Dwa słoiki miodów smakowych stoją na stole
Zdrowa żywność

Smakowe miody — właściwości i zastosowania

Artykuł partnera.

Przybywa coraz więcej zwolenników ekologicznej żywności. Świadomość spożywania zdrowych pokarmów nie jest chwilową modą. Od zarania dziejów miód należał do ulubionych przysmaków spożywanych w różnej formie. Klasyczne posiadają ograniczone walory smakowe. W wyniku dążenie do poprawienia ich właściwości stworzono miody smakowe.

Powstały one w połączeniu klasycznego miodu wielokwiatowego z liofilizowanymi owocami w proszku. Liofilizacja to proces suszenia zamrożonych produktów spożywczych, w których zawartość wody jest usuwana pod zmniejszonym ciśnieniem. Szczególnie owoce są poddawane takiej obróbce. Nade wszystko zachowują one swój naturalny zapach, smak oraz koloryt. Tego typu produktów podstawową bazą są miody wielokwiatowe. Zawierają one znikomą ilość sproszkowanych owoców. Jednak w niczym nie ustępują prawdziwym smakom owoców. Miodek o smaku malin bądź truskawek to uczta dla podniebienia.

Postaw na miody smakowe

Tego typu produkty to doskonała opcja dla smakoszy naturalnych produktów. Dla osób chcących skorzystać tylko prozdrowotnych właściwości miodu polecane są produkty o smaku cytryny bądź pomarańczy z imbirem. Są one źródłem minerałów niezwykle cennych dla naszego organizmu. Zarówno sam miód, jak i sproszkowane owoce zawierają niezbędne przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się oraz chronią przed nowotworami. Niezwykłe właściwości tego produktu wpływają również na wygląd skóry. Cera nabiera kolorytu oraz jędrności i elastyczności. Właściwości odżywcze miodu zostały wzbogacone o różnorodność owoców, które są głównym źródłem witaminy C i E. Spożycie niewielkiej ilości danego specyfiku raz dziennie dodaje wszystkim bez wyjątku niesamowitej energii oraz wzmacnia odporność. Szczególnie miodziki o smaku owoców cytrusowych dodają witalności. Produkty są źródłem cukrów prostych. Ich spożywanie daje natychmiastowy zastrzyk energii na cały dzień. Systematyczne ich spożywanie uodporni organizm na wszelkiego rodzaju infekcje. Szczególnie znaczenie posiada miód podawany w trakcie przeziębienia. Wystarczy niewielka jego ilość, aby oczyścić organizm z toksyn. Zmniejsza szkodliwe działanie kawy i herbaty.

Trzy miody owocowe

Pyszne dania i przekąski

Bez względu na wiek wszyscy potrzebujemy w okresie zimowym wzmocnienia organizmu. Cytrynowe bądź pomarańczowe naturalne miody z dodatkiem imbiru zawsze rozgrzeją przemarzniętych. Wystarczy odrobinę miodziku dodać do świeżo zaparzonej herbatki lub podgrzanego mleka. Nie może to być jednak wrzątek. Należy dodać specyfik do lekko wystudzonego napoju. Pijemy zawsze małymi łyczkami, delektując się smakiem. Efekt wzmocnienia i rozgrzania murowany. Dla smakoszy lekkich śniadań polecany jest miód o smaku truskawkowym, malinowym lub borówkowym. Energetyczny posiłek można przyrządzić zarówno z pieczywa białego, jak i ciemnego razowego. Szczególnie dzieciom miodzik smakowy doda apetytu. Można go podawać do owsianek, płatków i innych produktów mlecznych. Dzieci oraz młodzież często odczuwają niechęć spożywania nabiału. Zarówno do mleka, jak i twarogu można dodać miód smakowy. Możliwości przygotowania dań jest bardzo wiele. Posiłek zostanie troszeczkę osłodzony, ale jednocześnie zawierać będzie składniki potrzebne młodemu organizmowi. W taki sposób przyrządzone śniadanie w domu bądź do szkoły zawsze z apetytem zostanie zjedzony przez dzieci niejadki.

Najlepsze miody smakowe

Kierując się zakupem miodu o owocowym smaku, należy sprawdzać miejsce pochodzenia oraz wytworzenia produktu. Sklep z miodami często oferuje najlepsze wyroby z terenów objętych programem NATURA 2000. Tylko takie miody wytworzone w pasiekach na obszarach nieskażonych, posiadają cenny skład w minerały i witaminy oraz niepowtarzalny smak. Walory smakowe są głównym atutem tych produktów. W niczym nie ustępują one aromatom prawdziwych owoców. Szczególnie Roztocze i Podlasie chlubi się nieskażonym i czystym środowiskiem naturalnym. Pasieki z tych regionów posiadają niezwykle cenny miód, który wzbogacono o komponenty smakowe. Zwracajmy bacznie uwagę na produkty, które sami zakupujemy i spożywamy.

Partnerem artykułu jest sklep z miodem Miodywowka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.