Wsparcia psychoterapeuty potrzebuje coraz więcej osób. Niełatwo zrozumieć własne emocje w świecie wyidealizowanym przez social media, nieustannej presji społecznej i osamotnienia. Wszystko to zaburza równowagę emocjonalną. Samodzielne pokonanie problemów nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza gdy osoby z otoczenia uznają zaburzenia natury psychicznej za rodzaj fanaberii czy objaw niewdzięczności za to, co się ma. W takich warunkach terapia w gabinecie może nie być możliwa. Wówczas warto rozważyć psychoterapię online.
Czy sięgnięcie po pomoc psychologa to powód do wstydu?
Jak wynika z badań EZOP II przeprowadzonych w latach 2017-2020 niemal co piąty Polak ma niechętny stosunek do osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej. Dystans i niezrozumienie powiększa się z roku na rok. W świetle tych danych przestaje dziwić fakt, że aż 18,3% Polaków w razie wystąpienia problemów psychicznych zamiast z pomocy psychologa, korzysta ze wsparcia przyjaciół lub kogoś z rodziny.
Nie jest również zaskakujące, że wiele osób wstydzi się rozpocząć psychoterapię w czasie, gdy bardzo tego potrzebuje. Decyduje się zostać sam na sam z własnymi problemami, licząc, że te przeminą samoistnie tak jak nieleczony katar. Niestety, najczęściej zaburzenia natury psychiczne narastają, a niepozorny katar okazuje się zapaleniem płuc.
Dla osób, które wstydzą się lub boją udać do gabinetu terapeutycznego rozwiązaniem jest psychoterapia online. Sesje, które odbywają się w bezpiecznych czterech kątach własnego mieszkania, są bardziej komfortowe, dają większe poczucie prywatności i, co ciekawe, często okazują się skuteczniejsze niż sesje w gabinecie.
Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii przez internet?
Sesje psychologiczne przez internet to przede wszystkim rozwiązanie, które gwarantuje dyskrecję. Aby nie narażać się na ostracyzm społeczny czy nieprzychylne spojrzenia bliskich warto umówić się na wideokonferencję albo sesję w formie czatu, czy korespondencji e-mail. Nie ryzykujesz wówczas, że opuszczając gabinet terapeuty, spotkasz przyjaciela, członka rodziny czy znajomego z pracy. Nie będziesz na żadnym etapie tłumaczyć się z powodów, dla których sięgasz po pomoc specjalisty. To pozwoli ci skupić się na rozwiązywaniu problemów i próbie zrozumienia własnych emocji.
Niewątpliwą zaletą sesji online jest możliwość umówienia spotkania nie tylko w porach, w których otwarty jest gabinet. Terapia w formie czatu i wideokonferencji może się odbyć nawet w sobotę i niedzielę, a w formie korespondencji e-mail o każdej porze doby – zawsze wtedy, gdy zdecydujesz się napisać lub odczytać wiadomość. To rozwiązanie z pewnością spotka się z uznaniem osób, z napiętym grafikiem, nienormowanym czasem pracy czy często podróżujących. Aby rozpocząć i kontynuować sesje e-mail wystarczy dostęp do internetu. Nie ma znaczenia twoje aktualne miejsce pobytu.
Nie tylko osoby zabiegane mogą mieć trudność ze skorzystaniem z pomocy terapeuty w gabinecie. Mieszkańcy wsi, opiekunowie obłożnie chorych członków rodziny, rodzice małych dzieci, a także osoby z niepełnosprawnością natury fizycznej – wszyscy oni zmagają się z wyzwaniem ograniczonej mobilności. Mimo że mogą potrzebować wsparcia psychologa, nie mogą z niego skorzystać. Rozwiązaniem jest terapia przez internet. Jej skuteczność nie odbiega od tej prowadzonej w gabinecie, a jest przy tym tańsza o około 10%. To szczególnie ważne w przypadku osób, których problemy wynikają z ekonomicznego niedostatku czy nagłej utraty źródła utrzymania.
Czy terapia online jest skuteczna?
Mimo wielu zalet terapii online wątpliwości może budzić jej skuteczność. Nic w tym dziwnego – wielu psychologów było początkowo sceptycznie nastawionych względem nich. Do czasu! Przełom przyniosły badania na Uniwersytecie w Zurychu. 62 osoby zmagające się z depresją podzielono na dwie grupy: pacjentów leczonych w gabinecie i przez internet. Po upływie trzech miesięcy od zakończenia terapii 57% osób leczonych online nie chorowało już na depresję. W grupie, której sesje odbywały się w gabinecie, podobne rezultaty odnotowano natomiast u 47% pacjentów.
Skąd takie rezultaty? Podczas terapii online pacjent przebywa w otoczeniu własnego domu. Czuje się komfortowo i bezpiecznie. Dzięki temu skupia się wyłącznie na procesie terapeutycznym i rozwiązywaniu problemów.