Operacja powiekszenia piersi
Uroda

Powiększanie biustu w Polsce – cena, przygotowanie do zabiegu, możliwe przeciwwskazania

Operacja powiększania biustu, znana jako augmentacja albo mammoplastyka, to nic innego, jak chirurgiczne umieszczenie implantu pod piersią lewą i prawą.  Główną rolą implantów jest zwiększenie objętości i nadanie właściwego kształtu kobiecej klatce piersiowej. Zabieg ten ponadto przywraca piersiom jędrność i poprawia ogólne proporcje sylwetki.

Jak często Panie decydują się na operacje piersi?

Każdego roku na świecie wykonuje się ok. 3 miliony operacji plastycznych piersi. Ponad połowa tych zabiegów ma na celu powiększenie biustu. Popularnością cieszą się również operacje chirurgiczne podnoszące piersi (lifting), a także zmniejszające biust. Najczęściej operacjom plastycznym piersi poddają się Amerykanki i Brazylijki. W Polsce chirurgia plastyczna piersi pomału zyskuje na popularności.

Kobiety decydują się na powiększanie piersi z różnych powodów. Często takiego rozwiązania podejmują się dwudziestoparolatki, którym doskwierają kompleksy i pragną innego wyglądu. Podobnie pacjentki, które są po karmieniu piersią, przez co ich biust stał się mały i wiszący. Panie po pięćdziesiątce decydują się na plastykę piersi, chociażby po to, aby zrobić coś dla siebie. Augmentacja przywraca kobietom pewność siebie i korzystnie wpływa na ich samoocenę.

Operacja powiększania biustu – co należy wiedzieć?

Pierwszym wważnym krokiem jest wybór właściwego lekarza i odpowiedniej kliniki. Kiedy zapada decyzja o chęci poddania się operacji powiększania biustu, należy zrobić gruntowne rozeznanie i wybrać lekarza, który wzbudzi największe zaufanie. Chirurgia plastyczna piersi może być wykonana wyłącznie przez lekarza, który odbył sześcioletnią specjalizację lekarską oraz zyskał już odpowiednie doświadczenie zawodowe.

W Polsce uprawnienia do wykonywania zabiegu powiększania piersi ma ok. 200 chirurgów plastyków. Swoje poszukiwania warto więc rozpocząć od social mediów, w których pacjentki dzielą się swoimi doświadczeniami z różnych klinik i opiniami na temat konkretnych specjalistów.

Kobieta rozmawia z lekarzem o operacji powiekszenia piersi
https://www.pexels.com

Ważny wybór odpowiedniej placówki i specjalisty!

Szczególnie ważny jest wybór placówki, w której miałby być wykonany zabieg. Podstawowym wyznacznikiem jest jakość oraz bezpieczeństwo. Zespół medyczny w klinice powinien podchodzić do pacjentki z pełnym profesjonalizmem. Co więcej, rozwiac wątpliwości i udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania. Podczas rozmowy z lekarzem warto zapytać o jego doświadczenie, a nawet poprosić o zdjęcia przedstawiające pacjentki po operacjach. Nie jest to niegrzeczne, ani niezręczne.

Należy pamiętać jednak, że portfolio zawiera wybrane, najlepsze przypadki, a każda operacja jest indywidualnością. Kobiety mają różne warunki, odmienną budowę ciała oraz wygląd piersi. Podobnie, warto porozmawiać z lekarzem o wszelkich wątpliwościach, jakie mogą pojawić się przed podpisaniem zgody na zabieg.

Wybór implantów

Podczas konsultacji z lekarzem wybierany jest także rodzaj implantu. Chirurgia plastyczna piersi w Polsce dysponuje wieloma metodami, stosowanymi w celu powiększenia biustu. Pierwszą z nich, najbardziej popularną, jest właśnie „wszczepienie” implantu w pierś. Musi być on dopasowany indywidualnie dla każdej kobiety. Istotna jest szerokość klatki piersiowej, stopień opadania piersi oraz ilość pokrycia mięśniowego. Inny rodzaj implantu trzeba zastosować dla piersi atroficznych, czyli opadających i pustych, inny jeśli gruczoł jest jędrny.

Pod względem materiałów, z jakich wykonane są implanty, należy wyróżnić najbardziej popularne. Są to implanty sylikonowe oraz te wypełnione solą fizjologiczną. Istnieją także tzw. ekspandery Bakera, które posiadają kombinowane wypełnienie, czyli połączenie wypełnienia sylikonowego i soli fizjologicznej. Ponadto implanty różnią się od siebie również strukturą powierzchni. Mogą być gładkie lub teksturowane.

