Kobieta przed laptopem korzysta z psychoterapii online
Psychologia

Psycholog online. Czy warto decydować się na taką konsultację?

Psycholog to specjalista, który zajmuje się stanem psychicznym człowieka i pomaga w wychodzeniu z trudnych sytuacji oraz radzeniu sobie z codziennymi problemami. Jego działania zazwyczaj sprowadzone są do kilku spotkań, które służą rozwiązaniu konkretnego problemu i wsparciu pacjenta. Czy warto skorzystać z takich usług, dlaczego akurat w formie online i czego się po nich dokładnie spodziewać?

Czy warto udać się do psychologa?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: tak. W każdej sytuacji, która przerasta człowieka, powinien zdecydować się na konsultację z psychologiem, którego zadaniem będzie wsparcie w trudnej chwili. Dzięki temu przezwyciężenie kryzysu będzie łatwiejsze i zajmie mniej czasu, a samopoczucie znacznie szybciej wróci do równowagi.

Jakie sytuacje mogą być tymi, które wymagają konsultacji z psychologiem?

Dla każdego z nas trudną sytuacją jest coś zupełnie innego, dlatego do tego pytania należy podchodzić bardzo indywidualnie. Jest jednak szereg sytuacji, które potencjalnie mogą być uznane za skłaniające do konsultacji psychologicznych.

Wyróżniamy wśród nich między innymi śmierć bliskiej osoby oraz poważną chorobę własną lub członka rodziny. Kolejne sytuacje, które zasługują na szczególną uwagę, to różnego rodzaju kryzysy w związku i konflikty z bliskimi, w tym również z dziećmi, a także konflikty w grupie społecznej, rówieśniczej czy w pracy. Osoby, które powinny zastanowić się nad konsultacją, to również ludzie żyjący w ciągłym stresie i biegu, mający nadmierną ilość obowiązków czy też obserwujący u siebie długotrwały spadek nastroju, lęk czy nerwowość.

Dlaczego warto wybrać konsultacje online?

Psycholog, niezależnie od tego, czy siedzi z nami w tym samym pokoju, czy jest w innym kraju i rozmawia za pośrednictwem komputera, jest wyposażony w te same narzędzia diagnostyczne, a także techniki udzielania pomocy i wsparcia. Dlatego też spotkania online są równoważne z tymi, jakie można odbyć w gabinecie. Dodatkowo mają jednak szereg zalet, na przykład:

  • nie wymagają dojazdu do kliniki, czekania w korkach i poczekalni,
  • nikt poza pacjentem nie musi wiedzieć o jego konsultacjach, nie zostanie rozpoznany w klinice,
  • odbywają się w dowolnym miejscu, nawet gdy pacjent jest za granicą,
  • są wygodniejsze, bardziej komfortowe i zapewniają poczucie bezpieczeństwa we własnym domu.

Czego można spodziewać się po konsultacjach psychologicznych online?

Przede wszystkim zadaniem psychologa jest rozpoznanie, jakich problemów doświadcza pacjent. Jeśli jest to konieczne, stosuje on obszerne testy psychologiczne, jeśli nie – swoją diagnozę opiera na szerokim wywiadzie i informacjach udzielonych mu przez pacjenta. Gdyby w trakcie diagnozy okazały się niezbędne dodatkowe badania, dłuższa psychoterapia albo wizyta u psychiatry, z pewnością także o tym powiadomi.

Jeśli jednak wystarcza doraźna pomoc podczas kilku sesji z psychologiem, specjalista przeprowadzi je, aby omówić dogłębnie problem i jego przyczyny. Pomoże w pokonaniu trudności, w tym w podjęciu trudnych decyzji życiowych, co jest możliwe, ponieważ potrafi przeprowadzić dogłębną analizę problemu. Jest też osobą niezaangażowaną emocjonalnie, może więc trzeźwo ocenić sytuację. Psycholog ma także za zadanie wspomóc pacjenta w przezwyciężeniu kryzysu życiowego, który u niego występuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.