Zadban i wypielegnowane rośliny w czarnych doniczkach stoja na stole
Dom i ogród

Poznaj najłatwiejszą w pielęgnacji roślinę!

Róże z pewnością zaliczają się do najbardziej efektownych kwiatów. W kulturze głęboko zakorzeniły się jako symbol miłości, a w naszych ogrodach są przepiękną ozdobą. Okazuje się, że te wspaniałe kwiaty są naprawdę proste w pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach!

Róże uwielbiają słoneczne stanowiska

Aby cieszyć się naprawdę pięknymi kwiatami z swoim ogrodzie, należy zapewnić różom odpowiednie stanowisko. Kwiaty preferują ciepłe, nasłonecznione, a jednocześnie przewiewne przestrzenie. Najważniejsze pozostają jednak warunki glebowe. Podłoże powinno być lekkie i charakteryzować się dobrą przepuszczalnością. Najlepiej, jeśli bezpośrednio pod systemem korzeniowym znajdzie się dodatkowo gleba gliniasta, która sprzyja utrzymaniu wilgoci.

Róże sadzi się w dość głębokich dołkach, zapobiegając tym samym zawijaniu się ich korzeni. Po posadzeniu krzewu należy obficie podlać podłoże, ale w taki sposób, aby nie zamoczyć delikatnych kwiatów i liści. Przygotowując glebę, warto skorzystać z obornika.

Róże należy podlewać w chłodniejszych porach dnia

Krzewy róży wymagają dość obfitego podlewania (choć podłoże powinno pozostać jedynie wilgotne). Rośliny nie powinny być podlewane w wysokich temperaturach, ponieważ istnieje wówczas spore ryzyko, że woda dość szybko wyparuje i nie przedostanie się do ich rozbudowanego systemu korzeniowego. Dlatego najlepszym wyborem pozostają poranki i wieczory. Należy unikać zraszacza i węża ogrodowego – krzewy róży podlewa się tuż przy ziemi i warto do tego celu wykorzystać deszczówkę.

Róże potrzebują fosforu i potasu

Róże stanowią zazwyczaj swoiste oczko w głowie każdego właściciela ogrodu. Robimy bardzo wiele, aby cieszyć się jak najbardziej efektownymi kwiatami. Dlatego z pewnością nie zaszkodzi nawożenie krzewów. Najlepszy wybór stanowią preparaty odznaczające się obfitą dawką potasu i fosforu. Minerały te sprzyjają pojawieniu się pąków, a także wydłużają proces kwitnienia.

Na szczęście nawożenie róży nie jest pracochłonne. Na rynku dostępne są nawozy długodziałające, które wystarczy zaaplikować raz w sezonie, aby krzew korzystał z cennych minerałów przez cały rok.

Róże potrzebują przycinania

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki należy wykonywać przy różach jest ich coroczne przycinanie – najlepiej w marcu lub w kwietniu, gdy na krzewach pojawiają się już pąki. Przycinanie polega na usunięciu chorych i zmarzniętych pędów. Sekator powinien być skierowany delikatnie na skos, powyżej ustawionego na zewnątrz oczka, około 30 cm powyżej ziemi.

Uwaga na choroby róż!

Aby delektować się widokiem obficie kwitnących krzewów róży, należy jeszcze obserwować roślinę w poszukiwaniu objawów groźnych chorób, takich jak czarna plamistość, rdza czy szara pleśń. Więcej na temat symptomów poszczególnych chorób róż, a także metod ich zwalczania można przeczytać pod adresem:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/choroby-rozy

Wystarczy odrobina cierpliwości i terminowość w zabiegach pielęgnacyjnych, aby przekonać się, jak proste w pielęgnacji są róże i jak bardzo pozytywnie wpływają na wygląd całego ogrodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.