Alternatywną metodą dla wypełnienia biustu za pomocą implantów, może być powiększanie piersi kwasem hialuronowym. Zabieg trwa ok. 40 minut, a w trakcie podawany jest kwas hialuronowy w formie żelu. Efekt widoczny jest przez ok. 18 do nawet 30 miesięcy. Jednak aby cieszyć się nim jak najdłużej, co kilka miesięcy należy dostrzykiwać małą dawkę kwasu hialuronowego.

Powiększanie biustu preparatem z solą fizjologiczną

Istnieje także technika powiększania biustu preparatem z solą fizjologiczną. Stosowany w tym celu specjalny żel, składa się w 98% z soli fizjologicznej i w 2% z poliamidu. Metoda ta ma na celu głównie konturowanie i modelowanie ciała. W ten sam sposób można wymodelować również pośladki bądź ramiona.

Powiększanie piersi solą fizjologiczną, wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu żel wstrzykiwany jest do tkanek miękkich za pomocą cienkiej kaniuli. Zabieg jest mało inwazyjny, więc do codziennych aktywności można wrócić już po 24 godzinach. Efekty powinny być widoczne po tygodniu od zabiegu, a pacjentka może się nimi cieszyć przez nawet 5 lat. Ze względu na to, iż jest to nowa metoda, zabieg budzi wątpliwości. Cały czas robione są badania, weryfikujące, czy żel może mieć w przyszłości negatywne działanie na organizm, np. kancerogenne.

Coraz bardziej zyskuje na popularności również tzw. lipotranfer, czyli metoda naturalnego wypełniania piersi tkanką tłuszczową. Zaletą zabiegu jest jego naturalność oraz fakt, że genetyczna zgodność tego rodzaju wypełnienia nie jest obciążona ryzykiem odrzucenia przeszczepu bądź alergii. Po takim zabiegu nie ma blizn pooperacyjnych, efekt powiększania piersi jest najbardziej naturalny. Metoda ta jest równie skuteczna dla pań, które chciałyby poddać się zabiegowi symetryzacji piersi. Lipotrander jest ponadto tańszy niż operacja z wykorzystaniem implantów.

Przygotowanie do operacji powiększania biustu

Konsultacja lekarska daje możliwość zapoznania się ze wszystkimi aspektami dotyczącymi planowanej operacji. Bardzo często jest to jednak dla pacjentki sytuacja stresująca i niekomfortowa. Na koniec więc pacjentka powinna otrzymać zestaw dokumentów dotyczących operacji, aby zapoznać się z nimi spokojnie w domu. Od czasu konsultacji lekarskiej do zabiegu powiększania biustu powinny minąć co najmniej 2 tygodnie. W tym czasie pacjentka musi wykonać kilka badań, na których wyniki również trzeba poczekać.

Na dwa tygodnie przed operacją nie należy brać jakichkolwiek leków, które w składzie mają kwas salicylowy, zaburzający mechanizmy krzepnięcia krwi w organizmie. Zasada ta dotyczy również suplementów diety oraz czosnku.

Jakie badania wykonuje się przed operacją powiększenia piersi?

Na początku konieczne jest wykonanie podstawowych badań przesiewowych, świadczących o zdrowiu pacjentki, takich jak morfologia, poziom cukru, czy krzepnięcie krwi (APTT, INR,  wskaźnik PT). W Polsce należy dwukrotnie wykonać badanie grupy krwi. Ponadto wykonuje się badanie USG piersi. Zależnie od charakteru zabiegu, lekarz może zlecić:

  • anty HBs,
  • HBs antygen,
  • anty- HCV,
  • kreatynina,
  • sód, potas, chlorki,
  • badanie EKG,
  • badanie RTG klatki piersiowej.

W dniu operacji powiększania biustu pacjentka zjawia się w klinice ze wszystkimi wynikami badań oraz listą przyjmowanych leków. Powinna być zupełnie na czczo. Nawet bez gumy do żucia, ponieważ powoduje ona zwiększenie ilości soku żołądkowego i zagraża zachłyśnięciu podczas intubacji. W dniu zabiegu może zapaść decyzja o niezakwalifikowaniu pacjentki z powodu nieprawidłowych wyników badań, bycia w trakcie infekcji, albo przez opryszczkę.

