Jeśli myślisz o założeniu rodziny i posiadaniu dziecka musisz do tego odpowiednio przygotować swoje ciało i głowę. Nie chodzi tu wyłącznie o odpowiednią dietę, suplementację czy odpoczynek, ale również wiedzę na temat ciąży i porodu. Nie ma oczywiście dwóch takich samych porodów i należy pamiętać o tym, że są różne sposoby przyjścia na świat dziecka. Jakie są zatem najpowszechniejsze rodzaje porodów?
Poród siłami natury
Zwany również naturalnym jest najbardziej fizjologiczną i najbezpieczniejszą formą porodu. Polega na tym, że dzięki skurczom macicy, dziecko wydostaje się na świat przez kanał rodny. Największą zaletą tej metody jest szybka regeneracja organizmu kobiety i kolonizacja organizmu malucha pożytecznymi drobnoustrojami, właśnie w czasie przechodzenia przez kanał rodny. Plusów jest oczywiście dużo więcej, należy jednak być świadomym, że nie każda kobieta może i chce rodzić w ten sposób.
Poród w wodzie
Jest to odmiana porodu siłami natury. Ciężarna w trakcie porodu znajduje się w specjalnej wannie, a jej ciało jest zanurzone w wodzie, która ma właściwości relaksacyjne. Ten sposób może również w pewnym stopniu zniwelować dolegliwości bólowe związane ze skurczami. Poród w wodzie jest też bardzo korzystny dla dziecka i mniej traumatyczny. Metoda nie jest jednak przeznaczona dla pań, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, przewlekłe choroby skóry, choroby układu krążenia oraz jakiekolwiek nieprawidłowości i powikłania związane z samą ciążą.
Cesarskie cięcie
Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy poród naturalny nie jest możliwy lub stanowi zagrożenie dla ciężarnej i dziecka. Wówczas lekarze decydują o wykonaniu cięcia cesarskiego. Jest to zabieg operacyjny wykonywany pod znieczuleniem, podczas którego kobiecie przecina się kolejno powłoki brzuszne oraz macicę, by następnie wyjąć z niej dziecko. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że podczas trwania porodu siłami natury, lekarze decydują się na wykonanie cesarki ze względu na pojawiające się komplikacje. Zabieg jest niestety obarczony możliwymi powikłaniami. Kobieta po takim sposobie porodu często dłużej też dochodzi do siebie niż po porodzie naturalnym.
Poród domowy
Również jest to odmiana porodu drogami natury. Akcja porodowa odbywa się wówczas w domu, czyli miejscu, gdzie kobieta czuje się najbezpieczniej i najbardziej komfortowo. Towarzyszyć musi jej doświadczona położna. Specjaliści uważają, że ten sposób porodu jest obarczony dużym ryzykiem. W przypadku poważnych powikłań tracony jest bowiem na transport kobiety do szpitala. Bardzo ważne jest, aby przed zdecydowaniem się na tego typu metodę, uzgodnić swoją decyzję z lekarzem i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.
Poród lotosowy
Jest to poród drogami natury, jednak bez przecinania pępowiny po urodzeniu dziecka. W tym przypadku czeka się, aż samoistnie ona odpadnie, co zwykle następuje po kilku dniach. Specjaliści odradzają jednak tą metodę, ponieważ może wiązać się chociażby z groźnym zakażeniem. Ponadto prawo w Polsce nakazuje szpitalom utylizację popłodu, czyli m.in. łożyska.
Źródło: Wimin – naturalne suplementy dla kobiet planujących ciążę