Kobieta nosząca soczewki ma zapalenie spojówek
Choroby

Soczewki kontaktowe a zapalenie spojówek – jak uniknąć ryzyka zakażenia?

Soczewki kontaktowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż korzystanie z nich jest niezwykle wygodne i co do zasady bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że z noszeniem soczewek nie wiążą się żadne zagrożenia. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób można uniknąć ich wystąpienia.

Czym jest zapalenie spojówek?

Choroby oczu mogą dotknąć tak naprawdę każdego, zarówno osoby noszące okulary, jak i korzystające z soczewek. Nie sposób jednak ukryć, że użytkownicy szkieł kontaktowych są nieco bardziej narażeni na zapalenie spojówek. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co dokładnie kryje się pod tym terminem, dlatego warto byłoby to zmienić. Otóż okazuje się, że pojęcie to oznacza stan zapalny błony śluzowej oka. Powoduje on zazwyczaj wyjątkowo uciążliwe objawy, dlatego zapalenie spojówek jest trudne do przeoczenia. Przede wszystkim, oczy stają się zaczerwienione i łzawią. Wśród dokuczliwych symptomów, które powoduje zapalenie oka, wymienić należy również pieczenie oraz świąd. Te dolegliwości powodują najczęściej chęć intensywnego pocierania oczu, co może doprowadzić do kontaktu z bakteriami i zanieczyszczeniami. Zapalenie spojówek niekiedy może być powiązane także z występowaniem opuchlizny. W pełni zrozumiałe jest to, że choroby oczu takie jak ta wymieniona powyżej, mogą doprowadzać do nietolerancji soczewek. Bezpośrednio po ich założeniu oczy mogą łzawić jeszcze intensywniej. Nasilić mogą się również świąd oraz pieczenie. Osoby, które obserwują u siebie zapalenie spojówek nie powinny zatem korzystać ze szkieł kontaktowych do momentu wyleczenia. Na szczęście, w większości przypadków pomagają krople do oczu o działaniu przeciwzapalnym. Na przyszłość, warto zaś przyswoić sobie zasady, dzięki którym ryzyko zakażenia podczas użytkowania soczewek będzie minimalne.

W jaki sposób korzystać z soczewek kontaktowych, aby zminimalizować ryzyko rozwoju stanu zapalnego?

Użytkownicy soczewek kontaktowych, którzy nie chcą być narażeni na choroby oczu związane z korzystaniem z nich, powinni dowiedzieć się, co mogą zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Na szczęście, nie trzeba wykonywać jakichś szczególnie skomplikowanych czynności, aby móc cieszyć się zdrowiem oczu i komfortem. Okazuje się, że wystarczy dbać o higienę podczas użytkowania soczewek. Nie powinno się zatem nosić ich dłużej niż wskazuje producent. Wybierając soczewki miesięczne, będzie można korzystać z nich maksymalnie przez okres 4 tygodni. Jeśli jednak użytkuje się soczewki jednodniowe, każdego dnia należy sięgać po nową parę. Aby nie pojawiło się zapalenie spojówek, należy dbać także o to, aby szkła zdejmować oraz zakładać przy pomocy czystych dłoni. Najlepiej umyć je przy pomocy mydła i wody, a następnie starannie osuszyć ręcznikiem. Istotne jest to, aby na dłoniach nie pozostały żadne pyłki. Jeśli chce się uniknąć choroby oczu związanej z nieprawidłową higieną podczas użytkowania soczewek, trzeba dbać również o regularną wymianę płynu. W żadnym razie nie powinno korzystać się z przeterminowanych specyfików. Niezwykle ważne jest także przemywanie soczewek zawsze wtedy, gdy dostrzega się na nich jakieś zabrudzenia. Prawidłowe korzystanie ze szkieł kontaktowych znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby oczu, jaką jest stan zapalny błony śluzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.