Coraz więcej jest zainteresowanych pomocą terapeuty. Dostępne badania na temat zdrowia psychicznego pokazują, że zaburzenia psychiczne stały się największym wyzwaniem zdrowotnym w Europie XXI wieku. Również dane GUS wskazują, że problemy ze zdrowiem psychicznym może mieć nawet 6 milionów Polaków.
Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. Poszukując pomocy psychologicznej, należy pamiętać, że o powodzeniu terapii decyduje relacja, jaką nawiążemy z psychoterapeutą i dobór formy psychoterapii, która może wpłynąć na nasz indywidualny przypadek. W Polsce działa wiele ośrodków zarówno państwowych jak i prywatnych. W Krakowie znajduje się wiele ośrodków, w tym Centrum Dobrej Terapii
Jaką metodę psychoterapii wybrać? Oto krótki przegląd wybranych nurtów współczesnej psychoterapii.
Nurt poznawczo-behawioralny
Ta metoda psychoterapii zakłada, że myśli, emocje i działania człowieka wzajemnie na siebie oddziałują, tworząc wzorce zachowań. Takie utarte schematy nie zawsze są właściwe. Celem terapii jest zastąpienie zachowań dysfunkcyjnych, zachowaniami pożądanymi, które podniosą jakość życia pacjenta. Zazwyczaj jest to terapia krótkoterminowa, ukierunkowana na konkretny cel.
Nurt psychodynamiczny
Podejście psychodynamiczne zrodziło się z freudowskiej psychoanalizy i podobnie jak ona, zakłada, że źródłem obecnych problemów pacjenta są nieuświadomione potrzeby i konflikty wewnętrzne. Celem psychoterapeuty jest pomóc pacjentowi w dotarciu do ukrytych przyczyn cierpienia, które często mają swój początek w przeszłości. Terapia jest długoterminowa i trwa od kilku miesięcy do kilku lat.
Nurt humanistyczno-egzystencjalny
Ta forma psychoterapii wywodzi się z filozofii egzystencjalnej i zakłada, że każdy człowiek skonfrontuje się w swoim życiu z czterema pewnikami: wolnością i związaną z nią odpowiedzialnością, śmiercią, izolacją, brakiem sensu. Konfrontacja z tymi aksjomatami napełnia człowieka lękiem, znanym szerzej jako lęk egzystencjalny. Celem terapii humanistyczno-egzystencjalnej jest wzrost świadomości pacjenta wobec własnego “ja” i uwarunkowań jego indywidualnej sytuacji.
Nurt integracyjny
Podejście integracyjne oparte jest na założeniu, że wobec złożoności życia i związanych z nim problemów jedna tylko metoda psychoterapii może być niewystarczająca. Psychoterapeuci tego nurtu czerpiąc z wielu szkół i nurtów, dobierają formy psychoterapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.