Jeśli wszystko będzie w porządku, pacjentka ponownie rozmawia z chirurgiem i podpisuje zgody na operację. Ważna jest także konsultacja z anestezjologiem. Operacja piersi zawsze odbywa się pod narkozą. Problemy w związku ze znieczuleniem zdarzają się bardzo rzadko i nie jest to powód do obaw.

Jak wygląda przebieg operacji powiększania biustu?

Na ciele pacjentki, w pozycji stojącej, zostaje narysowana mapa zabiegu. Pacjentka zostaje przewieziona na oddział i tam anestezjolog podaje jej znieczulenie. Podczas operacji chirurg nacina fałd podpiersiowy albo wykonuje nacięcie skóry wokół otoczki, aby następnie dostać się pod mięsień piersiowy i pod nim wytwarza kieszeń określaną mianem „loży”, w której docelowo ma znaleźć się implant. Miejsce to musi być na tyle małe, aby implant nie mógł się w przyszłości przemieścić. Czas zabiegu to ok. 1,5 godziny. Po całej procedurze pacjentka przez dwie godziny znajduje się na sali wybudzeniowej, pod opieką anestezjologa.

Po operacji powiększania piersi pacjentki zazwyczaj znajdują się pod opieką kliniki przez ok. dobę. Pierwszy posiłek pacjentka otrzymuje rano, następnego dnia po operacji, a czasem nawet tego samego dnia wieczorem. W miejscach nacięcia pacjentka ma założone opatrunki, a na nie otrzymuje ciasny, specjalistyczny biustonosz. Stabilizuje on implanty i zapobiega ich przemieszczaniu. Można go zdjąć do mycia dopiero po pierwszym tygodniu, kiedy następuje także ściągnięcie szwów, należy jednak nosić go w ciągu dnia i w nocy jeszcze przez miesiąc. Po ok. dwóch tygodniach od zabiegu powinna odbyc się rutynowa kontrola w poradni chirurgii plastycznej. Po tym czasie, przez kolejne 3 miesiące nie można nosić staników z fiszbinami. Ponadto najlepiej, aby w tym czasie nie uprawiać sportów, podczas seksu nie dotykać piersi, a także ich nie opalać.

Kobieta po operacji powiększania piersi
https://pixabay.com/

Jakie są przeciwskazania do operacji powiększania piersi?

Operacja powiększenia piersi nie może się odbyć, jeżeli stan zdrowia pacjentki na to nie pozwala. Już podczas konsultacji należy zgłosić lekarzowi wszystkie przebyte i zdiagnozowane choroby. Problemy zdrowotne utajone przez pacjentkę, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla niej samej. Mogą narazić ją na niepotrzebny stres i bardzo utrudnić operację lekarzowi prowadzącemu operację.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • Zaburzenia krzepnięcia krwi – nie jest przeciwskazaniem, jeśli pacjentka znajduje się pod stałą opieką hematologa i przyjmuje leki na stałę;
  • Miesiączka – w tym czasie organizm kobiety ma skłonność do krwawienia, ze względu na naturalne procesy hormonalne, zaburzające krzepnięcie krwi w całym organizmie;
  • Opryszczka – świadczy o osłabionej odporności organizmu;
  • Infekcja lub stan zapalny;
  • Choroby krążenia;
  • Problemy tarczycy (szczególnie nadczynność);
  • Choroba wieńcowa;
  • Choroby nowotworowe;
  • Schorzenia wątroby oraz nerek;
  • Ciąża oraz karmienie piersią.

Czy można karmić piersią po operacji powiększania biustu?

Zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia struktur piersi odpowiedzialnych za laktację. Jest to jednak obarczone ryzykiem minimalnym, tym bardziej jeśli zabieg wykona dobry chirurg z doświadczeniem. Karmienie piersią jest możliwe po operacji powiększania biustu. Nawet wówczas, gdy nacięcie wykonywane było w okolicy otoczki brodawki sutkowej. Nie ma też możliwości, aby wypełnienie implantu przedostało się do pokamu mamy karmiącej. Substancja wypełniająca implant nie ma możliwości przeniknąć do tkanek, a tym bardziej do krwiobiegu. Karmienie piersią po zabiegu powiększania piersi jest możliwe i zazwyczaj przebiega podobnie co u kobiet, które nie posiadają wszczepionych implantów.

