Mężczyzna siedzący na fotelu z laptopem na kolanach
Choroby

Sen i efektywność pracy. 4 fakty, o których możesz nie wiedzieć

Profesjonalne podejście do wykonywanej pracy zawodowej przejawia się nie tylko w sumiennej realizacji obowiązków czy w doborze właściwego dress code’u, ale przede wszystkim… w wysypianiu się. O wszystkich zależnościach między snem a efektywnością w pracy dowiesz się w niniejszym artykule. Przy okazji poznasz też najlepsze sposoby na to, jak poprawić jakość swojego snu.

1. Błędy nieprzespanej nocy

Każdemu z nas w pracy może się przytrafić gorszy dzień. Jednak pomyłki i wpadki zdarzają się częściej osobom przesypiającym niewystarczającą ilość godzin w ciągu nocy. Jak podaje Sleep Foundation, niemal co drugi człowiek z zaburzeniami snu wykazuje tendencję do popełniania błędów w pracy lub do zgłaszania nieobecności. W przypadku osób utrzymujących właściwą higienę snu odsetek ten maleje do 15%.

2. Dotrzymywanie terminów a sen

Niedobory snu sprawiają, że wykonanie pozornie prostych zadań, w normalnej sytuacji zajmujących niewiele czasu, przeobraża się w czasochłonne zlecenie. Dowodzi tego badanie przeprowadzone w 2010 roku na grupie ponad 4000 pracowników amerykańskich korporacji. Wśród uczestników obserwacji znalazły się osoby cierpiące na bezsenność, z zaburzeniami snu oraz takie, które wysypiały się bez żadnych problemów. Naukowcy rejestrowali, m.in., jak sen wpływa na wydajność w pracy. Okazało się, że w przeciwieństwie do pracowników wysypiających się, osoby z bezsennością lub niewystarczającą ilością snu doświadczyły największych strat wydajności, spędzając prawie trzy razy więcej czasu na samym zarządzaniu czasem, a ponad dwa razy więcej czasu zajmowały im zadania umysłowe i interpersonalne. Obserwacja ta wykazała również, że niedobór snu odpowiada za słabszą zdolność do podejmowania decyzji, gorszą motywację do pracy oraz trudności w skoncentrowaniu się.

3. Nastrój do kłótni, ale niekoniecznie do pracy

Wystarczy jedna nieprzespana noc, abyśmy w pracy stali się mniej mili dla swoich współpracowników i łatwiej popadali z nimi w konflikty. Jak wyjaśnia Laura Giurge z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, zmęczenie po zarwanej nocy przekłada się na słabszą zdolność do samokontroli i nieprzemyślane zachowania podejmowane pod wpływem impulsów – może to być powiedzenie koledze z biura o jednego słowa za dużo, a może to być wcześniejsze wyjście z pracy bez poinformowania o tym szefa. Giurge dodaje, że przy utrzymującej się deprywacji snu, nieetyczne zachowania w pracy mogą być trudne do wyeliminowania.

4. Krótszy sen, dłużej na chorobowym

Organizm pozbawiony wystarczającej ilości snu jest bardziej podatny na choroby i infekcje. Zbyt krótki sen powoduje znaczący wzrost poziomu stężenia kortyzolu we krwi, który jest hormonem stresu. W konsekwencji zostaje zaburzona produkcja leukocytów, odpowiedzialnych za ochronę organizmu przed patogenami. Im więcej nocy pozbawiamy się dostatecznej ilości snu, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo przeziębienia się.

Jak poprawić jakość snu?

  • Warto chodzić spać o regularnych porach, przyzwyczajając swój organizm do aktywności w ciągu dnia, a do spoczynku po zapadnięciu zmroku. Rutyna w kwestii kładzenia się do łóżka o konkretnej godzinie pomoże ustabilizować działanie Twojego wewnętrznego zegara biologicznego.
  • Długość snu może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji, ale na ogół w przypadku osoby dorosłej sen nie powinien trwać krócej niż siedem godzin i nie dłużej niż dziewięć godzin.
  • Należy ograniczyć ilość przyjmowanej kofeiny, nikotyny i alkoholu oraz zmienić porę dnia, kiedy konsumujemy te używki. Alkohol i nikotyna przyczyniają się do mimowolnych przebudzeń w nocy, z kolei kofeina utrudnia zaśnięcie. Jest ona aktywna w organizmie nawet przez siedem godzin od chwili jej spożycia.
  • Warto zadbać o stworzenie w sypialni środowiska sprzyjającego wypoczynkowi. W pomieszczeniu nie powinny się znajdować urządzenia elektroniczne, które rozpraszają uwagę i utrudniają wyciszenie. W sypialni nie powinno być miejsca na telewizor, a zegar powinien być powieszony lub postawiony w miejscu, gdzie nie widzimy go podczas kładzenia się spać. Zadbajmy także o odpowiednie zaciemnienie sypialni, w czym pomogą ciężkie zasłony.
  • Dopełnieniem starań w uzyskaniu jakościowego snu jest zakup odpowiedniego materaca do łóżka. Do popularnych rozwiązań należą materace kieszeniowe i multipocket. Są one wypełnione sprężynami, z których każda znajduje się w osobnej kieszonce. Tym samym każda sprężyna pracuje indywidualnie, zapewniając lepsze dopasowanie do unikalnych warunków ciała użytkownika. Różnica w przypadku obu wymienionych rodzajów materacy polega na mniejszej średnicy sprężyn w materacu multipocket – dzięki temu sprężyn jest tutaj więcej, a to przekłada się na większy komfort snu. Alternatywą dla materacy sprężynowych są materace piankowe, spośród których ciekawą propozycją są materace wypełnione pianką memory – robi się ona miękka wtedy, gdy styka się z ludzkim ciałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.