Problemy z pęcherzem podczas miesiączki
Choroby

Problemy z pęcherzem podczas miesiączki – jak je leczyć?

Wiele kobiet odczuwa różnego rodzaju dyskomfort przed i w czasie miesiączki. Część z tych dolegliwości ma przyczynę w zmianach poziomu hormonów związanych z cyklem miesiączkowym, ale niektóre mogą być spowodowane innymi czynnikami i wymagać leczenia. Jednym z częstych problemów jest ból pęcherza podczas okresu. Jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z tą dolegliwością poradzić?

Ból pęcherza moczowego podczas okresu – możliwe przyczyny

Problemy z pęcherzem podczas menstruacji nie należą do rzadkości. Częsty jest ból pęcherza podczas okresu oraz uczucie parcia na mocz. Nie zawsze ma to podłoże chorobowe – parcie na mocz tuż przed miesiączką w wielu przypadkach jest spowodowane tym, że gwałtownie spada wówczas poziom progesteronu, który sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Kiedy poziom tego hormonu obniża się, zgromadzona woda musi zostać wydalona, stąd zwiększona częstotliwość oddawania moczu i uczucie parcia na pęcherz. Inna przyczyna odczuwanego przed miesiączką i w jej trakcie dyskomfortu to pęcherz nadreaktywny. Dolegliwość ta może mieć wiele przyczyn i może wiązać się z problemem nietrzymania moczu, który w niektórych przypadkach występuje także przy zapaleniu pęcherza [1]. W czasie miesiączki organizm kobiety jest szczególnie wrażliwy, dochodzą też czynniki psychologiczne, które mogą zwiększać poziom stresu, a zatem także nadreaktywność pęcherza. Ból pęcherza podczas okresu może też powodować endometrioza. W rzadkich przypadkach (1-2 % chorych na endometriozę) jej ogniska znajdują się w układzie moczowym – w większości przypadków (81%) jest to pęcherz moczowy, rzadziej moczowody (15%), a w wyjątkowych przypadkach nerki (4%). W czasie miesiączki endometrioza pęcherza moczowegopowoduje objawy zbliżone do zapalenia pęcherza, które stanowi kolejny możliwy powód odczuwania dyskomfortu. Pojawia się wówczas ból w dole brzucha, parcie na mocz, częstomocz[3]. Zapalenie pęcherza moczowego powoduje też charakterystyczne objawy takie jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

Miesiączka a zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego podczas okresu jest bardziej prawdopodobne niż w innych dniach cyklu miesiączkowego choćby z tego względu na to, że organizm kobiety jest w tym czasie osłabiony, a co za tym idzie – bardziej podatny na infekcje. Z tego względu zaleca się szczególnie w tym czasie unikać czynników sprzyjających zakażeniom cewki moczowej i pęcherza, a więc na przykład ryzykownych kontaktów seksualnych (chodzi nie tylko o choroby przenoszone drogą płciową, ale także możliwość przeniesienia do dróg moczowych bakterii z okolic odbytu). Należy też odpowiednio dbać o higienę intymną, zarówno przy stosowaniu tamponów, jak i podmywaniu się.

Zapalenie pęcherza moczowego podczas okresu – jak je leczyć?

Zapalenie pęcherza moczowego w czasie miesiączki leczy się tak samo jak te występujące w innych dniach cyklu. Zazwyczaj na zapalenie pęcherza podaje się antybiotyk, zwykle przez 7 dni. Alternatywnie lub pomocniczo można zastosować, po konsultacji z lekarzem, lek Urosal, który nie jest antybiotykiem, ale dzięki wchodzącej w jego skład metenaminie ma działanie przeciwbakteryjne, a dodatkowo także przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Możliwie szybkie opanowanie infekcji jest ważne, ponieważ nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie pęcherza moczowego może przekształcić się w zapalenie górnych dróg moczowych i nerek. Dlatego wszystkie niepokojące objawy w czasie miesiączki warto skonsultować z lekarzem.

Jak radzić sobie przy problemach z pęcherzem moczowym w czasie miesiączki – domowe sposoby

Niezależnie od powodów odczuwania dyskomfortu ze strony pęcherza moczowego w czasie menstruacji i właściwego leczenia jest kilka godnych polecenia domowych sposobów, które złagodzą dolegliwości i mogą przyczynić się do profilaktyki zapalenia pęcherza. Przede wszystkim tuż przed miesiączką i w jej trakcie warto ograniczyć ilość spożycia napojów moczopędnych, takich jak kawa, herbata czy niektóre soki owocowe i warzywne. Nie należy natomiast ograniczać spożycia wody, ponieważ dzięki piciu odpowiedniej jej ilości oczyszczamy pęcherz z bakterii wywołujących stan zapalny. Przy tendencji do nawracającego zapalenia pęcherza warto też sięgnąć po sok z owoców żurawiny. To sprawdzony i skuteczny domowy sposób na zapobieganie zapaleniu układu moczowego, ponieważ żurawina ma właściwości zmniejszające zdolność przylegania bakterii do błony śluzowej dróg moczowych.

Bibliografia:

 

  1. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 01.12.2022
  2. Wojciech Pypno, Adam Gajda, Endometrioza narządów układu moczowego, Przegląd Urologiczny 2004/2 (24), data dostępu 01.12.2022.
  3. 3.Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie,https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 01.12.2022..
  4. 4. Violetta Skrzypulec-Plinta, Zakażenia cewki moczowej w okresie okołomenstruacyjnym, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/104939,zakazenia-cewki-moczowej-w-okresie-okolomenstruacyjnym, data dostępu 01.12.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł we współpracy z Urosal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.