Wiosna i lato sprzyjają staraniom o lepszą formę, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i wizualnych. W związku z tym nie tylko chętniej zabieramy się do diety i aktywności fizycznej, ale również częściej sięgamy po pomocną suplementację. O białku czy kreatynie wie wiele osób, jednak pomocnym w odchudzaniu specyfikiem może się okazać również berberyna. Co warto o niej wiedzieć i jak wpływa na ludzki organizm?
Czym jest berberyna?
Berberyna pozyskiwana jest przede wszystkim z krzewu o nazwie berberys. Z jego poszczególnych części można wyizolować substancję, którą potem wykorzystuje się w produkcji suplementów diety. Ma dość szeroki wpływ na organizm, jednak niewątpliwie jest to wpływ pozytywny. Na co możemy liczyć dzięki berberynie?
- Na regulację poziomu cukru w organizmie. Dzięki działaniu berberyny łatwiej utrzymać poziom optymalny.
- Na jej pozytywny wpływ na wzrok. Wszystko dzięki zawartości luteiny i związków antocyjanowych, które na ten narząd wpływają wyjątkowo korzystnie.
- Na łagodne obniżanie ciśnienia krwi, co może się przełożyć na lepsze samopoczucie.
- Na optymalizację poziomu cholesterolu we krwi. Dotyczy zwłaszcza poziomu tzw. złego cholesterolu, który należy zwalczać w celu zapobiegania schorzeniom, które może wywoływać.
- Na istotne dla organizmy działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Może się to przekładać na zmniejszenie częstotliwości różnego rodzaju infekcji, które pojawiają się w organizmie.
- Na ważne dla organizmu działanie antyoksydacyjne. Ma to również silny związek z aktywnym zwalczaniem wolnych rodników, które są dla ludzkiego zdrowia niebezpieczne.
Berberyna na odchudzanie – czy naprawdę działa?
Berberyna często traktowana jest jak typowy suplement na odchudzanie. To nie do końca prawda, ponieważ – zgodnie z powyższymi informacjami – obserwujemy jej dużo szerszy wpływ na ludzki organizm. Warto ją brać choćby dla niego. Nie zmienia to jednak faktu, że berberyna może przynosić pozytywne efekty również tym osobom, które są w procesie redukcji masy ciała. Dlaczego to możliwe?
Komórki, z których powstaje tkanka tłuszczowa, w specyficzny sposób się różnicują. Następstwem tego procesu jest to, co dostrzegamy na naszym ciele – dodatkowa warstwa tkanki tłuszczowej. Jej wielkość jest oczywiście zależna od podaży kalorii, jaką zapewniamy organizmowi. Jednak przy stosowaniu berberyny, proces różnicowania tych komórek, jest po części wyhamowywany. Dzięki temu nieco trudniej o przybranie dodatkowych kilogramów. Niezwykle ważny jest również metabolizm, dzięki któremu proces redukcji tkanki tłuszczowej może być znacznie szybszy i bardziej efektywny. Działanie berberyny przyspiesza funkcje metaboliczne organizmu, dzięki czemu łatwiej o schudnięcie.
Nie należy jednak traktować berberyny jako leku na otyłość, czy cudownego środka odchudzającego. To rewelacyjna pomoc w procesie utraty masy ciała, za którego trzon należy uznać zdrowe odżywianie oraz odpowiednio rozplanowaną aktywność fizyczną.