Kobieta fat skinny której ciało pozbawione jest sprężystości
Ruch Uroda

Skinny fat – czym jest i jak się go pozbyć?

Skinny fat można określić jako pozorną chudość. Przypadłość ta może spotkać zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Osoby te, w ubraniu wydają się bardzo szczupłe, ich ciało jednak pozbawione jest jędrności oraz sprężystości. Charakteryzują się wysokim poziomem tkanki tłuszczowej i niskim procentem mięśni. Zwykle spotyka to osoby unikające sportu i prowadzące siedzący tryb życia.

Fat skinny – co to jest i kogo dotyczy?

W dokładnym tłumaczeniu fat skinny oznacza „grubo chudy”. Odnosi się do osób ze sporą ilością tkanki tłuszczowej i znikomą ilością mięśniowej. U kobiet fat skinny często wiąże się z brakiem sprężystości i dużą ilością uporczywego cellulitu. Jest to jedna z najgorszych rodzajów sylwetki, ponieważ jej poprawa wymaga zarówno zbudowania mięśni, jak i spalenia nadmiaru tłuszczu. Problem zwykle dotyczy osób nieaktywnych fizycznie, mających siedzącą pracę. Tendencja ta zwiększa się u osób po 30 roku życia, które nie dbają o odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną.

Slim fat – przyczyny

Można wyróżnić wiele przyczyn sylwetki skinny fat, są to między innymi:

  • Siedzący tryb życia,
  • Unikanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej,
  • Używki, nadmierna ilość alkoholu, palenie papierosów,
  • Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych,
  • Nieprawidłowe odchudzanie,
  • Częste spożywanie fast foodów, lub innych tłustych i niezdrowych rzeczy,
  • Głodówki,
  • Nieumiejętnie prowadzony plan treningowy,

Jak uniknąć sylwetki slim fat?

Kobieta fat skinny
Źródło: Pexels.com

Pierwszym i najważniejszym krokiem do pozbycia się sylwetki slim fat jest odpowiednia, dobrze zbilansowana i zdrowa dieta.

Aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, konieczny jest deficyt kaloryczny. Należy jednak pamiętać, że organizm łatwiej pozbywa się tkanki mięśniowej niż tłuszczowej. W celu zabezpieczenia mięśni należy spożywać odpowiednią ilość białka na diecie redukcyjnej, a także zadbać o aktywność fizyczną, zwłaszcza trening siłowy. Kobiety zwykle boją się ciężkich treningów siłowych, bojąc się zbudowania zbyt dużej ilości mięśni. Jest to popularny mit, mający niewiele wspólnego z prawdą.

Kobiecy profil hormonalny, nie pozwoli zbudować dużej masy mięśniowej bez wspomagaczy w postaci np. sterydów.  Warto także ograniczyć ilość węglowodanów w codziennej diecie, które w dużej mierze odpowiadają za dodatkowe kilogramy. Osoba pragnąca pozbyć się sylwetki typu silm fat musi także unikać przetworzonej żywności, fast foodów i nadmiaru tłuszczu.

Należy również zadbać o regularność posiłków. Zbyt małe porcje, zjadane w dużych odstępach czasowych, zaburzają i spowalniają metabolizm, dodatkowo sprzyjając łapaniu dodatkowych kilogramów. Należy pamiętać, że zbudowanie ładnej, zdrowej sylwetki bezwzględnie wymaga dobrze odżywionego ciała. Zachowanie właściwych proporcji między tkanką tłuszczową a mięśniową jest niekiedy bardzo trudne, warto więc rozważyć zwrócenie się o pomoc do specjalisty z zakresu dietetyki. Nie należy także zwracać bardzo dużej uwagi na wagę. Zwykle gubiąc zbędne kilogramy, zastępujemy je cięższymi mięśniami. W związku z tym nasza sylwetka, przy tej samej wadze, wygląda zdrowiej oraz szczuplej.

Jaką aktywność fizyczną wprowadzić, by pozbyć się sylwetki fat skinny?

Posiadając sylwetkę skinny fat, każdy rodzaj aktywności będzie wskazany. Najlepiej jednak połączyć treningi cardio lub interwałowe z treningiem cardio. Bieganie, pływanie czy jeżdżenie na rowerze, podkręci metabolizm i w połączeniu z deficytem kalorycznym pozwoli spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Aby zbudować mięśnie oraz ujędrnić ciało warto wprowadzić też choćby lekkie  ćwiczenia siłowe. Treningi w połączeniu ze zdrową, dobrze zbilansowaną dietą z pewnością pozwolą pozbyć się sylwetki slim fat. Na początek warto postawić na aktywności, które nie tylko poprawią sylwetkę, ale także sprawiają frajdę. Możesz więc wybrać dowolną aktywność tj.  jazda na rolkach, rowerze, pływanie lub taniec. 

Należy pamiętać, że nie tylko nadwaga i otyłość zagraża naszemu zdrowiu. Pozornie szczupła sylwetka wcale nie zapewnia nam zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Sylwetka skinny fat z pewnością nie wiąże się z dobrym stanem skóry, organizmu oraz kondycji fizycznej. Bardzo ważne jest wiec dbanie o aktywność fizyczną oraz prawidłowe, zdrowe odżywianie. 

Źródło:

  • Skinny, Fat, Perfect, Laura Fenamore.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.