Kobieta przed rekonstrukcją piersi
Choroby

Rekonstrukcja piersi – co powinnaś o niej wiedzieć?

Kiedy nowotwór piersi dopada kobietę, jednym ze sposobów leczenia będzie mastektomia. Dla wielu pań amputacja piersi jest tematem trudnym i bolesnym. Dlatego po wyzdrowieniu często, jako element dochodzenia do siebie po chorobie, decydują się na rekonstrukcje piersi. Jakie są metody rekonstrukcji piersi? W jakich przypadkach. Oprócz zachorowania na nowotwór wykonuje się tego typu operacje? Przeczytaj!

Jakie są wskazania do rekonstrukcji piersi?

Jeśli mowa o rekonstrukcji piersi, to pierwszym skojarzeniem jest operacja polegająca na odtworzeniu piersi, którą kobieta straciła w wyniku zachorowania na nowotwór. Obecne zalecenia w kontekście leczenia raka piersi wskazują na to, aby w procesie leczenia raka starać się wykonać jak najwięcej operacji oszczędzających pierś. Leczenie oszczędzające nowotworu piersi polega na usunięciu guza z odpowiednim marginesem tkanki. Jednakże w pewnych przypadkach amputacja piersi jest jedyną metodą, która umożliwia powrót do zdrowia, a rekonstrukcja będzie następstwem leczenia. Ale nowotwór piersi to nie jedyne wskazanie do rekonstrukcji. Wykonuje się ją również z powodu niedorozwoju piersi lub w wyniku pochorobowych, lub pooperacyjnych zniekształceń piersi.

Metody rekonstrukcji piersi

Obecne techniki operacyjne dają szereg rozwiązań umożliwiających rekonstrukcję piersi – w zależności od preferencji za pomocą implantu, ekspanderoprotezy lub własnych tkanek. Jedną z najpopularniejszych technik jest rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą. To zabieg, który pozwala odtworzyć pierś podczas jednej operacji. Podczas zabiegu wprowadza się implant, który na początku służy, jako ekspander, a w momencie jak uzyska określoną wielkość, staje się po prostu docelową protezą. Kolejną metodą jest rekonstrukcja piersi ekspanderem wymienianym na klasyczny implant (w tym przypadku konieczna jest kolejna operacja, podczas której wprowadza się implant silikonowy). Inną możliwością jest rekonstrukcja piersi tkankami własnymi (płatem TRAM lub LD). Ta skomplikowana nazwa to nic innego jak odtworzenie piersi za pomocą płatu własnego z pleców lub brzucha pacjentki. Dzięki tej technice rezultat operacji jest naturalny. Podobnie jak w przypadku rekonstrukcji piersi własnym tłuszczem. To zabieg, który proponuje się pacjentkom, które nie chcą korzystać z implantów silikonowych, zamiast tego wolą naturalne wypełnienie. Zabieg polega na wprowadzeniu w miejscu piersi tkanki tłuszczowej wzbogaconej o komórki macierzyste (dla zwiększenia przeżywalności komórek tłuszczowych). Co ciekawe, oprócz nadania odpowiedniego kształtu piersi mieszanka tłuszczu z komórkami macierzystymi pozytywnie wpływa na kondycję skóry (odżywia ją i regeneruje), co jest znaczące dla kobiet po radioterapii i chemioterapii.

Profilaktyczna mastektomia a rekonstrukcja piersi

Niektóre z pań, po odkryciu ryzyka pojawienia się nowotworu piersi (mutacja genu BRCA1, BRCA2 lub pozytywny wywiad onkologiczny w rodzinie) decydują się na profilaktyczną mastektomię. Podczas takiej operacji usuwa się gruczoł, który może zagrażać pojawieniu się nowotworu i jednocześnie wykonuje się natychmiastową rekonstrukcję (najczęściej ekspander wymieniany na implant lub ekspanderoprotezę). Do zabezpieczenia implantu można zastosować również specjalną siatkę. Profilaktyczna mastektomia to operacja, którą wykonuje się, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.