Kobieta z dobrym samopoczuciem siedzi na fotelu i się uśmiecha
Choroby

Sposoby na dobre samopoczucie – zadbaj o swoje ciało i umysł!

Często narzekasz na kiepskie samopoczucie? W dzisiejszym świecie coraz więcej osób ma taki sam problem, a składa się na to wiele czynników. Na pewne sytuacje życiowe, które psują nam dobry nastrój, nie mamy wpływu, jednak sporo zależy od nas samych. Jeśli zadbasz o swoje ciało i umysł w odpowiedni sposób, będziesz częściej i intensywniej odczuwać szczęście. Oto kilka sposobów na to, by cieszyć się dobrym samopoczuciem!

Większość z nas w podobny sposób opisuje to, czym jest szczęście, chodź oczywiście zdania na ten temat bywają różne. W każdym razie pod względem biologicznym odczuwanie szczęścia to stan łatwy do określenia. Trzeba też dodać, że jeśli fizycznie czujemy się dobrze, to częściej postrzegamy siebie jako osoby szczęśliwe w wymiarze psychologicznym czy filozoficznym. Dlatego tak ważne jest dbanie o swój organizm we właściwy sposób.

Zwróć uwagę na sygnały płynące z Twojego ciała

Jeśli w Twoim ciele brakuje jakiejś substancji, która ma wpływ na Twoje zdrowie, organizm będzie Ci wysyłać różne sygnały. Trudno być szczęśliwym, jeśli często odczuwa się zmęczenie, jest się nadmiernie podatnym na ból, szybko wpada się w gniew i ma się depresyjny nastrój. Odnosisz wrażenie, że te przypadłości dotyczą właśnie Ciebie? A może dodatkowo źle sypiasz, masz problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, a także zauważasz u siebie zaburzenia apetytu? Bardzo możliwe, że w Twoim organizmie jest za mało serotoniny, która jest nazywana hormonem szczęścia.

Podnieś poziom serotoniny!

Zwiększenie poziomu serotoniny nie jest specjalnie trudnym zadaniem, więc jeżeli rzeczywiście cierpisz z powodu zbyt małej ilości tego hormonu w Twoim organizmie, nie martw się. Możesz w naturalny sposób doprowadzić do wzrostu jego stężenia w swoim ciele. Podpowiadamy, jak zwiększyć serotoninę bez wyrzeczeń.

Polecamy między innymi regularne ćwiczenia fizyczne. Wystarczy, że będziesz systematycznie biegać, chodzić na zajęcia z zumby czy biegać, by zauważyć u siebie nie tylko poprawę nastroju, ale także lepsze krążenie i ładniejszą sylwetkę. Lubisz czasem przekąsić coś słodkiego? Spożywając posiłek, który jest źródłem węglowodanów, dostarczasz sobie serotoniny, która hamuje apetyt. Możesz też sięgnąć po awokado, jajka, banany lub ryby.

Znajdź czas na relaks

Masz wyrzuty sumienia, gdy spędzasz czas na odpoczynku? Relaks jest nam potrzebny z wielu powodów. Jednym z nich jest właśnie serotonina. Gdy beztrosko wypoczywasz, jej poziom w Twoim ciele podnosi się. Co istotne, serotonina uwalnia się wraz z melatoniną, odpowiedzialną za regulację snu. Zasypiaj o stałych porach i staraj się spać 8 godzin na dobę, a będziesz czuć się lepiej. Chyba nie zaprzeczysz, że po źle przespanej nocy rzadko kiedy mamy dobry nastrój.

Dbaj o relacje z bliskimi

Jeśli chcesz czuć się lepiej na co dzień, staraj się mieć jak najlepsze relacje z osobami, które są blisko Ciebie. Mówi się, że południowcy są szczęśliwsi i częściej się uśmiechają od tych, którzy mieszkają w krajach Europy Północnej. Ciepły klimat niewątpliwie ma w tym swoje zasługi, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że Francuzi czy Włosi uwielbiają spożywać posiłki z rodziną i przyjaciółmi. Długie, wspólne biesiadowanie wzmacnia ich więzi i sprawia, że są mniej narażeni na depresję.

Jak widać, poziom serotoniny można podnieść na różne sposoby. Co najważniejsze, nie musisz z niczego rezygnować, by stężenie tego hormonu w Twoim organizmie wzrosło do optymalnego poziomu!

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.