Cukrzyca jest jedną z tych chorób, które w bezpośredni sposób zagrażają życiu pacjentów. Nie da się bowiem ukryć, że atakuje ona podstępnie i wyniszcza organizm pacjenta krok po kroku. Współczesna medycyna wskazuje jednak na to, że z cukrzycą da się żyć i można schodzenie to w pewien sposób kontrolować. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest rozpoznanie go w jak najwcześniejszym stadium. Jakie są więc pierwsze objawy cukrzycy, które możemy z łatwością zauważyć?
Objawy cukrzycy- po czym można najszybciej rozpoznać schorzenie?
Objawy cukrzycy tak naprawdę spędzają sen z powiek wielu lekarzom i specjalistom. Pomimo wyraźnego postępu medycyny, w dalszym ciągu wskazuje się na to, że cukrzyca- u większości pacjentów- rozpoznawana jest dopiero w zaawansowanym stadium, a co za tym idzie, jej kontrolowanie wymaga o wiele więcej wysiłku. Nie można jednak całkowicie winić za to lekarzy. To pacjenci zbyt późno zgłaszają się bowiem do specjalistów i mają tendencję do bagatelizowania pierwszych objawów. Mimo tego, iż cukrzyca jest chorobą trudną do wykrycia, to jednak objawy cukrzycy są dość typowe i szczególnie, jeśli pojawiają się one nagle, to powinny wzbudzić nasz niepokój. Jakie są więc pierwsze objawy cukrzycy u dorosłych? Otóż można do nich zaliczyć:
- ogromne pragnienie- pojawia się nagle i zwiastuje cukrzycę typu I;
- częste oddawanie moczu- to również typowy objaw dla cukrzycy typu I;
- chroniczne zmęczenie- typowe dla cukrzycy typu II.
Objawy cukrzycy typu pierwszego pojawiają się nagle i są dość gwałtowne. Z kolei w przypadku cukrzycy typu II, choroba rozwija się powoli i jej objawy również pojawiają się etapami. Jednocześnie objawy cukrzycy typu II to między innymi:
- suchość w ustach i nieprzyjemny posmak;
- częste napady głodu i jednocześnie wzmożone pragnienie;
- wzmożona senność;
- częste infekcje intymne;
- zaburzenia widzenia.
Tego typu objawy cukrzycy u dorosłych powinny natychmiast zwrócić naszą uwagę. Warto testowo zakupić glukometr np. na stronie https://diabetyk24.pl/ i samodzielnie zmierzyć sobie poziom cukru, a następnie porównać uzyskany wynik z obowiązującymi normami.
Objawy cukrzycy u dzieci- co powinno zwrócić uwagę rodziców?
Wbrew pozorom cukrzyca to choroba, której nie dotyczą granice wieku. Bardzo często może rozwijać się ona u dzieci. W związku z tym jakie są objawy cukrzycy u dzieci i co powinno zwrócić uwagę rodziców? Otóż:
- wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, które nasila się szczególnie w nocy;
- spadek wagi połączony ze wzmożonym apetytem, a wraz z upływem czasu z jego całkowitą utratą;
- zapalenie narządów płciowych, a u bardzo małych dzieci pieluszkowe zapalenie skóry;
- trudności w gojeniu się ran;
- sucha skóra, zapach acetonu z ust lub świąd;
- narastające zmęczenie i wzmożona senność;
- zapalenie gardła bez gorączki.
Powyższe objawy powinny zaniepokoić rodziców. Jak łatwo można też zauważyć pojawiają się objawy cukrzycy na skórze. To typowe dla małych pacjentów, którzy borykają się ze świądem, suchością i pokrzywkami.
Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?
Panie w ciąży również mogą borykać się cukrzycą. Cukrzyca ciążowa mimo tego, że jest nieco innym typem schorzenia, to jednak w dalszym ciągu stanowi zagrożenie zarówno dla matki i dziecka. Jakie są więc objawy cukrzycy ciążowej? Można do nich zaliczyć:
- bardzo częste oddawanie moczu- powyżej 3 litrów na dobę;
- niekontrolowane napady głody;
- cukromocz- wydalanie glukozy z moczem;
- zwiększone pragnienie;
- senność;
- częste infekcje skóry.
Powyższe objawy powinny skłonić młode mamy do wizyty u specjalisty i przebadania się pod kątem cukrzycy ciążowej.
Bardzo pomocny i ciekawy artykuł 🙂