Kolorowe słodycze bez cukru leżą w miesce
Zdrowa żywność

Słodycze bez cukru – zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych łakoci? Sprawdzamy

W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej słodyczy bez cukru. Czy jest to jedynie trend, czy też rzeczywiście produkty tego typu stanowią zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych łakoci? Postanowiliśmy to sprawdzić. Czytaj dalej i poznaj nasze wnioski.

Słodycze bez cukru – zdrowsza przekąska czy narastający trend?

Jedzenie słodyczy sprawia przyjemność. To właśnie dlatego spożywasz je nawet wtedy, gdy nie odczuwasz głodu. Niestety prowadzi to do dostarczania do organizmu zbyt wielu kalorii oraz nadmiernej ilości cukru. Aby uporać się z tym problemem, na rynek wprowadzono alternatywę dla tradycyjnych łakoci, a mianowicie słodycze bez cukru. Obecnie są one absolutnym hitem i sięga po nie coraz więcej osób. Czy rzeczywiście są zdrowsze?

W większości przypadków tak. Pewnie niejednokrotnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że cukier to biała śmierć. W praktyce spożywamy go coraz więcej, gdyż jest tani i uzależnia. Domeną słodyczy bez cukru jest brak tego szkodliwego składnika. W zamian za to zawierają jego zamienniki, takie jak np. syrop maltitolowy. To zdrowsza opcja, a co najważniejsze – ma niższy indeksy glikemiczny i mniejszą kaloryczność. Pamiętaj jednak, że tak jak we wszystkim, tak również i w tym przypadku należy zachować umiar.

Czy można całkowicie zrezygnować ze słodyczy?

Najlepszą opcją byłaby całkowita rezygnacja z cukru. Z praktycznego punktu widzenia jest to właściwie niemożliwe. Koncerny spożywcze dodają go niemal wszędzie. Z drugiej strony człowiek dorosły ma samodyscyplinę, która pozwala mu kontrolować to, co znajduje się w jego jadłospisie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku dzieci. Jeśli ich rówieśnicy jedzą różnorodne łakocie, to dlaczego one miałyby tego nie robić? Zabranianie im tej przyjemności w większości przypadków przynosi odwrotny skutek. Jeśli masz wybór, staraj się więc wybierać zarówno dla dzieci, jak i dla siebie słodycze bez cukru. Nie trzeba też całkowicie rezygnować z tradycyjnych słodkości. Czasami warto pozwolić sobie na chwilę przyjemności. Grunt, aby kierować się przy tym zdrowym rozsądkiem.

Czy słodycze bez cukru mogą pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?

Zastanawiasz się nad tym, czy słodycze bez cukru mogą pomóc Ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów? Otóż odpowiedź brzmi: i tak, i nie. W odchudzaniu najważniejszy jest bowiem deficyt kaloryczny. Jeśli więc będziesz jadł produkty bezcukrowe, a mimo to przekroczysz limit kaloryczny, to niestety nie przyniesie to żadnego rezultatu. Warto jednak wspomnieć, że w ten sposób można skutecznie ograniczyć spożywane kalorie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.