Kobieta na spacerze ma w uszah aparat słuchowy
Choroby

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe mogą pomóc osobom, które straciły część słuchu. Dostępne są różne rodzaje aparatów słuchowych, które odpowiadają różnym potrzebom i preferencjom.

Czym jest aparat słuchowy?

Utrata słuchu może wystąpić z powodu uszkodzenia lub utraty małych komórek czuciowych w uchu wewnętrznym. Ich przyczynami mogą być starzenie się, wrodzone nieprawidłowości lub uraz. Aparaty słuchowe to małe urządzenia elektroniczne, które znajdują się za uchem lub wewnątrz ucha. Wzmacnia dźwięki, co ułatwia słyszenie.

Rodzaje aparatów słuchowych

Istnieje 5 głównych typów aparatów słuchowych. Są one zróżnicowane w zależności od tego, jaka część aparatu słuchowego znajduje się w uchu lub przewodzie słuchowym, a jaka jest na zewnątrz. Aparaty słuchowe można też podzielić na cyfrowe i analogowe.

Aparaty słuchowe cyfrowe i analogowe

Cyfrowe aparaty słuchowe przekształcają fale dźwiękowe w sygnały cyfrowe i wytwarzają dokładną duplikację dźwięku. Do analizy dźwięku używają chipa komputerowego. Cyfrowe aparaty słuchowe pozwalają łatwiej słyszeć bardziej złożone dźwięki z hałasem w tle. Większość stosowanych dzisiaj aparatów słuchowych to aparaty cyfrowe. 

Sprawdź aparaty słuchowe dostępne na stronie Świata Słuchu https://www.swiatsluchu24.pl/aparaty-sluchowe/ i wybierz idealny dla siebie.

Analogowe aparaty słuchowe po prostu zwiększają głośność fali dźwiękowej. Wzmacniają wszystkie dźwięki w jednakowym stopniu, co może utrudniać ich rozróżnianie. Analogowe aparaty słuchowe mogą mieć różne ustawienia dla cichego lub głośnego otoczenia.

Zauszne

Twardy plastikowy futerał zawierający elektronikę znajduje się za uchem, a mały przewód łączy go z wkładką uszną, pasującą do ucha zewnętrznego. Aparaty słuchowe zauszne są odpowiednie dla osób w każdym wieku z lekkim lub głębokim ubytkiem słuchu. Jednak dla niektórych osób mogą wydawać się zbyt nieporęczne.

Mini zauszne

Mała wąska rurka wymaga włożenia do kanału słuchowego, ale ten pozostaje częściowo otwarty. Ten rodzaj aparatu słuchowego jest odpowiedni dla osób, które mają problem z gromadzącą się woskowiną.

Douszne

Są całkowicie umieszczone wewnątrz ucha zewnętrznego. Cała elektronika znajduje się w małej obudowie w małżowinie. Aparaty słuchowe douszne są odpowiednie dla osób z lekkim i ciężkim ubytkiem słuchu. Nie są jednak odpowiednie dla małych dzieci, ponieważ formy muszą być wymieniane w miarę wzrostu ucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.