Dziewczynka uczęszcza do przedszkola które ją rozwija
Bez kategorii

Przedszkole rozwijające Twoje dziecko

Dla wielu rodziców wybór przedszkola dla swojej pociechy, to jedna z pierwszych trudniejszych decyzji edukacyjnych, z którą będą musieli się zmierzyć. Ilość placówek jest praktycznie niezliczona, a ich programy coraz intensywniej rozbudowywane. Jak więc wybrać miejsce, które naprawdę wspiera rozwój dzieci, tworząc przy tym bezpieczną i pozytywną atmosferę do poznawania świata? Podpowiadamy!

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego przedszkola?

Metody aktywizujące stosowane przez przedszkole są równie ważne jak spełniane przez nie aspekty bezpieczeństwa, dobranie odpowiedniej aranżacji wnętrza czy zatrudnianie w nim profesjonalnej, wykwalifikowanej kadry. Wybierając przedszkole dla swojego malucha warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • zabezpieczenia mebli w pomieszczeniach
  • wygląd wnętrza budynku
  • rozkład dnia
  • przyjazny dla potrzeb najmłodszych jadłospis
  • podejście nauczycieli i nauczycielek
  • aspekty bezpieczeństwa ogólnego (monitoring, odbiór dzieci)
  • obecność w budynku lub jego okolicy przestrzeni zielonych i placów zabaw
  • podstawę programową
  • możliwość wcześniejszej adaptacji malucha
  • zajęcia dodatkowe i metody aktywizujące stosowane przez placówkę

Równie ważne dla wyboru miejsca, w którym dziecko spędzi czas aż do szkoły podstawowej, jest pierwsze wrażenie rodziców lub opiekunów. Atmosfera, która panuje w budynku, sposób, w jaki nauczyciele zwracają się do podopiecznych czy nawet metoda, którą wybiera Dyrekcja do rozmawiania o pieniądzach – to wszystko będzie miało wpływ na naszą kilkuletnią relację z przedszkolem. Po odwiedzinach w placówce koniecznie porozmawiajmy o wybranym miejscu z pociechą: Jak je odbiera? Czy wydaje się sympatyczne? Czy przypadły jej do gusty ciocie? Rozwój dziecka w dużym stopniu zależy od jego otoczenia, dlatego jak najbardziej zalecane jest wzięcie jego odczuć pod uwagę.

Przedszkolny program nauczania – zajęcia obowiązkowe

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że przedszkole to nie tylko gry, zabawy i piosenki, ale również opracowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej program, którego spełnienie każda placówka musi zapewnić swoim podopiecznym.

Podstawa programowa obowiązująca w przedszkolach koncentruje się przede wszystkim na wspieraniu czterech głównych obszarów rozwoju, które składają się na:

  • rozwój fizyczny
  • rozwój społeczny
  • rozwój emocjonalny
  • rozwój poznawczy

W praktyce około 1/5 zajęć w przedszkolach można nazwać zajęciami dydaktycznymi, pozostałe będą opierać się na rozwoju tak zwanych umiejętności miękkich – kontaktów interpersonalnych, kontroli emocji, poznawaniu siebie. Zazwyczaj Dyrekcja określa również mianem zajęć obowiązkowych znajdujące się w podstawie programowej przedszkola zajęcia dodatkowe, wśród których najczęściej wymienia się: rytmikę, gimnastykę rozwojową oraz język angielski. Warto podkreślić, że wszystkie zajęcia obowiązkowe są jednocześnie zajęciami bezpłatnymi. 

Jakie metody aktywizujące powinno stosować przedszkole idealne?

Sposób w jaki funkcjonuje nasze dziecko przez pierwsze lata swojego życia niejednokrotnie jest kluczowy dla jego postępowania w dorosłości. Warto zwrócić więc uwagę na metody aktywizujące w przedszkolu, aby mieć pewność, że rozwój malucha będzie nie tylko harmonijny, ale także pełny kreatywności otwartości oraz motywacji do refleksyjnego myślenia i samodzielnego działania.

Wśród najlepszych metod aktywizujących można wymienić: 

  1. Gry dydaktyczne – uczą nie tylko przestrzegania reguł, ale również twórczego myślenia, współpracy oraz planowania kolejnych etapów działania.
  2. Fabrykę Pomysłów – przez wielu z nas znaną również jako Burzę Mózgów. Pozwolenie na wyrażenie swojej opinii jest szczególnie ważne dla dziecięcego umysłu, który nie zawsze zostaje wysłuchany. Nie ma niczego lepszego dla rozwoju niż samodzielne szukanie rozwiązań otaczających dzieci problemów.
  3. Mapę mentalną –  to metoda wizualnego przedstawienia problemu lub zjawiska z wykorzystaniem rysunków, schematów, symboli czy zdjęć, pozwalająca na szybsze i bardziej kreatywne przyswajanie wiedzy przez maluchów.
  4. Planowanie przyszłości – czyli branie udziału w życiu społeczności przedszkolnej. Czynny udział w organizacji zbliżającego się Dnia Mamy czy nadchodzących urodzin kolegi z grupy ma zbawienny wpływ na budowanie się poczucia bezpieczeństwa i przynależności wśród dzieci.
  5. Dramę – istotą odgrywania scenek jest wczuwanie się w rolę, improwizacja, wzbogacanie wyobraźni i poszukiwanie należytych dla określonej sytuacji rozwiązań.

Wybór przedszkola, które będzie wspierało rozwój naszego dziecka oraz stosowało dobrze dobrane do jego umiejętności metody aktywizujące nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście, dzięki rosnącej świadomości potrzeb maluchów, świat edukacji coraz bardziej otwiera się na rozwiązania, które zapewnią najmłodszym to, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w trakcie podejmowania tak istotnej dla nich decyzji: możliwość poznawania siebie i czerpanie szczerej radości z nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.