Somatyczne objawy depresji
Psychologia

Somatyczne objawy depresji

Aby dowiedzieć się, czym jakie są somatyczne objawy depresji, skupmy się na tym, co oznacza co kryje się pod nazwą choroby somatyczne. Otóż są to zaburzenia organizmu mające ścisły związek z psychiką i obejmują takie choroby jak astma oskrzelowa, cukrzyca, niedokrwienie serca i nadczynność tarczycy, a nawet otyłość.

Objawy depresji

Objawy somatyczne to nic innego jak dokuczliwe dolegliwości fizyczne towarzyszące psychicznym podłożom depresji. Fizyczność jest nierozerwalnie związana z naszą psychiką, nie od dziś znane jest powiedzenie w zdrowym ciele zdrowy duch. Depresja należy do grupy zaburzeń afektywnych (nastroju). Można ją rozpoznać po napadach apatii, nadmiernego izolowania się, zaburzeniach koncentracji, urojeniach lub omamach, braku apetytu, bezsenności lub nadmiernej senności. Chory ma bardzo niskie poczucie własnej wartości oraz planuje popełnić samobójstwo.

Dodatkowo objawom psychicznym towarzyszą fizyczne.

Objawy somatyczne

Chorzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na depresję, więc próbują zaleczyć fizyczne dolegliwości. Somatyczne objawy depresji nie muszą być pojedyncze, gdy dochodzi do ich kumulacji, powstaje Zespół Somatyczny, dzięki któremu łatwiej rozpoznać depresję.

Objawy, które dotyczą większości chorych na depresję obejmują zaburzenia łaknienia, utrata lub przybranie masy ciała oraz bezsenność lub wręcz przeciwnie, nadmierną senność, brak popędu seksualnego i zahamowania psychoruchowe.

Trudne do wykrycia objawy regulacji emocjonalności

Istnieją także inne objawy depresji, które w dzisiejszym świecie są chlebem powszedni, dlatego są trudniejsze do wykrycia i powiązanie ich z depresją może wyniknąć z analizy lekarskiej.

Chory jest drażliwy, pojawiają się u niego stany lękowe i nie panuje nad swoimi reakcjami emocjonalnymi. W dodatku poranki są zazwyczaj dla niego koszmarem.

Następne w kolejności są zaburzenia snu – nie tylko nadmierna senność lub bezsenność świadczy o depresji, ale także niespokojny, przerywany sen, koszmary senne lub zbyt wczesne wybudzanie się. Działa to także w odwrotną stronę: nadmierna senność odczuwana w trakcie dnia i długi mocny sen, który nie daje wypoczynku to także somatyczny objaw depresji.

Dolegliwości bólowe towarzyszące depresji obejmują bóle karku, kręgosłupa, brzucha oraz stawów.

Chory skarży się na dolegliwości układu pokarmowego, takie jak zgaga, nudności, ból, zaparcia, wzdęcia i biegunki, a także utrata apetytu, czego wynikiem jest szybki spadek masy ciała.

Nie jest warunkiem, że objawy somatyczne będą występowały całościowo, zazwyczaj u osoby chorej na depresję występuje ich nieznaczna część.

One thought on “Somatyczne objawy depresji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.