Ile kosztuje powiększenie biustu w Polsce?

Na jakiej postawie określana jest cena operacji? Cena powiększania biustu uzależniona jest od kilku czynników, takich jak:

  • region Polski,
  • renoma placówki medycznej,
  • forma zabiegu.

Operacja powiększania biustu – cena, w różnych miastach w Polsce:

  • Warszawa 16 000 zł.
  • Szczecin 14 700 zł.
  • Wrocław 15 500 zł.
  • Łódź 16 500 zł.
  • Bydgoszcz 15 000 zł.
  • Poznań 15 200 zł.
  • Katowice 15 000 zł.
  • Częstochowa 14 000 zł.
  • Polanica-Zdrój 15 500 zł.

Koszt operacji powiększenia biustu zależy od metody, jaka zostanie uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Istnieje możliwość powiększenia piersi bez implantu, czyli przy użyciu tkanki tłuszczowej. Cena takiego zabiegu na chwilę obecną wynosi ok. 10 000 złotych. Augmentacja, czyli operacja powiększenia piersi  z wykorzystaniem implantu, jest droższa i średnio wynosi ok. 15 000 złotych (w zależności od placówki od 13 000 do nawet 23 000 złotych).

Operacje powiększenia biustu ceny

Cena operacji będzie uwarunkowana także od rodzaju wykorzystanych implantów. Zwykle do wyboru dostępne są implanty anatomiczne (w kształcie łezki) oraz okrągłe piersiowe. Nie bez znaczenia jest także producent implantów – najbardziej znane, a jednocześnie najdroższe są marki Mentor oraz Allergan, dalej tańsze Silimed. Ważniejsze jednak, aniżeli postać implantu, jest jego właściwe dopasowanie. Rozmiar wkładki (poza bardzo dużymi rozmiarami) nie ma wpływu na cenę.

Operacja powiększania biustu – cena za lipotransfer (lipofilling) w różnych miastach w Polsce:

  • Warszawa  8 000 zł;
  • Szczecin 5 500 zł;
  • Wrocław 6 500 zł;
  • Łódź 4 500 zł;
  • Bydgoszcz 7 000 zł;
  • Poznań 7 500 zł;
  • Katowice 7 500 zł.
Kobieta przed operacją powiekszania piersi
https://www.pexels.com

Lipofilling polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca dawczego pacjenta i przetransferowania jej m. in. do piersi w celu ich wymodelowania i powiększenia. Jest to jedna z najbardziej bezpiecznych metod w medycynie estetycznej.

Powiększanie piersi przy pomocy kwasu hialuronowego to koszt od 3 500 zł do 6 000 złotych.

Analizując kwestię ceny, należy także upewnić się, że uwzględniono już koszty okołooperacyjne:

  • niezbędne badania przed operacją,
  • konsultacja lekarska,
  • kontrola pooperacyjna
  • znieczulenie.

Czy można zrobić operacje powiększenia biustu na fundusz?

Operacje rekonstrukcji piersi mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli pacjentka posiada medyczne wskazania do wykonania operacji. Koszt zabiegu powiększania piersi może być częściowo lub w całości zwrócony przez NFZ, jeśli taka potrzeba zaistniała z powodu ciężkiej choroby (np. nowotworu) lub ze względu na tzw. zespół Polanda, czyli wadę wrodzoną, skutkujący niedorozwojem biustu.

Ile kosztuje powiększenie biustu w klinikach zza granicy?

Porównując ceny, łatwo dojść do wniosku, że bardziej opłaca się zabieg powiększania piersi w polskich miastach niż zagranicznych. Operacje powiększania biustu – cena w USA wynosi od 4 do nawet 12 tysięcy dolarów. Taniej niż w Polsce można wykonać zabieg jedynie w Czechach i Kalingradzie. W Czechach za powiększenie piersi można zapłacić zaledwie 2 000 euro, czyli ok. 8 000 złotych. W Kalingradzie cena nie przekroczy nawet 8 000 złotych. Planując jednak operację za granicą, trzeba w kosztach ująć także wizyty lekarskie u chirurga, co najmniej trzy, w tym pooperacyjne i kontrolne. Ważny jest także poziom kliniki oraz ich profesjonalność.

Warto stale mieć na uwadze, że najważniejsza nie jest cena operacji. Niezależnie od tego, ile kosztuje powiększenie biustu, podczas podejmowania decyzji należy kierować się przede wszystkim dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.