i dostosowanie wkładek ortopedycznych, podolog może skutecznie złagodzić ból i przywrócić prawidłowe ustawienie stóp.

Ponadto podolodzy pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny stóp, eliminując problemy związane z nadmiernym poceniem, nieprawidłową strukturą paznokci, stanami grzybiczymi czy nadmiernym rogowaceniem skóry.

Dzięki wczesnemu wykrywaniu i odpowiedniemu leczeniu, podolog może zapobiec poważniejszym problemom, takim jak deformacje stóp (a nawet kręgosłupa w dłuższej perspektywie) czy powstawanie odcisków i modzeli. R

Kiedy skonsultować się z podologiem?

Warto postawić na wizytę w gabinecie podologicznym w przypadku dolegliwości takich jak bóle stóp, dyskomfort podczas chodzenia, odciski, modzele, grzybica stóp, nadmierna potliwość, czy nadmierne rogowacenie i pękanie skóry uniemożliwiające komfortowe chodzenie. Podolog może być też świetnym rozwiązaniem dla cukrzyków i osób mających problemy z krążeniem. Dzięki profilaktycznym wizytom i badaniom, mogą one zapobiec bardzo przykrym powikłaniom, związanym z tymi schorzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.