Kobieta z rozstępami na brzuchu.
Uroda

Rozstępy – czym są rozstępy i jak powstają? Najczęstszych przyczyn rozstępów i zapobieganie

Rozstępy to zmora wielu kobiet. Każda z nas pragnie mieć gładką i piękną skórę, wolną od wszelkich niedoskonałości. Jak o nią zadbać, aby nasze ciało było jędrne i sprężyste? Rozstępy mają różnorodne przyczyny i dotyczą sporej liczby osób. Również mężczyźni muszą się borykać z problemem tego rodzaju blizn na swoim ciele. Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów? I czym w ogóle są rozstępy?

Rozstępy

Preparaty działają skutecznie i pozwalają na nowo cieszyć się z gładkiej skóry. Co ciekawe, rozstępy są pewnym rodzajem blizn, które występują pod postacią równoległych pasm na powierzchni skóry. Pojawiają się wskutek gwałtownego rozciągania skóry, poza jej granice elastyczności. To z kolei wpływa na przerwanie sieci włókien kolagenowych i elastynowych, jakie tworzą strukturę skóry.

Wyróżniamy następujące fazy powstawania rozstępów:

  • faza zapalna – trwa około pół roku. Skóra szczypie, swędzi i pęka pod wpływem napięcia. Zmiany na skórze w tym przypadku są czerwone i obrzęknięte.
  • faza zanikowa – to etap, gdzie rozstępy stają się blade. Na skórze wyczuwalne są ubytki i wgłębienia.

Zazwyczaj rozstępy są zauważalne na skórze pleców, ramion, brzucha, pośladków czy ud. Osoby intensywnie uprawiające sporty siłowe najczęściej borykają się ze zmianami na klatce piersiowej, wewnętrznej stronie ud i wewnętrznej stronie ramion.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Warto zauważyć, że całkowite usunięcie rozstępów jest w zasadzie niemożliwe. Pielęgnacja w domu i zabiegi kosmetyczne zmniejszą widoczność zmian skórnych, ale całkowicie się ich nie pozbędą. Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, która pozwoli zapobiegać problemom z rozstępami. Przede wszystkim pamiętajmy o kontrolowaniu masy ciała, gdyż duży przyrost wagi wpływa na kondycję skóry. Kolejną kwestią jest zdrowa dieta i regularne nawadnianie organizmu. Dobrze zbilansowane menu powinno składać  się ze sporej dawki witamin, jakie dają owoce i warzywa. Niezwykle istotne jest to, aby nawilżać skórę także od wewnątrz, pijąc każdego dnia przynajmniej 2 litry wody.

Pomocna w zapobieganiu rozstępów jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Regularne złuszczanie, nawilżanie i natłuszczanie poprawia elastyczność i ukrwienie. Nie bez znaczenia jest regularna aktywność fizyczna, która poprawia napięcie skóry i utrzymuje organizm w dobrej kondycji. Kobiety w ciąży, szczególnie narażone na rozstępy, mogą wybrać lekkie sporty, tj. pilates, gimnastyka, aqua aerobik czy pływanie (po konsultacji z lekarzem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.