niebieskie rolki
Ruch

Rodzaje rolek – jakie rolki kupić?

Jazda na rolkach ma wiele korzyści zdrowotnych, a przy okazji sprawia wiele radości i przyjemności. Aby tak było – niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu. Rodzaj rolek zależny jest od rodzaju jazdy jaką planujesz praktykować. Osoby zaawansowane zwykle potrafią określić swoje potrzeby, jednak jaki typ wybrać zaczynając swoją przygodę z tym sportem?

Najpopularniejsze modele – regulowane i do jazdy rekreacyjnej

Modele regulowane zdecydowanie odpowiadają na potrzeby najmłodszych, którzy nieustannie rosną. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi rozwiązują one problem stale zwiększającego się rozmiaru stopy i tym samym zmniejszają koszty związane z ciągłym kupowaniem nowego sprzętu.

Najchętniej wybierane wśród modeli dla dorosłych są rolki do jazdy rekreacyjnej. To najprostsze rozwiązanie, które pozwala w pełni cieszyć się jazdą. Wykorzystasz je do spokojnej jazdy po okolicy, przemierzania krótkich dystansów, a nawet do podstawowego fitnessu. Do bardziej wymagającej aktywności poleca się profesjonalne rolki fitness, które są przystosowane do jazdy na długich dystansach. Co odróżnia je od klasycznych modeli? Szybsze łożyska, większe kółka generujące lepsze prędkości oraz ogólne niższa waga. Rolki fitness posiadają bardzo komfortową konstrukcję oraz dobrą wentylację powietrza, przystosowaną do długotrwałych treningów.

Dużą popularnością cieszą się również rolki uliczne. To nowe wersje, których budowa przystosowana jest do wykonywania skoków, akrobacji czy innych tricków. Krótsza płoza poprawia skrętność, a większe koła pozwalają rozwijać znaczne prędkości. Co ciekawe, rolki uliczne zwykle nie posiadają zamontowanego hamulca, który jednak dołączony jest do zestawu z możliwością samodzielnego montażu.

Rolki do zadań specjalnych

Wśród najszybszych wersji opartych na zaawansowanej technologii zdecydowanie wyróżniają się rolki wyścigowe idealne do zawodów i fitnessu. Słyszałeś kiedyś o hokeju na rolkach? Otóż okazuje się, że to świetny sport dla ludzi w każdym wieku. Rolki do hokeja wyglądem i budową zbliżone są do łyżew – but wykonuje się ze skóry oraz kilku materiałów wzmacniających, dzięki temu zamiana łyżew na rolki jest praktycznie nieodczuwalna. Rolki figurowe są podobne do hokejowych. Służą do tańca i akrobacji popularnych również w łyżwiarstwie figurowym. Specjalna aluminiowa płoza i odpowiednie ułożenie kół przekładają się na większą zwrotność i wytrzymałość.

Jeśli jesteś laikiem w kwestii jazdy na rolkach – rekreacyjne będą idealnym pierwszym wyborem. W przypadku, gdy nabrałeś nieco doświadczenia, zastanów się, w którym kierunku chciałbyś podążać oraz jaka dyscyplina interesuje Cię najbardziej i postaw na bardziej profesjonalne modele. Wybór jest naprawdę szeroki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.